25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia

  Zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Tomasza Posadzkiego
  Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę na czas nieokreślony bez wypowiedzenia, powołując się na popełnienie przeze mnie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Nie zgadzam się z powyższą oceną. W jakich sytuacjach pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Jakie roszczenia przysługują pracownikowi, gdy nie zgadza się z rozwiązaniem umowy o pracę w takim trybie?

  Według przepisu art. 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w trzech przypadkach. Po pierwsze - w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
  Po drugie - w przypadku popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem oraz wreszcie po trzecie - w przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

  Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Należy również podkreślić, że pracodawca podejmuje ostatecznie decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu uprzednio opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia również o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo