Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach

  Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Zapowiada się wielkie wydarzenie. W teatrze Wybrzeże zobaczymy "Powrót Pana Cogito" według Zbigniewa Herberta. W rolę Pana Cogito wcieli się mistrz słowa, wybitny aktor Zbigniew Zapasiewicz. W spektaklu wystąpi też Olga Sawicka.
  Postać Pana Cogito pojawiła się w późniejszej twórczości Zbigniewa Herberta. Imię pochodzi od łacińskiej sentencji Kartezjusza: Cogito ergo sum (Myślę, więc jestem). Herbert stworzył bohatera mającego wiele cech twórcy, a równocześnie uosabiającego współczesnego człowieka inteligentnego i wykształconego i przy tym nie mogącego pogodzić się z otaczającym go światem:

  "Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
  wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
  ocalałeś nie po to aby żyć
  masz mało czasu trzeba dać świadectwo...

  Zbigniew Zapasiewicz w jednym z wywiadów powiedział: Herbert prawie nigdy nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, nie wyznacza nieomylnych dróg ludzkiego postępowania, nie ogłasza bezapelacyjnych rozwiązań, nie wskazuje jedynego słusznego kierunku. Za to zadaje pytania. Mówi, że sumienie każdego z nas jest jedynym drogowskazem postępowania.

  Wątpi w możliwość osiągnięcia celu, ale wie, że obowiązkiem każdego z nas jest IŚĆ. Życzyłbym sobie, aby mój Pan Cogito inspirował Państwa do refleksji nad sensem Herbertowskich pytań i, co równie istotne, uświadamiał nam, że ten krąg świata, w jakim dane nam żyć nie powstał z niczego, że nasze korzenie są głęboko wrośnięte w świat europejskiej kultury.

  Zapasiewicz w warszawskim Teatrze Powszechnym w 1984 roku po raz pierwszy wyreżyserował spektakl "Pan Cogito szuka rady", w którym zagrał Pana Cogito. "Powrót Pana Cogito" przygotował w krakowskim Teatrze Stu (1990).  Na fortepianie akompaniować będzie aktorom Katarzyna Nowakowska. Spektakl zwieńczy gdańskie obchody Roku Herbertowskiego.

  Gdańsk, poniedziałek, godz.17.00 i 19.00, Targ Węglowy, teatr Wybrzeże, bilety 10 -20 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo