Baltic Arena do wynajęcia

  Baltic Arena do wynajęcia

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Stadion Baltic Arena może przynosić rocznie nawet ponad trzy miliony złotych więcej przychodów niż pierwotnie zakładano. Wszystko dlatego, że zmiana projektu wykonawczego stadionu, dokonana przez biuro projektanckie RKW w porozumieniu ze spółką BIEG 2012, pozwoliła na wygospodarowanie dodatkowych 8800 m kwadratowych powierzchni użytkowej.
  Wielkość powierzchni do wynajęcia na Baltic Arenie podwoiła się - przed zmianą projektu wynosiła ona 8400 m kwadratowych, teraz jest to 17 200 m kw. W "pierwotnej" powierzchni zawierają się m.in. restauracja, fast foody, bussines club, loże VIP-owskie czy sale konferencyjne. Co znajdzie się na "nowych" blisko 9 tys. m?

  - Zweryfikuje to rynek. Może być to centrum rekreacji, kluby fitness, kasyno, obiekty SPA czy dyskoteki. Może centrum medyczne. A może dodatkowe biura i sale konferencyjne - mówi Ryszard Trykosko, prezes BIEG-u.

  Renata Wiśniowska, dyrektor projektu Arena Bałtycka, mówi, iż projekt stadionu zmieniono po sugestiach brytyjskiej firmy consultingowej Mott MacDonald, współpracującej z BIEG.
  - Konsultanci uznali, że zamiast tworzenia nasypu ziemnego, korzystniejsze będzie wydłużenie ścian fundamentowych i osadzenie konstrukcji stadionu bezpośrednio na platformie roboczej - mówi Wiśniowska.

  "Platformą roboczą" będzie teren na Letnicy, przygotowany pod "właściwą" budowę przez firmę Wakoz, wykonawcę prac ziemnych i melioracyjnych. "Właściwa" budowa rozpocznie się w kwietniu 2009 r. i potrwa do grudnia 2010 r. Trykosko tłumaczy, że zmiana projektu pozwoli zaoszczędzić ok. 2,5 mln zł przy pracach budowlanych, a także wyprzedzi harmonogram - wykonawca prac budowlanych nie będzie musiał przywozić ziemi pod budowę nasypu.

  - Decydując się na zmianę projektu, chodziło przede wszystkim o czas, a "przy okazji" udało się uzyskać nową powierzchnię użytkową - mówi Ryszard Trykosko.

  Brytyjczycy zasugerowali zmianę projektu
  Projektanci zdecydowali o rezygnacji z części nasypu od strony ul. Marynarki Polskiej i Uczniowskiej (widać to w prawym dolnym rogu), dzięki czemu powstała nowa powierzchnia użytkowa ( 8800 m kw.), wielkości prawie połowy powierzchni użytkowej galerii Madison. Jak wynajmowanie powierzchni wpłynie na finanse stadionu, nie wiadomo. Przygotowana jest struktura przychodów stadionu do 2035 r., trwają prace nad planem wydatków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo