Gmina zyska na strażnikach

  Gmina zyska na strażnikach

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie tylko policjanci mają dbać o porządek i bezpieczeństwo w gminie Kaliska. Tamtejsze władze przymierzają się bowiem do utworzenia dwuosobowej straży gminnej. Zdaniem wójta Antoniego Cywińskiego, strażnikom nie brakowałoby zajęcia.
  - Ich zadaniem byłoby choćby pilnowanie, by właściciele dbali o czystość posesji - wskazuje wójt Cywiński. - Ale nie tylko, bo przez naszą gminę prowadzi droga nr 22, gdzie jest spory ruch samochodów. Kierowcy często jeżdżą bardzo szybko, nie przestrzegają przepisów. Poza tym latem mamy wczasowiczów i oni też czasem sprawiają kłopoty.

  Wójt dodaje, że gmina może zyskać na karaniu osób łamiących prawo, zwłaszcza na drogach.
  Wpływy z mandatów byłyby przeznaczane m.in. na remonty dróg i chodników. Strażników zatrudni gmina, ale od kiedy mieliby oni zacząć pracę, na razie nie wiadomo. Przede wszystkim potrzebna do tego jest uchwała Rady Gminy o powołaniu takiej straży.

  - Sam nie mam jeszcze zdania na ten temat, bo to są na razie przymiarki do powołania straży i za wcześnie, aby coś więcej o tym mówić - mówi Zbigniew Szarafin, przewodniczący Rady Gminy Kaliska.

  W Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gd. usłyszeliśmy, że gmina Kaliska należy do najbezpieczniejszych rejonów powiatu starogardzkiego.

  - Ale każda inicjatywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i porządek, jest jak najbardziej mile widziana - zaznacza nadkom. Bogusław Ziemba, zastępca komendanta starogardzkiej policji. - Niezależnie od tego, że nasz wideoradar jest wykorzystywany na terenie Kalisk, taka straż również może dbać o przestrzeganie przepisów na drogach za pomocą fotoradaru.

  Władze Kalisk chcą uruchomić straż gminną, korzystając z doświadczenia i porad strażników, którzy pracują od czterech lat w sąsiedniej gminie Stara Kiszewa. W tamtejszej straży zatrudniono dwie osoby. Zdaniem jej komendanta, Józefa Kaszubowskiego, takie jednostki powinny funkcjonować wszędzie. Choćby dlatego, że policjanci mają dużo pracy i zwyczajnie brakuje im czasu na zajmowanie się drobniejszymi, codziennymi gminnymi problemami.

  - Dobrze jest jednak, gdy straż nie zaczyna pracy od spraw drogowych, bo to może spowodować od razu złe nastawienie społeczeństwa do strażników - radzi Józef Kaszubowski. - Należy natomiast przede wszystkim uświadamiać właścicielom nieruchomości, że ich obowiązkiem jest dbanie o porządek i czystość posesji.

  Według komendanta ze Starej Kiszewy, zamiast od razu wręczać mandat za złamanie przepisów, należy wpierw pouczać, bo to też przynosi oczekiwany skutek.

  Dla bezpieczeństwa i dochodów


  Od kilku lat funkcjonuje straż gminna w człuchowskiej gminie wiejskiej (powiat człuchowski). Dysponuje dwoma fotoradarami i co roku przynosi dochody rzędu setek tysięcy złotych. Strażnicy oprócz kontroli szybkości na szosach, zajmują się też ogólnie pojmowanym porządkiem na terenie gminy.

  W ślady człuchowskiej gminy wiejskiej chcą iść inne gminy powiatu. Już na początku przyszłego roku straż gminna i fotoradar mają zacząć działać w gminie Rzeczenica. W drugiej połowie 2009 roku powstać ma zaś straż miejska w gminie Debrzno. Tu fotoradar miałby pojawić się na drogach później niż sami strażnicy, bo dopiero w 2010 roku.

  Samorząd zamierza bowiem zaoszczędzić na kosztach (fotoradar to wydatek rzędu około 200 tys. zł, koszt utworzenia straży to około 40 tys. zł) i wziąć urządzenie w leasing. Wszyscy samorządowcy podkreślają, że straż gminna czy miejska powoływana jest przede wszystkim po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na terenie gminy. Nie ukrywają jednak, że liczą też na dochody generowane z pracy z fotoradarem, które zasilą gminny budżet.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo