Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żukowo: Ankiety dotyczące Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta unieważnione! Burmistrz protestuje

Janina Stefanowska
Unieważnione zostały wszystkie ankiety złożone w urnie w Urzędzie Gminy w Żukowie, dotyczące wyboru wariantu przebiegu Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w Miszewie - to dzisiejszy komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z tym do 20 lutego przedłużono termin składania ankiet o wyborze wariantu OMT dla okolic Miszewa.

Urnę, zawierającą wypełnione ankiety, z żukowskiego urzędu zabrano w środę wieczorem. Stało się tak, gdyż GDDKiA powzięła podejrzenia co do rzetelności zbierania ankiet.

Rzecznik GDDKiA w Gdańsku nie chciał jednak wyjaśnić, skąd wzięły się wątpliwości.
- To, że na spotkaniu w centrali GDDKiA w Warszawie stwierdziłem, że kilkudziesięciu mieszkańców Banina opowiedziało się za wariantem czerwonym, a miszewianie - za niebieskim, w żadnym stopniu nie naruszyło wiarygodności tego sondażu - uważa burmistrz Jerzy Żurawicz. - Jestem burmistrzem i chcę wiedzieć, co myślą mieszkańcy. Informacje te uzyskałem od ludzi, zaś urna była nienaruszona, opieczętowana. Napisałem do GDDKiA protest z żądaniem uwzględnienia złożonych do urny ankiet.

Jak informuje Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA, do wszystkich osób, które poprawnie oddały swój głos do urny w Żukowie, wysłano w czwartek pisma informujące o anulowaniu ankiet i możliwości ponownego wyrażenia swojej opinii.

Aby dać szansę wszystkim zainteresowanym wyrażenia stanowiska, a zwłaszcza tym osobom, które już zagłosowały, a ich ankiety zostały odrzucone, GDDKiA wyznaczyła dodatkowe dni wydłużonych dyżurów w oddziale w Gdańsku.

We wtorek 12 lutego, piątek 15 lutego i środę 20 lutego ankiety będzie można zostawiać do godz. 20. GDDKiA wyśle swoich pracowników w piątek 15 lutego do remizy OSP w Baninie, a 19 lutego - do remizy w Miszewie, by tam na miejscu przyjmowali ankiety od mieszkańców. Te dyżury pełnione będą od godz. 15 do 20.

Pytania w ankiecie dotyczą tzw. korekty różowej i niebieskiej. Obie stanowią modyfikację wariantu czerwonego IA, rekomendowanego zarówno przez projektanta, firmę Lafrentz-Polska, jak i przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku - do dalszych opracowań.

Korekty pojawiły się na przełomie 2012 i 2013 roku, gdy po interwencjach miszewskich firm Ashland oraz Hydromega wojewoda dał zielone światło na opracowanie alternatywnego przebiegu OMT na odcinku około 5 km w rejonie Miszewa. Prace te podjęło - na zlecenie firm - gdańskie biuro projektów Neret Macieja Waniewskiego.

Prezentacja wyników tych prac zbiegła się z posiedzeniem Komisji Oceniającej Projekty Inwestycyjne przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Jednak wówczas ich tam nie przedstawiono.

- Spotkanie było poświęcone wyłącznie przedstawieniu stanu prac na etapie studium techniczno-środowiskowo-ekonomicznego - uspokaja Tomasz Szymkowiak, kierownik Referatu Urbanistyki UG w Żukowie, który reprezentował gminę na spotkaniu. - Projektanci przedstawili wszystkie dotychczasowe warianty, analizy finansowe, przyrodnicze, dotyczące ochrony zdrowia.

Gdy drogowcy w centrali GDDKiA zapoznawali się z opracowaniami firmy Lafrentz-Polska, na Pomorzu swoje koncepcje szykowała do prezentacji społeczeństwu firma Neret.

- Naszym zadaniem było, przy zachowaniu normatywnych parametrów dla drogi tej klasy, opracowanie zmiany trasy przebiegu OMT w rejonie Miszewa, przy założeniu jak najmniejszej ingerencji w istniejącą zabudowę, przy zachowaniu interesów osób prywatnych i firm znajdujących się na tym obszarze - wyjaśniał inż. Jarosław Rychcik, projektant z firmy Neret z Gdańska. - Wykonaliśmy dwa warianty - różowy i niebieski. Po analizie wyszło, że nie ma sensu forsowanie wariantu różowego - niewiele zyskujemy. Dlatego rekomendujemy wariant niebieski.

- Droga zostanie poprowadzona polami, mniej będzie wyburzeń, a do tego zachowane zostaną interesy firm zatrudniających mieszkańców i płacących niemałe podatki do gminy - dodaje Maciej Waniewski, właściciel firmy.

We wtorek udali się do Warszawy burmistrz Jerzy Żurawicz z marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem, by wyrazić poparcie władz samorządowych dla proponowanych korekt. Wyposażeni w mapy, przedstawiali najnowsze rozwiązania projektantów.

Podczas gdy władze idą po myśli przedsiębiorców, mieszkańcy mają szansę na określenie swojego stanowiska w formie ankiet.

Czynne są dwa punkty:

  • w Urzędzie Gminy w Żukowie oraz
  • w siedzibie GDDKiA w Gdańsku.

- Bardzo nam zależy, jako inwestorowi obwodnicy, żeby mieszkańcy wypowiadali się na temat projektowanej zmiany za pomocą ankiet - podkreśla Piotr Michalski, rzecznik gdańskiej GDDKiA. - Zapowiadaliśmy publicznie, że jeżeli większość społeczności lokalnej wypowie się przeciw wariantom opracowanym przez firmę Neret, to nie uwzględnimy tej korekty w dalszych pracach przy Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym. Tak samo jeśli większość się opowie za zmianami, to ten wariant zostanie poddany takim samym analizom jak pozostałe warianty w dokumentacji projektowej.

Ankietę mogą wypełniać osoby mieszkające w obrębie geodezyjnym Miszewo, Pępowo i Banino lub posiadające w tym rejonie swoje nieruchomości - te dane są sprawdzane przy oddawaniu ankiet. Mieszkańcy nowych osiedli mogą wypełniać i składać ankiety, o ile mają akty własności podpisane z deweloperami.

W ankiecie należy odpowiedzieć na trzy pytania:

  • Pierwsze dotyczy wyboru konkretnego wariantu - czerwonego IA, korekty różowej lub niebieskiej.
  • W drugim pytaniu trzeba wybrać uzasadnienie odpowiedzi na pytanie nr 1.
  • Pytanie trzecie dotyczy ewentualnego zastosowania ekranów akustycznych w przypadku wyboru korekt zaproponowanych przez Neret.

Ankiety można pobrać TUTAJ albo na stronie projektu www.metropolitalna.pl.

[email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki