Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna w Gdańsku sprzedana. Komercjalizacja lepsza dla pacjentów?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Po trzech latach prób udało się wreszcie pomorskiemu samorządowi sprzedać Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną w Gdańsku mieszczącą się przy al. Zwycięstwa 39.

Jej nowym właścicielem, wyłonionym na drodze rozstrzygniętego w grudniu przetargu, została działająca w branży stomatologicznej gdańska firma Almed reprezentowana przez dr Michała Grabickiego. Proces likwidacji i komercjalizacji publicznej przychodni i jej ostatecznego przekazania nowemu właścicielowi potrwa kilka miesięcy, tymczasem jej 55 pracowników z niepokojem czeka, co przyniesie im rok 2013 i liczy na rychłe spotkanie z jego przedstawicielami.

- Do takiego spotkania dojdzie niebawem - zapowiada dr Michał Grabicki, szef dwóch przychodni stomatologicznych Almedu przy ul. Grunwaldzkiej i Jana Pawła II. - Chciałbym uspokoić wszystkich pracowników i pacjentów Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej, że zamierzamy kontynuować działalność i zachować jej profil, bo to placówka z wielkimi tradycjami, a dla całego naszego środowiska wręcz kultowe miejsce, coś w rodzaju Teatru Wybrzeże. Czuję się z nią szczególnie związany, bo właśnie w niej zdobywałem specjalizację I i II stopnia.

Ilu pacjentów i w jakich specjalnościach będzie mogła teraz leczyć przychodnia okaże się po zakończeniu konkursu na stomatologię, który Pomorski NFZ ogłosi prawdopodobnie w pierwszych dniach nowego roku. Placówka oferuje pacjentom kompleksową opiekę w zakresie stomatologii zachowawczej, dziecięcej, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyki i periodontologii.

Uchwałę o komercjalizacji Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej radni pomorskiego Sejmiku przegłosowali pod koniec października 2009 roku. Rok wcześniej jej załoga zgłosiła chęć przejęcia placówki i przekształcenia w formę spółki. Nic z tego nie wyszło, bo Urząd Marszałkowski postawił warunek - żadnych preferencji dla pracowników nie będzie. Muszą ją kupić za 5 mln zł.

W 2010 wystawiono więc przychodnię na sprzedaż, jednak nie zgłosił się żaden oferent. Planowano ogłoszenie kolejnego przetargu, ale pojawiła się inna propozycja - Gdański Uniwersytet Medyczny gotów był przejąć placówkę w zamian za były Szpital im. Kieturakisa na Dolnym Mieście wraz z działką, warte ok. 4,5 mln. I ta koncepcja jednak upadła, ponieważ władze GUMed zgłosiły gotowość przejęcia nieruchomości, ale bez pracowników. Minęły dwa lata, permanentny stan zawieszenia wyraźnie szkodził przychodni- zaczęli z niej odchodzić specjaliści, trudniej było jej realizować kontrakt z NFZ, budynek wymagał pilnego remontu.

- Uchwałą z 30 stycznia 2012 radni Sejmiku zgodzili się sprzedać przychodnię jako tzw. przedsiębiorstwo zorganizowane, w którego skład wchodził budynek przy alei Zwycięstwa 39 o pow. 601 m kw., działka o pow. 531 m kw. oraz kontrakt z NFZ - przypomina Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Pierwszy, czerwcowy przetarg przyniósł wynik negatywny - jedyny oferent nie spełnił wymogów formalnych.

Od 1 lipca br. przychodnią zarządza dr Joanna Skonecka. Od trzech miesięcy placówka znów generuje zysk.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki