Codziennik kulturalny - wtorek, 6 stycznia 2009 r.

  Codziennik kulturalny - wtorek, 6 stycznia 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  "Matka" schodzi z afisza


  środa-czwartek, godz. 19.00
  Gdańsk, Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy
  Bilety 18-30 zł


  Przed nami ostatnie spektakle "Matki" Stanisława Ignacego Witkiewicza w teatrze Wybrzeże. Sztukę wypełnioną sarkastycznym i zgryźliwym humorem Witkacy napisał w 1924 roku. Na scenę dotarła dopiero pod koniec lat 60. Uważana jest za najlepszy utwór dramatyczny Witkacego.
  Bohater, niedoszły geniusz - Leon Węgorzewski pozostaje na utrzymaniu matki - podstarzałej wdowy arystokratki zarabiającej robótkami na drutach. Kiedy ślepnie, syn - w imię bliżej niesprecyzowanej idei - zaczyna zarobkować jako sutener, szpieg, aferzysta, nie gardząc też dochodami młodej żony, którą wysyła na ulicę. Jak pisali krytycy: "Mamy alkoholizm, orgię narkotykową, wulgarny seks i wreszcie śmierć matki z przedawkowania. Mamy też całą gamę uczuć łączących matkę z jedynakiem Leonem: ślepą miłość, nadopiekuńczość, ale także zwątpienie, a nawet nienawiść". To przedstawienie znakomite, zaskakujące i porażające. Także dzięki kreacjom aktorskim. W tytułowej roli Dorota Kolak.


  Standardy w wersji piano


  wtorek, godz. 18.00
  Gdynia, Bohema Jazz Club, ul. Waszyngtona
  Wstęp wolny


  Co wtorek w gdyńskim klubie posłuchać można muzyki granej na żywo. Podczas kameralnych koncertów w piano barze wysłuchać można standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej.

  Wieczór kolęd


  wtorek, godz. 18.30
  Sopot, Kawiarenka pod Żaglami, ul. Emilii Plater 19
  Wstęp wolny


  Kawiarenka pod Żaglami spróbuje dzisiaj powrócić na chwilę do świątecznej atmosfery. Tego wieczoru usłyszymy kolędy w wykonaniu Zbigniewa Bukowskiego i Tomasza Szaleja.

  Sesja jam


  wtorek, godz. 20.00
  Gdańsk Oliwa, Blue Time, ul. Kaprów 19 d
  Wstęp wolny.


  Wtorkowe jam sessions prowadzi Piotr Jankowski (perkusja). Udział zapowiadają muzycy towarzyszący: Piotr Lemańczyk - kontrabas, Piotr Kułakowski - kontrabas, Marcin Wądołowski - gitara elektryczna, Tomasz Wendt - saksofon tenorowy.

  Szanty


  wtorek, godz. 20.00
  Gdynia, Contrast Cafe, Bulward Nadmorski
  Wstęp wolny.


  Tawerna Contrast Cafe usytuowana jest vis-a-vis Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni. Lokal powstał z pasji do morza, nic więc dziwnego, że stałym punktem programu są tu spotkania z szantami. Dzisiaj zaśpiewają je Waldemar Mieczkowski i Jacek Jakubowski.

  Anioły i demony


  wtorek, godz. 20.30
  Sopot, kino Polonia, ul. Boh. Monte Cassino 55/57
  Ceny karnetów: 15 zł (2 seanse), 25 zł (4 seanse), 30 zł (6 seansów).


  Sopocki DKF Kurort rozpoczyna dzisiaj nowy cykl zatytułowany "Anioły i demony". Anielsko-szatańskie pokazy zapoczątkuje klasyka polskiego kina, znakomity film Jerzego Kawalerowicza z 1961 roku, "Matka Joanna od aniołów".
  Scenariusz tego filmu powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja utworu literackiego i filmu toczy się w XVIII wieku na Smoleńszczyźnie, w położonym na odludziu klasztorze. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta - ksiądz Suryn. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne. Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze. Ksiądz postanawia uleczyć ukochaną kobietę nawet za cenę
  grzechu śmiertelnego...
  Film prezentowany był na festiwalu w Cannes, gdzie zdobył nagrodę specjalną jury. W rolach głównych wystąpili Lucyna Winnicka, Mieczysław Voit, Anna Ciepielewska i Maria Chwalibóg.
  W najbliższych tygodniach w ramach cyklu zobaczymy także filmy m.in. Ingmara Bergmana, Stanisława Różewicza i Marcela Carne.


  Karaoke Party


  wtorek, godz. 21.00
  Sopot, klub Sixty9, ul. Kościuszki 68 a
  Wstęp wolny.


  Housowy klub zaprasza tym razem na wieczór karaoke. Każdy może spróbować swoich sił w wokalnym starciu zatytułowanym Karaoke Party.

  Uśmiech świata


  do 31 stycznia
  Gdańsk, Targ Drzewny,
  obok pomnika Sobieskiego


  Ta wystawa to jak zastrzyk dobrej energii, na dodatek darmowy i bezbolesny. Na Targu Drzewnym gości ekspozycja outdoorowa "Uśmiech świata", zbiór fotografii wykonanych przez znaną podróżniczkę i dziennikarkę Elżbietę Dzikowską. W czasie swoich dalekich wypraw fotografowała ona ludzi uśmiechniętych, a powstałą w ten sposób kolekcję nazwała "prezentem dla rodaków". Efekt jej pracy to wystawa pełna dobrej energii. "Uśmiech - to najpiękniejsza, nieznająca granic mowa świata" zapewnia autorka zdjęć. Po ich obejrzeniu trudno się z nią nie zgodzić.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo