Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błyskawiczne rozpoznawanie przestępców? Możliwe dzięki superkomputerowi z Politechniki Gdańskiej

Kazimierz Netka
W ułamku sekundy może do policji dotrzeć informacja, na przykład o napadzie na ulicy. Kto tak szybko złoży donos? Nikt bezpośrednio. Dzięki naukowcom z Politechniki Gdańskiej, w miastach, na osiedlach, wioskach będą mogły funkcjonować "donosicielki" - czyli... kamery.

Na samym powiadomieniu policji o bandyckim wyczynie się nie skończy. Służby te otrzymają w tym samym czasie film z miejsca zdarzenia. Nawet jeżeli bandyty nie uda się ująć zaraz po napadzie, niełatwo będzie mu zniknąć z "oczu" kamer. Gdy znajdzie się poza zasięgiem tej, która zarejestrowała zdarzenie, obserwacją uciekającego przestępcy zajmie się następna kamera. Zanotowane zostaną numery rejestracyjne samochodów, a co najważniejsze - wizerunek twarzy przestępcy. Jeżeli zostanie nagrany jego głos, może na tej podstawie zostać on zidentyfikowany w innym miejscu - jeżeli tylko się odezwie w pobliżu systemu monitoringu fonicznego.

Jak to wszystko jest możliwe? Dokonywanie tych wszystkich operacji nie byłoby możliwe w tak krótkim czasie (przesył informacji do policji może trwać około jedną dziesiątą sekundy), gdyby nie superkomputer Galera, działający w Politechnice Gdańskiej w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Narzędzi dostarcza zaś, opracowana przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, Platforma KASKADA (Kontekstowa Analiza Strumieni danych z Kamer dla Aplikacji Definiujących Alarmy), dostępna właśnie na superkomputerze Galera.

Czytaj także: Politechnika Gdańska: Na uczelni powstał supernowoczesny system KASKADA

System potrafi wykrywać m.in. krzyk oraz inne dźwięki (np. tłuczonego szkła), niebezpieczne zdarzenia w ruchu drogowym. Rozpoznaje sylwetki wskazanych osób, a także wykrywa (identyfikuje) twarze. Umie też zamazywać twarze i sylwetki osób, które przypadkowo pojawią się na obserwowanym przez kamery terenie i nie będą związane z obserwowanym zdarzeniem. Chronione są więc dane osobowe.

W osiągnięciu tych efektów pomogła Unia Europejska, dotując przedsięwzięcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt realizacji wyniósł 16 316 384 zł. Pełna nazwa projektu brzmi: "Mayday Euro 2012. Superkomputerowa platforma kontekstowej analizy strumieni danych do identyfikacji wyspecyfikowanych obiektów lub niebezpiecznych zdarzeń".

Warto wiedzieć, że film ze zdarzenia, wygląd twarz przestępcy może być automatyczne przekazywani nie tylko do siedziby policji, ale też bezpośrednio do funkcjonariuszy, znajdujących się w rejonie popełnienia zabronionego czynu. Mogą więc oni natychmiast rozpocząć pościg za przestępcą.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Błyskawiczne rozpoznawanie przestępców? Możliwe dzięki superkomputerowi z Politechniki Gdańskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki