Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Na co będziemy wydawać unijne dotacje w latach 2014-2020?

Kazimierz Netka
Polska znowu ma szansę na uzyskanie dużych pieniędzy z Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020. Licząc jednak kwotę, którą przekażemy jako składkę do wspólnotowej kasy, to unijnych pieniędzy nie dostaniemy tyle, co podczas bieżącego okresu finansowania (w latach 2007 - 2013), ale i tak uzyskaliśmy wiele. Jeżeli chodzi o wspieranie polityki spójności - nasz kraj będzie miał do dyspozycji prawdopodobnie 72,9 miliardów euro (teraz 67,3 mld euro). Na realizację wspólnej polityki rolnej dostaniemy 28,5 mld euro. Tak postanowiła Rada Europejska na ostatnim swym posiedzeniu, 7 - 8 lutego. Teraz decyzję podejmie Parlament Europejski. Korekty będą raczej niewielkie.

A co zrobimy w Pomorskiem dzięki unijnym dotacjom w latach 2014 - 2020? To zależy od tego, jak o unijne dotacje będziemy umieli walczyć. Niezwykle istotny będzie kontrakt terytorialny, czyli umowa pomiędzy rządem a samorządami poszczególnych województw. W tym kontrakcie zawarte zostaną cele i zadania sygnatariuszy oraz określone instrumenty ich realizacji (środki unijne i krajowe). Kontrakt pozwoli na lepszą koordynację działań obu szczebli władz oraz na dopasowanie finansowania inwestycji do specyficznych potrzeb i mocnych stron każdego regionu - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Kontrakt terytorialny będzie narzędziem koordynacji działań rozwojowych pomiędzy rządem a samorządem regionalnym - mówił Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, podczas spotkania z pomorskimi samorządami. - Nie chodzi w nim tylko o wskazanie punktowych inwestycji, które województwo chciałoby zrealizować, ale o rzetelne rozpoznanie potrzeb rozwojowych i zestawienie ich z priorytetami krajowymi.

- Pomorskie przygotowuje się do negocjacji z rządem treści kontraktu terytorialnego - mówi Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wkrótce zarząd województwa przyjmie pakiet negocjacyjny tego kontraktu.

- Uczelnie, dotychczas szybko się rozrastające, bardzo niewiele dostaną na budowę nowych obiektów. Środki, które otrzyma Polska w ramach polityki spójności, wykorzystamy głównie na badania naukowe i ich komercjalizację - mówiła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego podczas seminarium zorganizowanego w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. - Finansowane będą budowy ważnych połączeń drogowych (autostrady, drogi ekspresowe). Nie znajdą się w tych funduszach środki na drogi gminne. Wspierany będzie rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny) cyfryzacja (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi administracji) czy włączenie społeczne i aktywizacja zawodowa.

Według dyrektora Radomira Matczaka, w następnym okresie finansowania, będziemy dbać nie tyko o wyrównywanie różnic cywilizacyjnych, czyli o podnoszenie jakości życia w Pomorskiem, ale też o działania prorozwojowe. Postawimy więc na innowacyjność, kształcenie ustawiczne. Rozwijany będzie publiczny transport zbiorowy, w tym zelektryfikowana i wydłużona ma być Pomorska Kolej Metropolitalna. Postawimy na efektywność energetyczną. W planach rządowych są budowy trasy lęborskiej i obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta. Na trzecim miejscu znajduje się OPAT - obwodnica połnocna aglomeracji trójmiejskiej.

Przedsiębiorcy liczą na poprawę spójności peryferiów województwa z centrum czyli z aglomeracją gdańską - mówi dr Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. Samorząd województwa powinien zadbać o to, by młodzi ludzie, mieszkańcy obrzeży województwa pomorskiego, po ukończeniu studiów, zechcieli wracać do miasteczek na obrzeżach regionu i tam stać się siłą napędową rozwoju gospodarczego i społecznego. Trzeba stworzyć sieć dróg, zapewniających powiązanie transportowe między miastami powiatowymi i stolicą województwa. Powinniśmy zadbać o kolejowe dworce ni tylko w Trójmieście. W przedsiębiorstwach i uczelniach trzeba rozwijać innowacyjność, byśmy nie byli podwykonawcami dla gospodarek zachodnich, ale sami mieli coś do zaproponowania.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki