Wystarczy śrubka i procesor i Dawid będzie dobrze słyszał

  Wystarczy śrubka i procesor i Dawid będzie dobrze słyszał

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jest zdolny, świetnie się uczy, jednak mimo wysiłków rodziców i wielu lat leczenia - wciąż mówi niewyraźnie. Jakim cudem ma jednak opanować tę umiejętność, skoro bardzo słabo słyszy? Trzynastoletni Dawid Jasiński z Gdańska, od urodzenia obarczony głębokim niedosłuchem, wkrótce będzie słyszał jak każdy zdrowy nastolatek.
  Zawdzięcza to lekarzom oraz coraz doskonalszym aparatom słuchowym. Dawid jest pierwszym pacjentem na Pomorzu, któremu specjaliści z Kliniki Otolaryngologii AMG w Akademickim Centrum Klinicznym wykonali tzw. wszczep BAHA.

  - System BAHA składa się z dwóch części - tytanowego implantu, wszczepianego w kość skroniową, oraz z zewnętrznego procesora dźwięku - tłumaczy dr Jerzy Kuczkowski z Kliniki Otolaryngologii AMG. To właśnie doc. Kuczkowski, wraz z kierownikiem kliniki, prof. Czesławem Stankiewiczem, przeprowadził dwa nowatorskie na Pomorzu zabiegi - u Dawida, a następnie u 17-letniej Gabrysi.
  Jak działa system BAHA? Procesor dźwiękowy odbiera dźwięki z otoczenia i przetwarza je na wibracje. Następnie są one przenoszone bezpośrednio na wszczepiony w kość czaszki tytanowy implant. I dalej, drogą bezpośredniego przewodnictwa kostnego, docierają one do ucha wewnętrznego, gdzie wywołują wrażenia słuchowe.

  - Tym właśnie system BAHA różni się od wszystkich innych aparatów słuchowych, które działają w oparciu o przewodnictwo powietrzne - podkreśla prof. Czesław Stankiewicz.
  Dawid ma za sobą pierwszy etap leczenia. W kość za uchem lekarze "wkręcili" mu coś w rodzaju śrubki. Ukryta we włosach, jest zupełnie niewidoczna. Za kilka tygodni, gdy na dobre zrośnie się ona z tkanką kostną (fachowo ten proces nazywa się osteointegracją), otolaryngolodzy z AMG przykręcą do niej drugą część systemu BAHA, czyli specjalny aparat słuchowy. Dawid będzie słyszał.

  - To dla nas wspaniała wiadomość - cieszy się Beata Jasiński, mama Dawida. Chłopiec przebył wiele operacji i dużo wycierpiał. Z powodu wady słuchu chodzi do klasy integracyjnej. Pięknie rysuje, uwielbia matematykę i historię. Do tej pory jednak miał dużo mniejsze szanse rozwoju niż jego zdrowi rówieśnicy.

  Za zabieg Dawida oraz system BAHA, w sumie ponad 24 tys. zł, zapłacił pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest szansa, że sfinansuje też kolejne tego typu zabiegi.
  - Już dziś w kolejce na nie czeka ponad 60 pacjentów - mówi doc. Jerzy Kuczkowski.
  Warto w nie inwestować, bo aparaty BAHA otwierają najmłodszym furtkę do świata dźwięków.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo