Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna obywateli

Piotr Dwojacki, felietonista
Mam wrażenie, że z roku na rok rośnie w Trójmieście liczba inicjatyw obywatelskich. Pojawiają się wśród nich takie, które pachną świeżością, a niektóre z nich nawet demokracją, co w dość autorytarnym systemie władzy panującym w Polsce może wróżyć zmianę jakościową. Do takich inicjatyw należy pomysł lokalnych budżetów obywatelskich, który zaczyna się cieszyć popularnością.

Czym jest budżet obywatelski? Otóż jest to pula pieniędzy publicznych, które są dzielone na podstawie inicjatyw mieszkańców przez całą społeczność lokalną, w głosowaniu bezpośrednim, równym i powszechnym. Innymi słowy: każdy obywatel ma prawo zgłosić swój projekt, który następnie podawany jest do publicznej wiadomości, a decyzję w sprawie jego zaakceptowania i realizacji podejmują współobywatele - bez pośredników. Rady miast, dzielnic czy prezydenci nie mają nawet prawa zgłaszania propozycji. Wola ludu po prostu, wola ludu...

Na szczeblu miejskim pionierskie rozwiązania zostały przed rokiem stworzone w Sopocie, na poziomie dzielnic - w Dolnym Wrzeszczu. W rozpoczętym już 2013 roku wiadomo, że dolnowrzeszczańska rada dzielnicy ponowi akcję wśród mieszkańców, wiadomo też, że wyzwanie podejmie Rada Dzielnicy Śródmieście.

Cieszę się z tych dwóch inicjatyw, pomimo że środki, jakimi dysponują dzielnice Gdańska, są niewielkie - normą są 4 zł na mieszkańca, zaś budżet obywatelski to kwota o niemal połowę mniejsza. Mam nadzieję, że w przyszłości system dzielenia pieniędzy miejskich będzie prowadził do finansowego wzmocnienia lokalnego samorządu. I że mieszkańcy będą mieli coraz więcej okazji do bezpośredniego podejmowania decyzji w sprawach swojej okolicy. I całego miasta.

Inicjatywy na rzecz demokratyzacji zarządzania kasą zaczynają się też tlić w innych dzielnicach Trójmiasta. Konsultacje społeczne w sprawie swoich wydatków zarządziły np. rady Nowego Portu i Zaspy-Młyńca - być może i tam za jakiś czas sytuacja dojrzeje do budżetu obywatelskiego. Podobnie jest w niektórych dzielnicach Gdyni. Popyt na takie rozwiązanie jest - świadczą o tym wyniki sieciowych sondaży, w których już rok temu 85 proc. internautów deklarowało: "tak, mieszkańcy widzą, czego im potrzeba, i nie robią niepotrzebnej polityki".

Na razie nad budżetem obywatelskim będą na wiosnę głosować mieszkańcy dwóch dzielnic Gdańska. Kto następny? I jak będzie wyglądać wiosna 2014 roku?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki