25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Biegli jeszcze raz zbadają kotłownie

  Biegli jeszcze raz zbadają kotłownie

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prawdopodobnie zespół biegłych będzie musiał rozstrzygnąć, czy kotłownie zainstalowane w dziewięciu sopockich wieżowcach, stojących przy ul. 23 Marca, nie zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców budynków.
  Przypomnijmy. Sopocka prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące feralnych kotłowni. W tym roku przebudowano je, zarazem zamieniając w kotłownie gazowe. Śledczy sprawdzają, czy inwestycja odbyła się zgodnie z prawem, które, jak twierdzą, zabrania instalowania tego typu urządzeń w piwnicach wysokościowców. Na początku grudnia prokuratura otrzymała opinię biegłego, który badał kotłownie. Jego zdaniem, zainstalowano je niezgodnie z prawem i stwarzają one realną groźbę eksplozji.


  Przez chwilę wydawało się nawet, iż po pismach skierowanych do gazowni i nadzoru budowlanego, gaz, stanowiący dla mieszkańców wieżowców jedyne źródło ciepła, zostanie odłączony. Gazownia nie zdecydowała się na ten krok, a nadzór budowlany wszczął jedynie postępowanie, mające ustalić, czy rzeczywiście kotłownie stwarzają niebezpieczeństwo. Jak udało się nam ustalić, potrwać może ono nawet dwa miesiące, więc przynajmniej w najbliższych dniach mieszkańcy nie powinni obawiać się wyłączenia gazu.

  Zdaniem przedstawicieli spółki Orchis, która instalowała kotłownie, nie powinni się także w żadnym wypadku obawiać eksplozji.

  - Jak tylko dotarła do nas opinia biegłego, sporządzona na zamówienie prokuratury, od razu zleciliśmy kontropinię - mówi Anna Jakób, prezes spółki.

  Z kontropinii tej wynika, że kotłownie nie stanowią zagrożenia, a przepisy dotyczące ich instalacji są ...nieprecyzyjne.

  Opinia ta, wraz z wnioskiem o powołanie kolejnego biegłego, trafiła do prokuratury. Śledczy nie ukrywają jednak, że większego wrażenia na nich nie zrobiła. Zapowiadają za to, że będą chcieli uciąć w tej sprawie wszystkie spekulacje.

  - Zwrócimy się do większego zespołu biegłych, aby sporządził stosowną opinię, która rozwieje wszelkie wątpliwości - mówi Barbara Skibicka, sopocki prokurator rejonowy. - Chcemy, aby byli to biegli naprawdę niezależni, z zupełnie innego regionu Polski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo