Menu Region

Prezydent Gdyni ma nowego pełnomocnika odpowiedzialnego za...

Prezydent Gdyni ma nowego pełnomocnika odpowiedzialnego za sprawy rodziny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Ksenia Pisera

3Komentarze Prześlij Drukuj
Prezydent Gdyni ma nowego pełnomocnika odpowiedzialnego za sprawy rodziny Prezydent Gdyni ma nowego pełnomocnika odpowiedzialnego za sprawy rodziny

Beata Szadziul - nowy pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw Rodziny (© Tomasz Bołt)

Pełnomocnika ds. Rodziny powołał wczoraj Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Funkcję objęła Beata Szadziul, radna miasta, współautorka uchwalonego w tym roku projektu "Gdynia Rodzinna". Wdrożenie i koordynacja tego programu będzie głównym zadaniem nowego pełnomocnika.
Wprowadzanie puli ułatwień, z których będą mogły skorzystać gdyńskie rodziny, zgodnie z uchwałą radnych rozpoczęło się z początkiem stycznia. Lista zadań jest długa, a całkowite wdrożenie projektu planowane jest do końca 2018 roku. Zadbać ma o to pełnomocnik.

- Ważnym elementem budowania społeczności miasta jest świadoma polityka rodzinna - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Do tej pory zadania z tym związane były realizowane w sposób rozproszony, a teraz integracją działań zajmie się pełnomocnik ds. rodziny. Istnieje wielka potrzeba by zbudować platformę informacyjną i poradnikową dla gdyńskich rodzin.


Taką platformę rodzice mają znaleźć do końca kwietnia w internecie. Do tego czasu ruszyć ma pierwszy z elementów, czyli portal gdyniarodzinna.pl. Mają się tam znaleźć informacje dotyczące m.in. systemu wsparcia rodzin przez samorząd, edukacji czy ochrony zdrowia. Według zapowiedzi, to nie będzie jedyne przedsięwzięcie które w tym roku ma wdrożyć w Gdyni pełnomocnik.

Czytaj także: TOP 10 inwestycji w Gdyni. Zobacz co buduje się nad Bałtykiem

- Zajmiemy się wypracowaniem systemu zniżek obejmującego zasięgiem gdyńskie muzea, teatry, centrum kultury, kina i kluby, a także inne miejsca z pogranicza kultury i rozrywki zgodnie z zasadą "2+" - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.

Według założeń projektu, "2+" ma wprowadzić możliwość zakupu biletów na różne miejskie imprezy zgodnie z zasadą, że zakup biletów wstępu obowiązuje osobę dorosłą oraz dwójkę dzieci, a pozostali podopieczni nie płacą. W dalszych planach na ten rok jest również wprowadzenie zmian w zakresie biletu komunikacji miejskiej dla rodzin wielodzietnych. Obecnie bowiem na jedną rodzinę przypada jeden bilet wspólny, uprawniający do bezpłatnych przejazdów. Od września każdy członek rodziny ma otrzymać własne uprawnienia. Warunkiem korzystania ma być rejestracja w projekcie i posługiwanie się kartą Gdynia Rodzinna.

Ponadto zadaniem pełnomocnika ds. rodziny będzie m.in. opracowanie mapy placów zabaw, współpraca z partnerami zewnętrznymi i stworzenie przyjaznego klimatu dla rodzin czy ustanowienie Gdyńskiego Dnia Rodzeństwa oraz organizacja obchodów tego święta. O ile na liście zadań znalazła się również "eliminacja ograniczeń i barier ekonomiczno-społecznych" wiadomo, że poruszanie tych problemów nie będzie należało do obowiązków Beaty Szadziul.

Czytaj także: Szykują się zmiany w spółdzielni mieszkaniowej w Gdyni

- Pełnomocnik nie zastępuje wszystkich służb miasta - stwierdza Wojciech Szczurek. - Wyłapuje takie elementy które trzeba wzmacniać, wskazywać odpowiednim strukturom. Jestem przekonany, że to dobra droga która przyniesie efekty.
Dodatkowe fundusze, przewidziane w ramach projektu nie będą przyznawane rodzinom ale organizacjom pozarządowym czy radom dzielnic, wyłonionym drogą konkursu.

Ile realizacja założeń pięcioletniego programu prorodzinnego będzie kosztować miasto - jeszcze nie wiadomo. Okazać się to ma do końca marca.

Trzynaście prawych rąk Szczurka. Czym zajmują się wszyscy pełnomocnicy prezydenta Gdyni? ZOBACZ


Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ciekawe, ale nielogiczne.

+32 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dzastin (gość)  •

Pani Szadziul na konferencji Pełnomocniczki rządu ds równego traktowania stwierdziła, że Gdynia intuicyjnie wprowadza co roku gender budget. Jest to o tyle ciekawe, że w prawie 250 tysięcznym mieście funkcjonuje jeden żłobek z dwoma oddziałami, ale pieniędzy nie brakuje na infobox - taki boks, w którym można powziąć informacje o inwestycjach; koszt budowy: 6mln zł.
30% tegorocznego budżetu pochłonie oświata, 25,1% inwestycje. Opieka społeczna to niewiele ponad 9%, gospodarka komunalna i ochrona środowiska prawie 7% z 1,306 mld złotowego budżetu.
Przepraszam, ale gdzie tu gender, gdzie tu myśl o rodzinach?

odpowiedzi (0)

skomentuj

?

+38 / -46

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pytanie (gość)  •

A co tam ze zdrowiem Prezydenta?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Swiety Biurokracy

+64 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krol KiK (gość)  •

i jeszcze po jednym pelnomocniku do poszukiwania bursztynowej komnaty, kontaktow z UFO- ludkami, dmuchania kondonow i wiatru gonienia. Nadmieniam, iz rodziny maja sie dobrze i zaden nadzwyczajny pelnomocnik im nie zaszkodzi choc krwi napsuje.

odpowiedzi (0)

skomentuj