Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  W 2009 Trójmiasto wypięknieje

  W 2009 Trójmiasto wypięknieje

  Agata Cymanowska, Szymon Szadurski, Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdynia odnawia Skwer Kościuszki, by zachwycić uczestników i gości lipcowego zlotu żaglowców Tall Ship Races. W Sopocie wypatrują zakończenia budowy nowego Centrum. W Gdańsku w tym roku inwestycje będą... niewidzialne. Jak zmieni się Trójmiasto?
  W roku 2009 trzeba odwiedzić Gdańsk - ogłosił Dorling Kindersley Eye- witness Travel - wydawca renomowanych przewodników. I umieścił stolicę Pomorskiego w gronie dziesięciu najlepszych miast świata na turystyczny wyjazd w 2009 roku. Uznanie znalazły odnowione ulice Głównego Miasta, malownicze kamienice, ciekawa baza hotelowa, oferta gastronomiczna i handlowa oraz dogodne połączenia lotnicze z Wielką Brytanią.


  Taka ocena może tylko utwierdzić władze Gdańska w przekonaniu, że dobrze zaplanowały inwestycje na rok 2009. Najbliższe miesiące to dla miasta czas intensywnych przygotowań - sporządzania dokumentacji, wyłaniania inwestorów i wykonawców, aplikacji o unijne dofinansowania i prac, które będą zapowiedzią wielkiej budowy, jaka czeka miasto w kolejnych latach, głównie z myślą o Euro 2012.

  - To czas "niewidzialnych" inwestycji - zastrzega Krzysztof Rudziński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - W przypadku większości inwestycji rzeczywiste prace rozpoczną się w czwartym kwartale 2009 roku. W latach 2010-2012 będzie trwała budowa, osiągając apogeum w 2014 roku.

  Priorytety na rok 2009?
  - Poza stadionem piłkarskim w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, remont hali Olivia, ul. Wajdeloty we Wrzeszczu i ul. Łąkowa, Trasa Sucharskiego, Słowackiego i W-Z, ulica Nowa Wałowa - wylicza dyrektor.

  W Młodym Mieście prywatny inwestor rozpocznie prace jeszcze w tym roku. Potrwają trzy lata. I Gdańsku pojawi się nowa dzielnica.

  - Nas najbardziej interesuje infrastruktura związana z układem komunikacyjnym, po pierwsze ulica Nowa Wałowa czy przebudowa ulicy Rybaki Górne - wyjaśnia Alan Aleksandrowicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w gdańskim magistracie.

  Ale Młode Miasto to przede wszystkim wielofunkcyjny kompleks z powierzchniami biurowymi i handlowymi oraz apartamentowcami. Do tego dojdą nowe pasaże i mariny.

  Z myślą o Euro 2012 w Rębiechowie poczynione zostaną kolejne kroki w kierunku budowy m.in. drugiego terminalu pasażerskiego. Do 15 stycznia ma być przedstawiona szczegółowa koncepcja poprowadzenia kolei metropolitalnej obok lotniska. Rozpatrywane są różne warianty; zarówno przystanek przelotowy, jak i czołowy, z koniecznością zmiany kierunku. Do września ma zakończyć się przebudowa ul. Nowatorów na odcinku od ul. Budowlanych do ul. Słowackiego.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo