Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Prokurator skarży absurdalną uchwałę

  Prokurator skarży absurdalną uchwałę

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Słupska Prokuratura Okręgowa zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego absurdalną miejską uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Słupska.
  Zawarto w niej nakaz mówiący, że w miejscach publicznych zwierzęta domowe, zwłaszcza psy, mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, która jest zdolna do kontroli zachowania się zwierzęcia. Oznacza to, że każdy poniżej 18 roku życia nie może wyprowadzać psa, bo naraża się na konsekwencje prawne. Dlaczego prokuratura wystąpiła sama z takim wnioskiem?

  Powodem było ukaranie przez słupską policję rodziców dwójki dzieci, które wyprowadziły na spacer swojego kundelka.
  Pies waży 8,5 kg i nie jest lubiany przez sąsiada, który powiadomił policję, widząc wyprowadzające go dzieci. Policja skierowała wniosek o ukaranie rodziców w postępowaniu zwyczajnym za to, że będąc właścicielem psa dopuszczali osoby nieletnie do jego wyprowadzania w miejscach publicznych.

  - Jesteśmy od tego, żeby prawo egzekwować - mówi nadkom. Jacek Bujarski, rzecznik prasowy słupskiej policji. - Musimy reagować na sygnały obywateli.
  Anna Grabuszyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej słupskiego magistratu, w wypowiedzi dla Radia Gdańsk tłumaczy, że chodziło o zagwarantowanie właściwego nadzoru nad czworonogami.
  - Uchwała daje podstawę policji i straży miejskiej do ukarania mandatem dorosłego, który zezwolił osobie niepełnoletniej na wyjście z psem - dodaje.

  Uchwałę sporządzono w 2005 roku. Od tamtej pory aż do dzisiaj ukarano w ten sposób trzy osoby. Za każdym razem z donosu "uprzejmego" sąsiada. - To jakiś absurd - twierdzi Paweł Skowroński, radny Platformy Obywatelskiej i jednocześnie prawnik. - Intencję tej uchwały rozumiem, bo chodzi o zagwarantowanie kontroli nad psami, ale jednocześnie według tej uchwały również kot musi pozostawać pod kontrolą osoby dorosłej.

  Kastracja za miejskie pieniądze
  W Starogardzie Gd. radni zdecydowali o wprowadzeniu programu sterylizacji i kastracji bezdomnych zwierząt. Na realizację programu, dotyczącego bezpańskich psów i kotów, zabezpieczono w starogardzkim budżecie 10 tys. zł. Podmiot, który będzie realizował program, zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

  Głównym celem tych działań jest zmniejszenie liczby bezpańskich zwierząt
  trafiających do schroniska oraz utrzymanie na ograniczonym poziomie populacji
  bytujących swobodnie kotów. Jednak nie wszystkim radnym pomysł przypadł do gustu.
  - W ten sposób nie rozwiąże się problemu, to są działania na krótką metę - twierdzi radny Stanisław Kubkowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo