Będzie wygodniej oglądać rycerzy

  Będzie wygodniej oglądać rycerzy

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Oglądanie wielkiej historycznej inscenizacji w ramach Oblężenia Malborka będzie… wygodniejsze. Muzeum Zamkowe wraz z Urzędem Miasta Malborka pozyskało 8 mln zł z Unii m.in. na zbudowanie trybun na przyzamkowych wałach von Plauena.
  Projekt przewiduje zamontowanie stałych siedzisk dla ok. 3 tysięcy widzów i zakupienie mobilnych trybun na kolejne 2 tysiące miejsc. Najwcześniej jednak trybuny staną na oblężenie w 2010 r.
  Do tej pory historyczne widowisko, podczas którego w lipcu wojska polsko-litewskie Jagiełły szturmują krzyżacki zamek, trzeba było oglądać raczej w trudnych warunkach: siedząc lub stojąc na skarpie nad Kanałem Juranda, w miejscu akcji spektaklu.

  Tylko 700 osób, które w ub. roku zakupiły bilety za 25 zł, mogło obejrzeć widowisko ze specjalnie zamontowanej trybuny. Jest szansa, że to się zmieni. Urząd Marszałkowski w Gdańsku ogłosił właśnie wyniki konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w dziale "Regionalne dziedzictwo kulturowe o potencjale turystycznym".

  Wśród dziesięciu inwestycji, które otrzymają dofinansowanie, znalazł się projekt malborski. Jego cała wartość wynosi 5,2 mln zł, a dofinansowanie w wysokości 8 mln zł stanowi 57,96 proc. wszystkich kosztów. Różnicę będą musiały wyłożyć z własnej kieszeni muzeum, które jest liderem projektu, i magistrat.

  Budowa trybun na wałach przy moście kolejowym to tylko jedno z kilku zadań w ramach całego przedsięwzięcia. W planach jest też m.in. zakup telebimu i poprawienie komunikacji drogowej w tym miejscu. Ponadto, muzeum zamierza wybudować kilka mostków, które połączą parking przy ul. Piastowskiej z bramą zamku.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo