Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  O dziesięć stopni za ciepło

  O dziesięć stopni za ciepło

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z profesorem Marcinem Węsławskim z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie rozmawia Piotr Weltrowski
  Z każdej strony słyszymy o klimatycznej apokalipsie, globalnym ociepleniu, nowej epoce lodowcowej... Czy skoro mieszkamy nad morzem, musimy się naprawdę obawiać takich oznak zmian klimatycznych, jak na przykład podnoszenie się poziomu wód?

  Zmiany klimatyczne rzeczywiście zachodzą. Bardzo poważne ciało, jakim jest Międzynarodowy Panel do spraw Zmian Klimatu, w skład którego wchodzi blisko tysiąc krytycznie nastawionych naukowców z całego świata, potwierdza, że klimat ociepla się obecnie znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Owszem, klimat zmieniał się zawsze i były to zmiany niezależne od nas. We wczesnym średniowieczu nastąpiło na przykład ocieplenie.
  Dzięki niemu wikingowie mogli skolonizować Grenlandię. Z kolei po roku 1400 zaczęła się tak zwana mała epoka lodowcowa, która trwała do połowy XIX wieku. I na przykład najazd szwedzki na Polskę możliwy był dzięki temu, że Bałtyk zamarzał wówczas na zimę. Ocieplenie, które obserwujemy obecnie, postępuje jednak znacznie szybciej. Nie da się też ukryć, iż łączy się ono bardzo silnie z działalnością przemysłową prowadzoną przez człowieka.

  Jak zmiany te wpływają na nasze najbliższe sąsiedztwo?

  Bardzo dobrze udokumentowane jest podnoszenie się temperatury Bałtyku, podobnie statystycznie zwiększanie się fal na Bałtyku. Sztormy są częstsze i bardziej dokuczliwe. Dla mieszkańców Trójmiasta oznacza to gorszą pogodę latem. Z drugiej strony jednak, pogoda wietrzna i sztormowa powoduje, że osłabiają się na przykład zakwity sinic, które bardzo lubią spokojną i ciepłą wodę.

  A co z podnoszeniem się poziomu morza?

  Lodowce topnieją, to jest fakt. Topią się lody morskie, topią się lody Grenlandii. Na szczęście nie topią się w takim tempie, aby groziło nam podniesienie poziomu wody o kilka metrów. Niemniej jednak, według ostrożnych prognoz, w ciągu najbliższych 50 lat prawdopodobnie poziom morza podniesie się o 30-40 centymetrów.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo