Maciej, król oliwskich mandryli, pokonał konkurenta do...

  Maciej, król oliwskich mandryli, pokonał konkurenta do władzy

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Walką o sprawowanie władzy zaczął się nowy rok w oliwskim ogrodzie zoologicznym. Bitwa rozgorzała pomiędzy najsilniejszymi samcami w rodzinie mandryli: Maciejem, zwanym też Dyziem, oraz Woo Doo, pragnącym odzyskać panowanie. Starcia były zacięte. Przegrał je agresor. Został ciężko ranny i musiał trafić na stół operacyjny.
  - Musieliśmy Woo Doo uśpić, żeby zszyć mu skórę na policzku - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego wybrzeża w Gdańsku Oliwie. - Zabiegł, na szczęście, przebiegł bez komplikacji.

  To zasługa zespołu specjalistów, który uczestniczyli przy zabiegu, czyli m.in. dr nauk wet. Mirosława Kalickiego, lek. wet. Izabeli Krause, Piotra Dzikiego oraz Andrzeja Gutowskiego.
  To nie była pierwsza wojna domowa w społeczności mandryli, najbarwniejszych małp świata. Pracownicy oliwskiego zoo od dawna obserwowali z fascynacją zachodzące tam zmiany.

  Dostrzegali, jak dorastający samiec Maciej staje się coraz silniejszy i chce mieć większe prawa w stadzie. Do pierwszych starć w grupie mandryli doszło tam już rok temu. Voo Doo został wtedy zepchnięty do roli podwładnego. Obecny władca, Maciej, na razie może czuć się bezpieczny.
  Mandryle z oliwskiego zoo to nie jedyne zwierzęta, które toczą ze sobą ostre boje. Bywają one bardzo drastyczne na przykład wśród lwów, gdzie nowy dominujący w stadzie samiec zabija dzieci pokonanego króla.

  Z kolei u polskich jeleni rywalizacja odbywa się przede wszystkim o samice, a nie o terytorium. Podczas starć zazwyczaj nie dochodzi do znaczniejszych uszkodzeń ciała przeciwników. Walka trwa bardzo długo, jeżeli siły są wyrównane. Rywale nacierają na siebie porożami i - według leśników - jest to widok fascynujący.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo