Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczy śrubka i procesor i Dawid będzie dobrze słyszał

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Dawid jest już po nowatorskim zabiegu, za kilka tygodni będzie słyszał lepiej
Dawid jest już po nowatorskim zabiegu, za kilka tygodni będzie słyszał lepiej Tomasz Bołt
Jest zdolny, świetnie się uczy, jednak mimo wysiłków rodziców i wielu lat leczenia - wciąż mówi niewyraźnie. Jakim cudem ma jednak opanować tę umiejętność, skoro bardzo słabo słyszy? Trzynastoletni Dawid Jasiński z Gdańska, od urodzenia obarczony głębokim niedosłuchem, wkrótce będzie słyszał jak każdy zdrowy nastolatek.

Zawdzięcza to lekarzom oraz coraz doskonalszym aparatom słuchowym. Dawid jest pierwszym pacjentem na Pomorzu, któremu specjaliści z Kliniki Otolaryngologii AMG w Akademickim Centrum Klinicznym wykonali tzw. wszczep BAHA.

- System BAHA składa się z dwóch części - tytanowego implantu, wszczepianego w kość skroniową, oraz z zewnętrznego procesora dźwięku - tłumaczy dr Jerzy Kuczkowski z Kliniki Otolaryngologii AMG. To właśnie doc. Kuczkowski, wraz z kierownikiem kliniki, prof. Czesławem Stankiewiczem, przeprowadził dwa nowatorskie na Pomorzu zabiegi - u Dawida, a następnie u 17-letniej Gabrysi.
Jak działa system BAHA? Procesor dźwiękowy odbiera dźwięki z otoczenia i przetwarza je na wibracje. Następnie są one przenoszone bezpośrednio na wszczepiony w kość czaszki tytanowy implant. I dalej, drogą bezpośredniego przewodnictwa kostnego, docierają one do ucha wewnętrznego, gdzie wywołują wrażenia słuchowe.

- Tym właśnie system BAHA różni się od wszystkich innych aparatów słuchowych, które działają w oparciu o przewodnictwo powietrzne - podkreśla prof. Czesław Stankiewicz.
Dawid ma za sobą pierwszy etap leczenia. W kość za uchem lekarze "wkręcili" mu coś w rodzaju śrubki. Ukryta we włosach, jest zupełnie niewidoczna. Za kilka tygodni, gdy na dobre zrośnie się ona z tkanką kostną (fachowo ten proces nazywa się osteointegracją), otolaryngolodzy z AMG przykręcą do niej drugą część systemu BAHA, czyli specjalny aparat słuchowy. Dawid będzie słyszał.

- To dla nas wspaniała wiadomość - cieszy się Beata Jasiński, mama Dawida. Chłopiec przebył wiele operacji i dużo wycierpiał. Z powodu wady słuchu chodzi do klasy integracyjnej. Pięknie rysuje, uwielbia matematykę i historię. Do tej pory jednak miał dużo mniejsze szanse rozwoju niż jego zdrowi rówieśnicy.

Za zabieg Dawida oraz system BAHA, w sumie ponad 24 tys. zł, zapłacił pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest szansa, że sfinansuje też kolejne tego typu zabiegi.
- Już dziś w kolejce na nie czeka ponad 60 pacjentów - mówi doc. Jerzy Kuczkowski.
Warto w nie inwestować, bo aparaty BAHA otwierają najmłodszym furtkę do świata dźwięków.
Głuchniemy na potęgę
Rozmowa z prof. dr. hab. Czesławem Stankiewiczem, kierownikiem Kliniki Otolaryngologii AMG

Dla jakich chorych system BAHA jest jedynym ratunkiem?
Dla pacjentów, którym nie są w stanie pomóc klasyczne aparaty poprawiające słyszenie za pomocą przewodnictwa powietrznego. System BAHA pozwala uzyskać poprawę słuchu u dzieci i dorosłych z wadami wrodzonymi, przewlekłymi stanami zapalnymi lub niesłyszącym na jedno ucho. W tym ostatnim przypadku aparat BAHA umożliwia lokalizację źródła dźwięku, na przykład nadjeżdżającego tramwaju. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa osoby, która źle słyszy.

Czy to prawda, że coraz więcej ludzi ma problemy ze słuchem?
Prawda. Naszym uszom bardzo szkodzi wszechobecny hałas, ale również leki - niektóre antybiotyki, furosemid, a nawet niesterydowe leki przeciwzapalne oraz nikotyna. Palacze głuchną szybciej!

A co pogarsza słuch dzieciom?
Częstą, a lekceważoną przyczyną problemów ze słuchem jest przerost migdałka gardłowego. Odwlekanie zabiegu jego usunięcia grozi rozwojem wysiękowego zapalenia ucha. Nie daje ono objawów, nie boli, a prowadzi do niedosłuchu. Nie byłoby tego, gdyby laryngolodzy, pediatrzy, lekarze rodzinni szybciej kierowali dziecko na zabieg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki