Trójmiasto stawia na wiedzę

  Trójmiasto stawia na wiedzę

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W obrębie gdańskiego obszaru metropolitalnego zostaną wyznaczone tereny, na których mogłaby się rozwijać gospodarka oparta na najnowszych zdobyczach nauki. Patronuje temu Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
  W samym Trójmieście może powstać kilka "dzielnic wiedzy" - na wzór istniejących już np. w Helsinkach, Turku, Newcastle czy Berlinie. Gdańsk, Gdynia i Sopot mają do tego bardzo dobre, prawie naturalne warunki: posiadają bowiem uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa innowacyjne, olbrzymi potencjał intelektualny, coraz lepsze skomunikowanie z resztą kraju i zagranicą.

  Inicjatorem takiego rozwoju gdańskiej aglomeracji jest dr hab.
  inż. Tomasz Parteka, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Historia projektu "metropolia wiedzy" liczy już kilka lat, ale teraz nabiera coraz większego znaczenia. Może stać się bowiem "motorem" wzrostu konkurencyjności Pomorza jako regionu - wobec gospodarek innych krajów w Europie.

  - Niestety, włodarze chętniej oddają tereny inwestycyjne deweloperom (zakładającym osiedla) niż na potrzeby nauki - mówi dr hab. Tomasz Parteka, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, autor koncepcji metropolii wiedzy. - Jak więc widać, interes budżetów gmin i troska o wiedzę nie zawsze idą w parze. Trzeba jednak przyznać, że przynajmniej częściowo współpraca między samorządami jest wymuszana bliskością i współzależnością jednej gminy od pozostałych.

  W najbliższy czwartek - kolejne spotkanie poświęcone tej problematyce. Na temat metropolii wiedzy rozmawiać będą prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska oraz rektorzy trójmiejskich uczelni. Omówiony zostanie plan działań rozwoju metropolii wiedzy w gdańskim obszarze metropolitalnym.

  Obszary nauki i gospodarki

  Według dyrektora Tomasza Parteki, metropolię wiedzy mogą tworzyć:
  - Tereny rozwojowe PG, AMG i UG, Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
  - Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
  - Strefa rozwoju nowoczesnych technologii w Klukowie i Kokoszkach Przemysłowych
  - Gdynia - Akademickie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej AMG i rejon Pomorskiego
  Parku Naukowo-Technologicznego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo