Wrogowie Wałęsy obrzucają go błotem i liczą, że się przylepi

  Wrogowie Wałęsy obrzucają go błotem i liczą, że się przylepi

  Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Jerzym Borowczakiem, byłym szefem Solidarności w Stoczni Gdańskiej, kiedyś bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy rozmawia Barbara Szczepuła.

  Czy w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża i potem - w czasie Sierpnia 1980 roku - ktoś podejrzewał Lecha Wałęsę o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa?
  Co za pomysł! Nikt.

  Jak to, przecież podobno Anna Walentynowicz i inni ostrzegali?
  Ania Walentynowicz była matką chrzestną dziecka Lecha Wałęsy.

  To jak: trzymała do chrztu dziecko agenta?
  Nikt o nim nigdy złego słowa nie mówił. Ja go znam dobrze od 1979 r. Pamiętam, 16 grudnia tego właśnie roku stanął pod stocznią i grzmiał: "Jeśli do przyszłego roku, czyli 1980, władza nie postawi pomnika pomordowanym stoczniowcom, to my tu wszyscy przyjdziemy, a każdy przyniesie kamień i zrobimy kolegom kamienny kopiec".
  A było tam wtedy z pięć tysięcy ludzi. To agent by tak podżegał? Teraz Heniek Jagielski chodzi z Krzysztofem Wyszkowskim i opowiada, że Lech Wałęsa to "Bolek", a ja go pytam: "Heniek, czyś ty oszalał? Znasz go tyle lat, razem walczyliśmy o wolną Polskę, a ty mówisz - agent"? A Andrzej Gwiazda, skoro wiedział, że to agent, to czemu ramię w ramię z agentem negocjował z komunistami?

  No, ale coś podpisał.

  Może pękł i podpisał, ale to nie umniejsza jego zasług. Jego wielkości. Mali ludzie go oskarżają. Z zawiści.

  Jacy ludzie?
  Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej pracują na zlecenie Kaczyńskich. Teraz pewnie zameldują: "Panie prezydencie, zadanie wykonane!"
  To grubymi nićmi szyte. A prezydent mówi wprost: Wałęsa to "Bolek". Pamiętam, jak podczas strajku w sierpniu 1980 r. prosiliśmy Lecha Kaczyńskiego, by z nami został w stoczni. Odmówił. A jaki odważny teraz się zrobił! Wałęsa wyrzucił Kaczyńskich z Kancelarii Prezydenta i stąd ta złość. Gdy słucham tego szumu, śmiać mi się chce. Wałęsa bał się podobno Kiszczaka i Jaruzelskiego! Ludzie, nie dajmy się zwariować. Albo te esbeckie opisy: wszedł, ukłonił się, wziął kasę. To brednie, każdy, kto zna Wałęsę, wie, że to fałsz, on się tak nie zachowywał. Ale jego wrogowie działają na zasadzie: rzucajcie błotem, rzucajcie, zawsze coś się przylepi.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo