Konstruował w domu petardy i bomby

  Konstruował w domu petardy i bomby

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szesnastolatek z Kartuz nie odpali przygotowywanych na sylwestra własnej roboty petard i bomb. Zgromadzone w domu substancje, służące do produkcji materiałów wybuchowych, skonfiskowali mu antyterroryści. Zostały zneutralizowane na poligonie. Domorosłego pirotechnika zatrzymali kartuscy policjanci.
  - Chłopak przyznał, że swoim "hobby" zajmuje się od sześciu lat - mówi Jarosława Krefta, rzecznik kartuskiej policji. - Zrobione przez siebie ładunki wybuchowe detonował w pobliskich lasach. Wybuchy obserwowali koledzy.

  Nastolatek zgromadził w piwnicy, garażu i kotłowni prawie 10 kg różnych substancji służących do produkcji materiałów wybuchowych i petard. Produkował je samodzielnie z ogólnodostępnych półproduktów. Miał je wszędzie, nawet w domowej lodówce, zamknięte w słoikach, plastikowych pojemnikach. Mamie tłumaczył, że to bezpieczne odczynniki. Rodzice nie zdawali sobie sprawy z zagrożenia.

  - Byli zadowoleni, że syn ma swoją pasję, nie szalał z kolegami, nie pił - mówi Sławomir Sikora, naczelnik sekcji kryminalnej KPP w Kartuzach. - To uzdolniony chłopak, zafascynowany światem chemii.

  Wiedział, że jego działania są karalne.

  - Swoją pasją nie robił nikomu krzywdy, ale ta fascynacja mogła się obrócić przeciwko niemu samemu, bo najmniejszy błąd w posługiwaniu się substancjami mógł kosztować go zdrowie albo nawet życie - dodaje Sławomir Sikora. - Stanie przed sądem rodzinnym. Odpowie za posiadanie substancji wybuchowych, mogących sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób. Gdyby był dorosły, groziłaby mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecyduje, jak ukarać chłopaka.

  Ostrożnie z petardami!


  Wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać niepełnoletnim. Grozi za to kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Dzieci nie powinny odpalać fajerwerków. Należy zachować bezpieczną odległość od przyglądających się ludzi. Nie wolno odpalać wyrobów pirotechnicznych z balkonów i tarasów. Nie należy kupować fajerwerków na bazarach. Nie wolno zbliżać się do petardy, która nie eksplodowała.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ha!

  Odi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

  Geniusz! Nic więcej, tylko geniusz! :D

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo