Radni obniżyli sobie kary za nieobecność

  Radni obniżyli sobie kary za nieobecność

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Radni gminy Czarna Dąbrówka chcą zarabiać więcej. Zrezygnowali co prawda z podnoszenia diet, ale za to zmniejszyli sobie kary za nieobecności na sesjach i posiedzeniach komisji stałych. Do tej pory taka nieusprawiedliwiona nieobecność była karana 25-procentową obniżką diety. Wczoraj radni obniżyli kary do zaledwie 10 procent.
  - Wnioskujemy o taką obniżkę, gdyż praca radnego to nie tylko branie udziału raz w miesiącu w sesji, ale także posiedzenia komisji, a większość radnych pracuje przecież w dwóch - przekonywała Henryka Sójka, przewodnicząca Rady Gminy. - Są też inne, dodatkowe spotkania. Obniżenie kar jest zasadne.

  Po jej wystąpieniu nastąpiło od razu głosowanie nad uchwałą, gdyż żaden z radnych nie chciał zabrać głosu w tej sprawie. Niemal wszyscy byli za obniżeniem kar za nieobecności. Od głosu wstrzymał się zaledwie jeden radny.

  Radni gminy Czarna Dąbrówka mają obecnie jedne z najwyższych uposażeń. Średnio wynoszą one ponad tysiąc złotych miesięcznie. Podstawowa dieta radnego wynosi 574 zł. Przewodnicząca Rady Gminy Czarna Dąbrówka otrzymuje 1914 zł, jej zastępcy 957 zł, a przewodniczący stałych komisji rady po 701 zł.

  Z obniżkami kar dla radnych nie zgadzają się sołtysi, którzy niewielkie diety otrzymują tylko wtedy, gdy uczestniczą w posiedzeniach rady.

  - Jak nie przyjdziemy na sesję, to nie mamy prawa do wynagrodzenia. A przecież nasza praca nie polega tylko na siedzeniu na sesji. Z tego wychodzi, że są jednak równi i równiejsi. Prawo głosu mają tylko radni - podkreśla Zbigniew Nasfeter, sołtys Nożyna.

  - Moim zdaniem, my, jako sołtysi, też powinniśmy mieć stałe ryczałty za naszą pracę, a nie tylko diety za obecność podczas posiedzeń rady - dodaje Józef Natkaniec, sołtys Czarnej Dąbrówki.
  Podczas wczorajszej sesji radni uchwalili, że sołtysi od nowego roku otrzymają po 6 procent najniższego wynagrodzenia, czyli po 76 zł za udział w sesji, która jest tylko raz w miesiącu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo