Sąd zakazał publikacji tekstów o rzekomym romansie Jacka...

  Sąd zakazał publikacji tekstów o rzekomym romansie Jacka Kurskiego. Dlaczego?

  Jacek Wierciński,a

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdański Sąd Okręgowy zakazał tygodnikowi "Nie" pisania o rzekomym romansie Jacka Kurskiego. Zrobił to na wniosek europosła Solidarnej Polski - informuje "Press".
  Jacek Kurski

  Jacek Kurski ©Przemek Świderski

  W styczniu redakcja "Nie" wysłała do Jacka Kurskiego e-mail z informacją o tym, że powstaje tekst o jego romansie i prośbą o odpowiedzi na kilka pytań. Eurodeputowany i jego adwokat odpisali, że nie zgadzają się na publikację i zagrozili uruchomieniem środków prawnych. "Nie" jednak opublikowało tekst "Związki partnerskie posła Jacka Kurskiego", w którym znalazła się korespondencja z posłem i adwokatem.

  Z publikacji można wywnioskować że Jacka Kurskiego łączy romans z Anną P. Jednocześnie zacytowano wypowiedzi europosła, w których podkreśla, że jest wierny chrześcijańskim wartościom, tradycyjnej definicji rodziny i małżeństwa.

  W ostatni poniedziałek do redakcji tygodnika "Nie" wpłynęło pismo wydane przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, które zakazuje pisania o tej sprawie.

  - Sąd uwzględnił częściowo wniosek uprawnionego Jacka Kurskiego o zabezpieczenie jego roszczeń z tytułu ochrony dóbr osobistych poprzez zakaz publikacji przez obowiązanych Przemysława Ćwiklińskiego, Jerzego Urbana i Urma sp. z o.o. w jakiejkolwiek formie informacji dotyczących życia intymnego oraz pozamałżeńskich związków o charakterze intymnym Jacka Kurskiego - na czas sześciu miesięcy od wydania tego postanowienia, przy czym wyznaczył siedmiodniowy termin na wytoczenie przeciwko obowiązanym Przemysławowi Ćwiklińskiemu, Jerzemu Urbanowi oraz Urma sp. z o.o. w Warszawie powództwa o ochronę dóbr osobistych - pod rygorem upadku zabezpieczenia - wyjaśnia Rafał Terlecki, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Zaznacza, że sąd odrzucił wniosek europosła o zakaz publikacji na rok i w zakresie wszelkich informacji dotyczących jego życia rodzinnego.

  Dlaczego sąd zdecydował się zakazać "Nie" publikacji?
  - Postanowienie zostało wydane w trybie zabezpieczenia - to instytucja która pozwala wstrzymać czasowo publikację artykułu bądź programu, gdy osoba zamierzająca wytoczyć proces o ochronę dóbr osobistych naruszonych tym artykułem uprawdopodobni, że w wyniku publikacji jej dobra osobiste mogą zostać naruszone. W tym wypadku sąd uznał, że w konflikcie dwóch wartości - prawa wolności wypowiedzi i prawa do prywatności - należy uznać pierwszeństwo prawa do prywatności, ale jedynie w zakresie spraw intymnych i osobistych uprawnionego i jedynie na okres sześciu miesięcy. Stąd częściowe tylko uwzględnienie wniosku - tłumaczy Terlecki, który dodaje, że postanowienie sądu nie jest prawomocne i przysługuje na nie zażalenie do Sądu Apelacyjnego. - We wtorek nie wpłynęło zażalenie i nie złożono pozwu o ochronę dóbr osobistych Jacka Kurskiego.

  Rzecznik zapowiada, że decyzję w sprawie upublicznienia pełnego uzasadnienia wyroku podejmie sędzia prowadzący sprawę, podobnie jak o zakresie anonimizacji danych osób których dane są podane w treści uzasadnienia.

  We wtorek Jacek Kurski przysłał do naszej redakcji oświadczenie o treści:


  W związku z informacją o sądowym zakazie publikacji przez Tygodnik NIE tekstów na temat mojego życia prywatnego oświadczam, że:
  1. Wyraźnie rozdzielam zaangażowanie w sprawy publiczne i politykę od życia prywatnego. Dlatego zawsze chroniłem i będę chronił prywatności i spokoju mojej rodziny przed ingerencją mediów.
  2. Tygodnik "Nie" jest medium bazującym na najniższych instynktach, odwołującym się do poetyki kloaki i rynsztoka, a jego redaktor naczelny prawomocnie uznanym przez sąd "Goebbelsem stanu wojennego".
  3. Wobec ataku tego akurat "medium" na moją prywatność nie pozostało mi nic innego niż skorzystać z dostępnej prawem ochrony przed jego skutkami.

  Jacek Kurski


  źródło: Press

  Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (40)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bogobojny

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 19

  drugi marcinkiewicz!najgorsi sa ci mocno wierzacy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezczelny, pisowski (sic!) kołtun.

  lubczasopisma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Mam nadzieję że to ostatni etap politycznego i moralnego upadku tego małego człowieczka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jacek lachociag

  boa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

  jechac z dupojebcem jak z czerstwym pieczywem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  over

  szybki sąd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

  a mówią, że sądy w Polsce latami sprawy ciągną, a tu przez jedną noc sąd się uporał. Po godzinach zapewne, bo sądy chyba nie pracują w nocy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nosił wilk razy kilka - ponieśli i wilka.

  KXO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

  Kto jaką bronia wojuje, ot takiej ginie !!! Haahaaahaaa !!!!!! Świetna robota "NIE". I co teraz p. Kurski ? Warto było dziadka z Wehrmachtu wyciągać lub lustrować matkę sędziego Tuleyi ?...rozwiń całość

  Kto jaką bronia wojuje, ot takiej ginie !!! Haahaaahaaa !!!!!! Świetna robota "NIE". I co teraz p. Kurski ? Warto było dziadka z Wehrmachtu wyciągać lub lustrować matkę sędziego Tuleyi ? Haahaaahaaa !!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyniczny Kurski

  Maryla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 16

  Cyniczny,obłudny i bezczelny facet.Kpi z wyborców w żywe oczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurski, ty byle jaki człowieku!

  budda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

  czytasz komentarze? Widzisz, jak ciemny lud cię kocha? Kto głosował na taką wesz?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Europoseł"

  terko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 21

  Czego jeszcze trzeba, żeby tego typa odstawić od koryta raz na zawsze.Zastanawiam się, jakim kretynem trzeba być, żeby ufać temu obrzydliwemu typowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To zemsta zza grobu dziadka z Wermachtu

  awersja kacza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 23

  Pisuarowa, obrzydliwa szujo!Sprwdza się przysłowie:"Jak Kuba Bogu...."

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurski, jeżeli jesteś niewinny,

  ciemny lud (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 16

  to czego się boisz, obłudniku???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kur...wski

  sedes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 24

  Za jakiś czas będzie się bał wszystkiego. Taka gnida to istny strup na Polskim organizmie .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo