Ustawa śmieciowa: Pamiętaj, aby wypowiedzieć umowę. W...

Ustawa śmieciowa: Pamiętaj, aby wypowiedzieć umowę. W przeciwnym razie zapłacisz za wywóz podwójnie

Łukasz Kłos

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Ustawa śmieciowa: Pamiętaj, aby wypowiedzieć umowę. W przeciwnym razie zapłacisz za wywóz podwójnie
Ustawa śmieciowa: Pamiętaj, aby wypowiedzieć umowę. W przeciwnym razie zapłacisz za wywóz podwójnie

©Grzegorz Mehring

Obywatelu, odkurz swoją umowę śmieciową, byś na czas ją rozwiązał - urzędnicy samorządowi przypominają, że każdy kto zawarł indywidualną umowę na wywóz odpadów, powinien ją z odpowiednim wyprzedzeniem wypowiedzieć.
1 lipca wejdzie bowiem w życie nowy system gospodarowania odpadami. Odtąd to gmina (a nie jak dotąd prywatna firma) będzie odpowiedzialna za wywóz nieczystości z posesji. Oczywiście za swoje usługi samorządy będą pobierały stosowne opłaty. I właśnie z tego względu, by nie płacić podwójnie (przedsiębiorstwu oczyszczania, z którym związani jesteśmy obecnie, oraz gminie na nowych zasadach) powinniśmy rozwiązać obecną umowę.


- Rozwiązanie umowy musi nastąpić na wyraźny, pisemny wniosek oraz uwzględniać okres wypowiedzenia wynikający z zapisów umowy - uprzedza Joanna Grajter, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni. - Oznacza to, że umowę z firmą wywozową należy wypowiedzieć w taki sposób, aby jej ważność kończyła się w dniu 30 czerwca 2013r.

Zasada ta obowiązuje we wszystkich miastach i gminach wiejskich. Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie, jaki termin wypowiedzenia został wpisany do naszych umów. Dla przykładu jeśli wynosi on 3 miesiące, to klient odpowiednie pismo musi wysłać najpóźniej do końca marca.

- Na pewno będziemy uprzedzać o tym mieszkańców. Niewykluczone, że odpowiednie ogłoszenia zawisną w tramwajach i autobusach jeszcze w lutym - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Rozważamy też kampanię informacyjną w mediach, tak by informacja dotarła do możliwie najszerszego grona mieszkańców. Decyzja w tej sprawie nie zapadła jeszcze jednak - dodaje.

W specyficznej sytuacji są klienci pomorskiego lidera w branży wywozu odpadów, gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno - Porządkowych S.A., którzy otrzymali niedawno aneksy do dotychczasowych umów (o sprawie pisaliśmy w sobotnim wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"). Dla nich uspokajająca może być informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

- Wspomniane aneksy są wynikiem interwencji UOKiK i mają na celu poprawić sytuację konsumentów względem przedsiębiorstwa - podkreśla Roman Jarząbek, dyrektor gdańskiej delegatury urzędu. - Podpisanie aneksu nie będzie miało wpływu na późniejszą możliwość rozwiązania umowy w związku z wejściem w życiem nowych przepisów.

O dopilnowanie wypowiedzenia umów nie muszą martwić się ci, którzy mieszkają w domach i blokach zarządzanych przez administrację wspólnoty lub spółdzielnię mieszkaniową. W tym przypadku to te instytucje wypowiedzą zbiorową umowę na wywóz śmieci.

Tymczasem jeszcze do niedawna pod znakiem zapytania stało czy reforma "śmieciowa" w ogóle wejdzie w życie. Wprawdzie obowiązujące przepisy wprowadzały termin 1 lipca jako ostateczny, to wiele samorządów zbojkotowało swoje obowiązki i nie przygotowało się na wejście w życie zmian. W całym kraju nawet co trzecia gmina, a w województwie pomorskim aż 40 (na 123) nie ustaliło stawki ani nie wybrało metody naliczania opłat za wywóz śmieci. Bez tego niemożliwe jest finansowanie systemu gospodarki odpadami.

Przedstawiciele środowiska samorządowego tłumaczyli zwłokę ze strony gmin błędami w ustawie. Powszechnej krytyce poddano m.in. przewidziane ustawą metody - ryczałtową, osobową, wodną oraz metrażową - a także fakt, że jedna z nich musiała obowiązywać na terenie całej gminy, bez względu na panujące w niej zróżnicowane warunki. W ubiegły piątek posłowie przyjęli rozwiązania uelastyczniające stosowanie tych metod. Aby nowelizacja weszła w życie potrzebana jest jeszcze aprobata Senatu i podpis prezydenta.
Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ustawa śmieciowa

melania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

Płaci się za usługę wywiezienia śmieci, a nie za samo posiadanie umowy. Jeśli firma przestaje wywozić nieczystości i obowiązki przejmuje ktoś inny - to płacę temu komuś innemu. To chyba logiczne.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ustawa śmieciowa

Irena (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 63 / 61

Nasz rząd uwarza obywateli za debili (stać nas na wybór posłów i senatorów )
ale już nie potrafimy sobie wybrać firmy która nam wywiezie śmieci .
Mam tanią i rzetelną firmę a po zmianach czeka...rozwiń całość

Nasz rząd uwarza obywateli za debili (stać nas na wybór posłów i senatorów )
ale już nie potrafimy sobie wybrać firmy która nam wywiezie śmieci .
Mam tanią i rzetelną firmę a po zmianach czeka mnie powrót do molocha który jak znam życie , na pewno wygra ,a zktórego byłam bardzo niezadowolona przez lata , bo nie było konkuręcji .Czyli pozbawiono mnie w ten sposób mojego podstawowego prawa do wyboru .Myślę że w ten sposob szykują nas że rząd w przyszłości sam będzie się wybierał i już do niczego nie będziemy im potrzebni- O PRZEPRASZAM JESZCZE TYLKO DO PLACENIA PODATKÓW ! z czegoś muszą żyć!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bredzicie

kluska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 55 / 68

A po kiego taka umowę wypowiadać? Co to za idiotyzm? Od 1-go lipca przedsiebiorca który nie wygra przetargu nie będzie mogl wywozić odpadow. I co mu po umowie skoro nie może wystawić faktury? Ni ma...rozwiń całość

A po kiego taka umowę wypowiadać? Co to za idiotyzm? Od 1-go lipca przedsiebiorca który nie wygra przetargu nie będzie mogl wywozić odpadow. I co mu po umowie skoro nie może wystawić faktury? Ni ma faktury - nie place.
Tych akurat umow nie trzeba raczej rozwiazywaczwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

umowy

rozsadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 60 / 64

Każda zawarta umowa musi być rozwiązana,nie ma znaczenia czego dotyczy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ustawy śmieciowe

andrzej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 53

To jest tak jak większości zachciało się UE. Wszystko pomału mamy jak w unij oprócz wynagrodzeń. Wiele osób nie tylko skandalicznie mało zarabia ale siedzi na bezrobociu .Pytam czy to też jest...rozwiń całość

To jest tak jak większości zachciało się UE. Wszystko pomału mamy jak w unij oprócz wynagrodzeń. Wiele osób nie tylko skandalicznie mało zarabia ale siedzi na bezrobociu .Pytam czy to też jest zgodne z normami UE. Teraz pouczają ludzi że stara umowę trzeba rozwiązać tak aby wypowiedzenie było do 30 czerwca bo inaczej będziemy płacić podwójnie za to samo .Gdzie jest prawo aby za to samo płacić podwójnie.Na pewno na to liczą i znajdą się tacy co tak będą płacić. Skoro ustawa ta ma wejść w życie praktycznie od 1 lipca to automatycznie poprzednie powinny być unieważnione .To jest oczywiste tylko chyba nie dla tworzących takie prawo.
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A po co

zenit (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 39 / 39

Na mocy kodeksu cywilnego umowa wygasa automatycznie jezeli ktos chce nie biega i wypowiada ale aktualna firma wywozowa nie bedzie mogla wystawic faktury jak nie wykona uslugi

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo