18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie miasta na starych grafikach. Wystawa w Sopocie (ZDJĘCIA)

Kamila Grzenkowska
Gdańsk, młyn. Litografia wg rysunku Juliusa Gretha, 1858 r.
Gdańsk, młyn. Litografia wg rysunku Juliusa Gretha, 1858 r. FOT. ZE ZBIORÓW MUZEUM SOPOTU
Architekturę, ale też scenki rodzajowe można zobaczyć na wystawie grafik, która do końca lutego jest prezentowana w Sopocie. Pochodzące ze zbiorów Muzeum Prus Zachodnich prace pokazują pomorskie miasta, jakie bezpowrotnie odeszły w przeszłość - pisze Kamila Grzenkowska

Czy wiecie, jak wyglądał Gdańsk, Malbork czy Elbląg przed 200 laty? Które budynki zachowały się do dzisiaj, a co bezpowrotnie zniknęło? Wiedzą to na pewno ci, którzy odwiedzili wystawę "Miasta Pomorza. Grafiki ze zbiorów Muzeum Prus Zachodnich", prezentowaną w Muzeum Sopotu. Zobaczyć na niej można 41 prac z widokami Gdańska, Tczewa, Kwidzyna, Malborka, Elbląga, Świecia, Nowego i Grudziądza.

Podróż przez Pomorze

Najstarsza grafika prezentowana na wystawie to drzeworyt pt. "Prussia nunc germanie provincia" z 1493 r., pochodzący z pracowni Michaela Wolgemuta. Praca przedstawia widok pruskiej prowincji, a mówiąc dokładniej miasto otoczone głębokimi wąwozami i szczytami gór. Nie było to zapewne wierne pokazanie danego miejsca.

Dyrektor Muzeum Sopotu Małgorzata Buchholz-Todoroska tłumaczy, że w średniowieczu powszechnie stosowaną praktyką było przedstawianie jakiegoś miasta, jego fragmentu bądź zamku w otoczeniu głębokich wąwozów bądź wyjątkowo stromych gór. Wprawdzie nijak się to miało do rzeczywistości, ale za to stwarzało wrażenie niedostępności i pewnej tajemniczości.

Na wystawie można też zobaczyć mapy. Wśród nich jest mapa Gdańska z 1575 r., a także nieco późniejsza pokazująca Elbląg. Są też bardzo szczegółowe plany miast, z zaznaczonymi ulicami, a niekiedy nawet z przebiegiem murów obronnych.

Popularnym rodzajem przedstawiania dużych aglomeracji było pokazywanie ich od strony rzeki, nad którymi zresztą często były budowane. Na wystawie można zatem zobaczyć przedstawiony w ten sposób Toruń czy Elbląg.

Przykładowo, widok Torunia, od strony Wisły, wykonano w technice miedziorytu kolorowanego. Są tu dokładnie oznakowane budynki, łatwo więc można się zorientować, jakie obiekty zostały przedstawione.

Panorama starego Gdańska

- Ta wystawa to pewien wybór stylów pokazywania miasta - wyjaśnia Małgorzata Buchholz -Todoroska. - Widzimy więc zarówno krajobrazy, jak i "wewnętrzne" widoki miast. W dziełach tych uwieczniono najbardziej popularne wówczas budynki i miejsca, niekiedy wzbogacając je o scenki rodzajowe.

Na pracach popularnych gdańskich grafików można na przykład zobaczyć romantyczne zaułki nadmotławskiego miasta, a także kościoły, place i ulice (m.in. Długą, Długi Targ i Targ Węglowy). Wszystko to na XIX-wiecznych kolorowanych litografiach.
Gdańsk jest miastem, które wyraźnie dominuje na wystawie. To akurat nie dziwi. Wszak był to największy ośrodek na Pomorzu. Panoramę miasta bardzo często przedstawiano z Biskupiej Górki, Góry Gradowej albo od strony Bramy Oliwskiej.

W przypadku tej pierwszej lokalizacji pokazywano nierzadko przedmieścia, gdzie w tle można było zauważyć charakterystyczne wieże bądź inne elementy znanych budynków (np. bazyliki Mariackiej). W sopockim muzeum można zobaczyć zatem grafikę z około 1840 r., najprawdopodobniej autorstwa Conrada Antona, pt. "Gdańsk widziany z Biskupiej Górki" . Sopoccy muzealnicy bardzo sobie cenią tę pracę.

- Znajduje się tu dziewiętnaście widoczków, w tym pokazujące gdańskie kamienice, stocznię, Nowy Port i Wisłoujście - wylicza Małgorzata Buchholz-Todoroska. - Można także zobaczyć Dom Kuracyjny w Sopocie. To bardzo cenny widok, bo niewiele jest prac z pierwszej połowy XIX wieku, przedstawiających obiekt wybudowany przez doktora Jana Jerzego Haffnera.

Ponadto widać fragment plaży i spacerujące po niej osoby.

Dom Zdrojowy był często ukazywany w litografiach w drugiej połowie XIX i XX wieku. Na ogół można było jednak zobaczyć tam obiekt już przebudowany.

Pozagdańskich ciekawostek jest na wystawie znacznie więcej. Do takich należą chociażby widoki Prabut z 1684 r., zamku krzyżackiego w Gniewie czy Chełmna nad Wisłą z XIX w.

Prezentowane w sopockim muzeum grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krokowej, które od maja 1999 r. współpracuje z Muzeum Prus Zachodnich. Instytucja, działająca w Münster, powstała w 1975 r. i zajmuje się kolekcjonowaniem, przechowywaniem, badaniem oraz prezentacją historii i kultury regionu Dolnej Wisły.

Gdańsk w malarstwie z XIX i XX w.

Wystawa "Miasta Pomorza. Grafiki ze zbiorów Muzeum Prus Zachodnich" będzie pokazywana w kurorcie do końca lutego br. W tym samym miesiącu Muzeum Sopotu planuje otworzyć wystawę poświęconą Gdańskowi w malarstwie z XIX i XX wieku. Prace mają pochodzić z prywatnej kolekcji. Będzie to swego rodzaju uzupełnienie aktualnej wystawy.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki