Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droższy grunt, wyższe opłaty

Agata Cymanowska
1990 roku. Na zdj. nasze czytelniczki (z lewej pani Karolina) przed ich garażami. Za użytkowanie gruntu, na którym stoją, będą musiały w tym roku zapłacić kilkanaście razy więcej.
1990 roku. Na zdj. nasze czytelniczki (z lewej pani Karolina) przed ich garażami. Za użytkowanie gruntu, na którym stoją, będą musiały w tym roku zapłacić kilkanaście razy więcej. Grzegorz Mehring
- Dotychczas za użytkowanie gruntu, na którym od ponad 30 lat stoi mój 17-metrowy garaż na Dolnym Mieście, płaciłam około 80 złotych rocznie w czterech ratach, a według nowego rozliczenia, jakie otrzymałam z miasta za ten rok, muszę zapłacić 1450 zł, całość od razu i to do końca marca! - żali się Jadwiga Szumielewicz, nasza czytelniczka.

Pani Jadwiga jest jedną z 13 tys. użytkowników z całego Gdańska (to jedna czwarta wszystkich zarejestrowanych użytkowników wieczystych), których dotknie podwyżka. - To wynik sukcesywnego aktualizowania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu - wyjaśnia Tomasz Lechowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Nie jesteśmy w stanie fizycznie aktualizować wszystkich stawek co roku, więc dokonujemy tego na przykład co trzy lata. A że w tym czasie ceny gruntu bardzo wzrosły, stąd taka skala podwyżek.
Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska wyjaśnia, że takie aktualizacje, jako że wynikają z ustawy o gospodarce nieruchomościami, dotyczą nie tylko Gdańska, ale też innych miast w Polsce. - Jak będzie kryzys i ceny spadną, to można się spodziewać obniżek - dodaje Lisicki.

Mieszkańcy tłumaczą to sobie inaczej. - Wszyscy w mieście mówią, że te podwyżki są przez Euro 2012 - oburza się pani Jadwiga. - A nikt nas nie zapytał, czy my tego chcemy.
Karolina Krysiewicz-Kamrowska, która również ma garaż na Dolnym Mieście, przyznaje, że tak wysoka podwyżka stawia pod znakiem zapytania sens dalszego utrzymywania garażu. - Mieszkam na Głównym Mieście, a tam są problemy ze znalezieniem miejsca postojowego, więc to było dla mnie dużym ułatwieniem - opowiada pani Karolina. - Niedawno wspólnymi siłami zabezpieczyliśmy dach na garażach. Na taką opłatę za grunt mnie po prostu nie stać.

- Garaż to luksus - kwituje tymczasem wiceprezydent Lisicki. I trudno w to uwierzyć, kiedy patrzy się na postawione 30 lat temu murowano-blaszane budki.
Każdy, kto nie zgadza się z nowo ustaloną wysokością opłaty za użytkowanie gruntu, w terminie do 30 dni od uzyskania wypowiedzenia dotychczasowej stawki może złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Trzeba jednak pamiętać, że takie odwołanie poskutkuje właściwie jedynie ponownym oszacowaniem przez rzeczoznawcę majątkowego.

Tak więc kwota wcale nie musi być niższa. Urzędnicy przypominają, że najlepszym sposobem na to, by podwyżka kosztów użytkowania gminnego gruntu nie odbiła się zbyt mocno po kieszeni, jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
- Mam wątpliwości, czy miasto pozwoli nam wykupić te grunty za realne pieniądze - podsumowuje pani Karolina.

Jak uniknąć drastycznej podwyżki?
Zapobiec podwyżce można poprzez przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Odbywa się to na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 roku, na wniosek użytkownika. Opłata z tytułu przekształcenia działki na własność stanowi różnicę między wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego, wyliczaną przez rzeczoznawcę majątkowego. Od tej opłaty można uzyskać - zgodnie z ustawą - bonifikatę w wysokości 50 proc., o ile prawo użytkowania wieczystego działki będącej przedmiotem przekształcenia ustanowiono przed 26 maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki