Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmniejszyła się liczba kursantów. Odstrasza ich nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Jacek Wierciński
P.Świderski
W sobotę weszły w życie nowe regulacje dotyczące prawa jazdy. Choć zmiany sprawią, że egzamin teoretyczny będzie miał więcej wspólnego z praktyką niż do tej pory, zdających odstraszają wciąż nieznane pytania. - W drugiej połowie grudnia i styczniu liczba chętnych drastycznie spadła. Miejmy nadzieję, że po dziewiętnastym, kiedy kursanci zobaczą, że to nie takie trudne, chętnych znów przybędzie - mówi Marcin Blinkiewicz, kierownik gdańskiego oddziału Szkoły Jazdy OES.

Spokojniej do sprawy podchodzi Elka School. - Do grudnia chętnych było więcej, ale nie było tłumów. Ci, którzy zapisują się ostatnio, wiedzą, że będą zdawać na nowych zasadach. Zmiany zawsze budzą obawy, okres zimowy to spory spadek zainteresowania, ale myślę, że ludzie otrząsną się z szoku po zmianie formuły pytań. Będzie w końcu jedna odpowiedź prawidłowa, a to ułatwi im życie - przekonuje Wojciech Karewicz.

- Od poniedziałku wstrzymujemy egzaminy na 3 dni. Wynika to z konieczności przystosowania placu manewrowego do nowych regulacji i przeszkolenia egzaminatorów, których mamy ponad sześćdziesięciu - tłumaczy Andrzej Pepliński, wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Liczba chętnych do egzaminu ostatnio znacząco spadła. Wcześniej mieliśmy dni, że zapisywało się ponad tysiąc osób, po zmianach liczba chętnych do zdawania egzaminu teoretycznego znacząco spadła. Pierwszy chętny zapisał się dopiero na 28 stycznia - dodaje.

Uspokaja, ale i przestrzega Janusz Chmielowiec, właściciel OSK Sunaj i prezes gdańskiego oddziału Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców: - Nie będzie trudniej. Od lat walczymy o testy, które będą odzwierciedlały realne sytuacje drogowe. Trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego kursanci i niektóre ośrodki tak boją się tych zmian? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli ośrodek oferuje kurs za 1000 zł, musi na czymś ucinać koszty. Traci się na jakości przy niskiej cenie kursu. Jest jedna rada. Należy szukać dobrych ośrodków, w których zajęcia teoretyczne są rzetelnie prowadzone, w których kursant dostaje pakiet materiałów dydaktycznych i zawsze może skonsultować się z instruktorem w sprawie przepisów ruchu drogowego - podkreśla.

Ważny profil
Jedna z wprowadzanych nowości to "profil kandydata na kierowcę".
Od 19 stycznia chętny, jeszcze przed zapisaniem się na kurs, będzie musiał odwiedzić starostwo lub magistrat w miejscu zameldowania i złożyć tam wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, kolorową fotografię, jeśli nie ukończył 18 lat - zgodę rodzica lub opiekuna, a jeśli już prawo jazdy posiada, także jego kserokopię.

Warunkiem zapisu na kurs będzie wydany w urzędzie numer ewidencyjny, który przy pomocy uruchamianego systemu teleinformatycznego pozwoli szkole jazdy potwierdzić rejestrację profilu, a Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego zweryfikować dostarczenie przez egzaminowanego wszystkich dokumentów i fakt ukończenia kursu.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki