Menu Region

Pieniądze wydane na prawo jazdy kategorii C i D trafią w...

Pieniądze wydane na prawo jazdy kategorii C i D trafią w błoto? Wszystko przez nowe przepisy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Sebastian Dadaczyński

28Komentarzy Prześlij Drukuj
Pieniądze wydane na prawo jazdy kategorii C i D trafią w błoto? Wszystko przez nowe przepisy Pieniądze wydane na prawo jazdy kategorii C i D trafią w błoto? Wszystko przez nowe przepisy

Problem z nową ustawą o kierujących pojazdami dotyczy m.in. zdających na ciężarówki (© Tomasz Bołt)

Absurd - tak nową ustawę o kierujących pojazdami komentują nasi młodzi Czytelnicy, którzy jeszcze na dawnych zasadach przystąpili do egzaminów na prawo jazdy kategorii C (ciężarówki) i D (autobusy). Teraz, by uzyskać uprawnienia, muszą jeszcze uzyskać kwalifikację wstępną, która sporo kosztuje - nawet 6 tys. zł!
- Mam 18 lat, na kurs prawa jazdy kat. C zapisałem się w ubiegłym roku i od samego początku mówiono mi, że zaliczona przed zmianą przepisów teoria zapewni mi 6 miesięcy zapasu, gdybym nie zdał egzaminu przed 19 stycznia, czyli wejściem w życie nowej ustawy - opowiada mieszkaniec Tczewa.

Termin egzaminu teoretyczno-praktycznego wyznaczono mu na 11 stycznia tego roku. - Teorię zdałem, ale egzamin praktyczny niestety oblałem.
Opłaciłem następny i dopiero potem dowiedziałem się jednak, że do egzaminu mogę przystąpić 5 października 2015 r., czyli w dzień moich 21 urodzin! Nowe przepisy mówią, że na prawo jazdy kat. C może iść kursant, który ukończył 21 lat, lecz ustawodawca zapomniał o osobach, które są w trakcie nauki lub w trakcie egzaminów, jak ja - dodaje. - Wydałem łącznie ponad 2,5 tys. zł i nie mam z tego nic, oprócz ważnej przez 6 miesięcy zdanej teorii, co i tak wygaśnie za pół roku.

Przedstawiciele PORD potwierdzają, że po wejściu nowej ustawy wymagany minimalny wiek do kierowania ciężarówkami wynosi 21 lat. Wskazują jednak wyjście z tej sytuacji.

- Zgodnie z tą samą ustawą osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy na ciężarówki, a są w wieku między 18 a 21 rokiem życia, mogą wcześniej uzyskać kwalifikację wstępną. Taką można przejść w ośrodkach szkolenia - podkreśla Ryszard Kalkowski z PORD.
Uzyskanie takiej kwalifikacji wiąże się ze sporymi kosztami, nawet 6 tys. zł.

Zdaniem właścicieli ośrodków, szkolenia to złe rozwiązanie, skoro kursanci wcześniej - na starych przepisach - zaliczyli teorię.
- Mam dwóch kursantów z takim problemem - mówi Anna Klaus-Dębińska ze szkoły Wiraż w Starogardzie Gd. - Uważam, że ustawodawca powinien przewidzieć okres przejściowy dla takich osób.

Z podobnymi problemami muszą się borykać osoby chcące uzyskać prawo jazdy na kategorię D, czyli autobus. W tym przypadku wiek został podniesiony z 21 do 24 lat, ale i tu można uzyskać kwalifikację wstępną. Zmiany ustawowe dotyczą także osób chcących uzyskać uprawnienia na motocykle. Osoba, która zdała teorię na kategorię A na starych zasadach do 19 stycznia, a nie przystąpiła do egzaminu praktycznego lub go nie zdała, nie musi się martwić.

Testy uznaje się za ważne, tyle że jeżeli nie osiągnęła wieku 24 lat, będzie mogła przystąpić do egzaminu praktycznego w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Co to oznacza? Jeśli zda tzw. jazdę, otrzyma uprawnienia na motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW. A po dwóch latach posiadania prawa jazdy kategorii A2 można przystąpić od egzaminu na kategorię A bez ograniczeń, szybciej niż mając 24 lata.

s.dadaczynski@prasa.gda.pl

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

s.dadaczynski@prasa.gda.pl

27

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

mateiass

+9 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maitteass (gość)  •

Witam ! Zapraszam do testowania odpowiedzi do Prawa Jazdy 2013 ;)

prawko2013.blogspot.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przemiana a nie zmiana

+18 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CARL (gość)  •

Stare zasady powinny pozostać, a jedynie dodatkowe szkolenia w trudnych warunkach. Do tego na prawo jazdy kat. B ( samochód ) powinien wiek wynosić 21 lat, a nie dawać młodocianym szczeniakom by siali zagrożenie na drogach, a na kat. C 26 lat, i na kat. D ( autobus ) 28 lat.

skomentuj

Paweł

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Gościu za przeproszeniem odwal się od młodych i patrz na własną dupę najwięcej wypadków w moim województwie powodują stare pryki grubo po trzydziestce i to pod wpływem alkoholu mam prawko dwa lata i jeżdżę zawodowo nie straciłem ani jednego punktu więc hamuj się bo zielonego pojęcia nie masz o jeździe

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żal

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

e (gość)  •

no właśnie idioto . Co Ty wypisujesz sam mam prawko od roku "teraz 19 lat" i widze co sie dzieje na drogach . I czesto gęsto w terenie zabudowanym jadąc 60 -70 wyprzedzają mnie co widać przez dzień starsi ludzie co widać przez dzień w miejscach o absurdalnej widoczności , na 3-ciego i itd. Więc sory wielkie ale doje... z tym komentarzem

odpowiedzi (0)

skomentuj

RE;RE

+49 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł (gość)  •

co ma wiek do mentalnosci kierowcy, nie kazdy młody kierwoca jest zagrozeniem a dla wielu prawo jazdy to praca

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawo jazdy

+22 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Monika (gość)  •

wszyscy z problemami zapraszam na Fb na stronę prawo ajzdy zdane a dokumentu brak . walczcie razem z nami o odzyskanie prawo jazdy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawko C

+74 / -54

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacek (gość)  •

Jest tylko jedno wyjście: Trzeba się zgadać i napisać do ministerstwa, musi być nas jak najwięcej, aby miało to siłę przebicia najlepiej przez facebooka. To co zrobili przechodzi ludzkie pojęcie ale to Polska tu jest wszystko możliwe. Ci co zapisali się na prawko przed 19 stycznia powinni zdawać na starych zasadach. Musimy działać.

skomentuj

zgadzam sie

+44 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dominik (gość)  •

Witam kolego w 100% zgadzam się z Tobą. Mam ten sam problem. Mam zaliczone testy na C + E tylko że moje dokumenty dotarły do starostwa 21 stycznia a egzamin zaliczyłem 14 stycznia. Jak byś mógł się odezwać do mnie to było by bardzo fajnie. Myślę że razem damy radę. To mój nr tel 513342102. Pozdrawiam i nie dawać się tym złodziejom tam na górze!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

**********prawo jazdy kat. C Problem*******

+27 / -102

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karol (gość)  •

460+100 Debili + debile w komisja piszących ustawy. Wśród 1000 osób nie znalazł się jeden mądry który by ze zrozumieniem przeczytał ustawę. Mój brat i jest w tej sytuacji i jeszcze jedna osoba która zdawała u nas prawo jazdy na kat. C zdali testy za 1 razem egzamin praktyczny ustalony a tu zonk nie mogą zdawać egzaminu praktycznego. PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ PRZECIEŻ> Płakać się CHCE JAK PATRZE co robią z moim Kochanym krajem. Ropczyce woj. Podkarpackie email madrice@wp.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

zapytanie

+48 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aabbcc (gość)  •

mam prawko BCE, badania lekarskie na 5 lat
czy wg nowego prawa stracę je jeśli nie przedstawię przy wymianie praw jazdy aktualnych badań lekarskich
czy bedzie możliwość dokonywania przewozów na prywatne, własne potrzeby

skomentuj

to

+38 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

to nie możesz sobie zrobić badań?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Adii

+36 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Starogard Gd. i okolice (gość)  •

osoby, które zostały poszkodowane w wyniku zmian przepisów na kat C D E i chcące coś z tym zrobić ze Starogardu Gd. i okolic piszcie

odpowiedzi (0)

skomentuj

""""""""Prawko kat C- problem""""""""""

+53 / -77

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZAPISYWAC SIE DO GRUPY NA FACEBOOKU (gość)  •

Zostala zalozona grupa dla osob pokrzywdzonych przez nowe przepisy na prawko j.w. zapisujcie sie bo razem mozna wiecej zdzialac ;)

"""""Prawko kat C- problem""""""

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawo jazdy c

+95 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marian (gość)  •

To jest Polska i Tuska Prawo. Tylko o kasę chodzi. Ja mam prawko C+E jeszcze zrobiłem na starych zasadach. Ale co z Tego ze je mam jak gdzie się o prace nie spytam to na pierwszym punkcie jest doświadczenie. To jest chore według mnie. Bo gdzie mam to doświadczenie zdobyć jak nie chcą mnie zatrudnić! Chory kraj i system... Zamiast rząd myśleć o zwalczeniu tak wielkiego bezrobocia w naszym kraju, to zajmuje się duperelami! WSTYD WSTYD WSTYD!!!

skomentuj

prawo jazdy c

+112 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xxxxx (gość)  •

taak zrobiłeś ? czy urząd pracy ci zrobił doświadczenie w pracy jako kierowca jest niestety potrzebna to nie bus!!! bo dla kierowców ciężarówek nadeszły trudne czasy pracy za grosze a to tylko dlatego że
popaprańce z robią prawko przez urząd pracy bez pojęcia do jazdy narobią syfu w firmach transportowych a potem taka firma 5 razy się zastanawia kogo ma przyjąć do pracy i dlatego bez doświadczenia masz znikome szanse ale próbuj

odpowiedzi (0)

skomentuj

odp

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michał (gość)  •

człowieku aż oczy bolą jak czyta się twoją wypowiedź bez ładu i składu

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co UP ma do egzaminów

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janusz (gość)  •

Widzę kolego ,że nie masz pojęcia o tym co piszesz . Dziękuj UP że zapłacił i zorganizował prawo jazdy na dana kategorię a tu jeszcze królewiczu praktykę chcesz za darmo . Gdzie ty żyjesz . W Emiratach czy w Polsce ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawo jazdy c

+122 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marian (gość)  •

To jest Polska i Tuska Prawo. Tylko o kasę chodzi. Ja mam prawko C+E jeszcze zrobiłem na starych zasadach. Ale co z Tego ze je mam jak gdzie się o prace nie spytam to na pierwszym punkcie jest doświadczenie. To jest chore według mnie. Bo gdzie mam to doświadczenie zdobyć jak nie chcą mnie zatrudnić! Chory kraj i system... Zamiast rząd myśleć o zwalczeniu tak wielkiego bezrobocia w naszym kraju, to zajmuje się duperelami! WSTYD WSTYD WSTYD!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »