Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat starogardzki. Protestują w sprawie nocnych dyżurów

Maciej Jędrzyński
Samorządowcy z pięciu gmin skierowali do pomorskiego oddziału NFZ pisemny protest w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na udzielanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na ich terenie. Ich zastrzeżenia budzi odległa lokalizacja ośrodka zdrowia, który wygrał konkurs, co zdaniem samorządowców utrudni życie mieszkańcom.

Protest w imieniu społeczności lokalnej podpisali burmistrz miasta Skórcz oraz wójtowie gmin: Skórcz, Bobowo, Lubichowo i Osieczna. Podobne stanowisko skierowała do pomorskiego oddziału NFZ także Rada Miejska w Skórczu. Konkurs na wspomnianą opiekę zdrowotną dotyczy obszaru do 50 tys. osób, obejmującego także gminy: Smętowo Graniczne i Osiek. Rzecz w tym, że konkurs wygrała spółka Medical, która prowadzi ośrodek zdrowia w Kopytkowie, w gminie Smętowo Graniczne i to ten ośrodek ma pełnić nocne oraz świąteczne dyżury od 1 marca tego roku. W tej chwili pełni je jeszcze SPZOZ Przychodnia Lekarska w Skórczu, która też brała udział w konkursie i w związku z niekorzystnym dla niej rozstrzygnięciem złożyła odwołanie w NFZ.

- To będzie bardzo niekorzystna zmiana dla naszych mieszkańców, ponieważ ośrodek w Kopytkowie jest położony na obrzeżach naszych gmin - mówi Ryszard Dąbek, burmistrz Skórcza. - NFZ powinien brać pod uwagę dostępność pacjenta do świadczonych usług. Najlepiej, aby ośrodek był w centralnej części obszaru i z tego punktu widzenia najbardziej optymalna lokalizacja jest w Skórczu. W dodatku nasze miasto jest stosunkowo dobrze skomunikowane z sąsiednimi gminami.

Zwiększoną odległość do ośrodka będą mieli m.in. mieszkańcy gminy Osieczna.
- Do Kopytkowa jest ponad 10 km dalej w porównaniu ze Skórczem, a wiadomo, że w przypadku nagłego zachorowania każdy chce jak najszybciej dotrzeć do lekarza - mówi Stanisław Stosik, wójt Osiecznej.

W pomorskim oddziale NFZ usłyszeliśmy, że kryteria oceny ofert są w całym kraju takie same i wśród nich nie ma tego, który podnoszą samorządowcy, czyli odległości. Dodajmy, że do głównych kryteriów należą cena ofertowa oraz jakość i przygotowanie personelu.
- Należy pamiętać, że pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, chory może skorzystać z dyżuru nocnego w innej placówce - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ. - W przypadku trudności z dojazdem do ośrodka zdrowia, w czasie dyżuru ma on obowiązek świadczenia pomocy poprzez wyjazd lekarza do chorego.

W Gdańsku protesty wywołała utrata kontraktów na opiekę nocną i weekendową przez przychodnie Świętokrzyska oraz Morena.
W ubiegłym tygodniu kilkadziesiąt osób - w tym głównie matki z dziećmi - głośno wyrażało swoje niezadowolenie z wyników konkursu NFZ pod przychodnią Świętokrzyska. A Rada Dzielnicy Piecki-Migowo w imieniu mieszkańców Moreny wysłała do funduszu list protestacyjny. Interwencję podjęli też miejscy radni Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia, którzy wystosowali do NFZ apel, by ten zweryfikował swoją decyzję. - Zgłaszają się do nas rodzice, którzy są zaniepokojeni, że w razie nagłej choroby, co u dzieci zdarza się często, będą musieli jechać na Zaspę lub Jasień, znacznie oddalonych od ich miejsc zamieszkania - argumentowali w piśmie radni.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki