Nieznane pisma poety sensacją

  Nieznane pisma poety sensacją

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Odnalezienie w Sopocie nieznanych wierszy i listów poety Kazimierza Przerwy-Temajera wywołało prawdziwą literacką sensację. Od rana w poniedziałek w mieszkaniu Zbigniewa Okuniewskiego, kierownika Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, dzwoniły telefony.
  Historycy, kolekcjonerzy oraz miłośnicy literatury okresu Młodej Polski pytali o możliwość zapoznania się z nieznanymi wierszami i listami jednego z największych młodopolskich twórców. O odkryciu, które może pomóc m.in. w uzupełnieniu biografii poety, napisaliśmy we wczorajszym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego".

  - Opublikowany przez was artykuł sprawił, że po stu latach znów wszyscy mówią i piszą o Tetmajerze - mówi nieco zdziwiony popularnością zapomnianego poety Okuniewski.
  - Otrzymałem już kilka ofert kupna listów i zdjęć odkrytych na sopockim strychu. Zastanowię się nad tym. Wszystkim jednak z góry zapowiadam, że nowy właściciel musi spełnić kilka istotnych warunków.
  Po pierwsze - listy i wiersze nie mogą trafić do szuflady anonimowego kolekcjonera. Powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach i dokładnie zbadane przez historyków literatury. Niezbędna będzie także deklaracja, że w razie zorganizowania wystawy poświęconej Tetmajerowi zostaną wypożyczone jej organizatorom.

  - No i na koniec bardzo ważna sprawa - imię i nazwisko kobiety, do której pisał poeta, powinno pozostać tajemnicą - dodaje Okuniewski, który odkrył wyjątkowe dokumenty na strychu jednej ze starych sopockich willi.
  Wszystkie znalezione tam listy adresowane były do aktorki. Jej rodzina, która mieszka w sopockiej willi, nie życzy sobie, by podawać jej nazwisko. Dlatego możemy ją nazywać tylko panią M. Do Sopotu przybyli z Kresów w 1945 roku i zajęli dom, należący w czasie wojny do niemieckiego oficera.

  - Zaproponowali mi posprzątanie strychu - mówi Okuniewski. - A tam zamiast niemieckich zdjęć, których szukałem, odkryłem pamiętnik, należący do ich nieżyjącej już krewnej - niezbyt sławnej aktorki jednego z kresowych teatrów. W nim ukryto właśnie intymne, odważne listy i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera, pełen atencji wiersz Władysława Tatarkiewicza oraz tzw. listy komplementacyjne od wielu innych mężczyzn.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieznane pisma poety sensacją

  Uważny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Co za bzdury!Kto to odczytywał z rękopisu!!!
  I gdyby wawrzyn zwieńczył mi skronie
  Z jednego szczęścia byłbym wówczas dumny
  Gdybym całował dobre Twoje dłonie
  powinno być: "uwieńczył", i...rozwiń całość

  Co za bzdury!Kto to odczytywał z rękopisu!!!
  I gdyby wawrzyn zwieńczył mi skronie
  Z jednego szczęścia byłbym wówczas dumny
  Gdybym całował dobre Twoje dłonie
  powinno być: "uwieńczył", i "iżbym" a nie gdybym.Popatrzcie na rękopis!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo