Likwidacja sądów rejonowych na Pomorzu. Sędziowie...

Likwidacja sądów rejonowych na Pomorzu. Sędziowie protestują, lecz reforma Gowina jest faktem

Tomasz Słomczyński

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Likwidacja sądów rejonowych na Pomorzu. Sędziowie protestują, lecz reforma Gowina jest faktem

©A. Winter/archiwum

"1 stycznia żegnamy 79 sądów rejonowych, zlikwidowanych przez ministra sprawiedliwości z nieracjonalnych powodów, dla zrealizowania politycznych ambicji" - czytamy w opublikowanym wczoraj komunikacie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W ostrych słowach sędziowie krytykują kontrowersyjną reformę, która jednak stała się faktem.
Likwidacja sądów rejonowych na Pomorzu. Sędziowie protestują, lecz reforma Gowina jest faktem

©A. Winter/archiwum

W województwie pomorskim reorganizacji uległy trzy sądy. Dotychczasowy Sąd Rejonowy w Kościerzynie stał się Wydzialem Zamiejscowym Sądu Rejonowego w Kartuzach, SR w Bytowie - Wydziałem Zamiejscowym SR w Lęborku, zaś SR w Miastku - Wydziałem Zamiejscowym SR w Słupsku. Inaczej mówiąc - Kościerzyna, Miastko i Bytów nie mają już "swoich" sądów rejonowych.

- Na razie reorganizacja przebiega bez zakłóceń.
Ani jedna sprawa nie została odwołana - poinformował wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Rafał Terlecki. Przyznał, że obecne sekretariaty Wydziału Zamiejscowego (do niedawna SR w Kościerzynie) będą przez najbliższe trzy dni zamknięte, co jest konieczne do "przeprowadzenia czynności".

O tym, jak w praktyce wygląda reorganizacja, mówi sędzia Aleksandra Szumińska, prezes Sądu Okręgowego w Lęborku (który "przejął" sąd w Bytowie):
- Wszystkie toczące się sprawy są teraz wpisywane na nowo, do nowego repertorium, są im nadawane nowe numery. To jest mnóstwo papierkowej roboty. Poza tym aktualnie trwa przewożenie dokumentów. Najwięcej problemów sprawia nam obecnie sprawowanie nadzoru nad jednostką oddaloną o 60 km. Wszystko załatwia się przez telefon... Ale sędziowie będą orzekać bez zakłóceń - zapewnia.

Jak poinformowała sędzia Szumińska, zwolnień w Bytowie nie ma, zmieniają się tylko warunki pracy dla dwóch pracowników administracyjnych.

Zwolnień nie ma też w Kościerzynie, choć skład sędziowski zostanie tu zmniejszony o jedną osobę - sędziowie składali wnioski do ministerstwa, w których prosili o zezwolenie na przejście w stan spoczynku.
- W jednym przypadku wniosek został uwzględniony z uwagi na wiek osoby wnioskującej, w pozostałych ministerstwo nie wyraziło zgody - poinformował sędzia Rafał Terlecki.

W Miastku natomiast składy liczebne pracowników sądu nie zmieniają się. - Nikt nie został przesunięty czy zwolniony - poinformowała sędzia Klaudia Łozyk, prezes Sądu Rejonowego w Słupsku (który "przejął" SR w Miastku).

Obecnie kolegia sądów okręgowych decydują o nominacjach na przewodniczących nowo powstałych wydziałów zamiejscowych. Wczoraj w Słupsku podjęto decyzje o nominacjach dla wydziałów zamiejscowych w Miastku i Bytowie. Personalia przewodniczących mają być upublicznione dzisiaj. Jeśli zaś chodzi o nominację w Kościerzynie - kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku będzie w tej sprawie obradować w najbliższych dniach.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Dwie półprawdy mogą już w prostym dodawaniu przekształcić się w kłamstwo" - Fritz Dippert

LarsLikon (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 55 / 27

Minister Sprawiedliwości w wielu konferencjach (propaganda sukcesu) najpierw powoływał się na głos ludzi, a następnie i tak zrobił co mu się podobało.
Proszę zauważyć, że niemalże w całym...rozwiń całość

Minister Sprawiedliwości w wielu konferencjach (propaganda sukcesu) najpierw powoływał się na głos ludzi, a następnie i tak zrobił co mu się podobało.
Proszę zauważyć, że niemalże w całym poprzednim roku Minister wyjaśniając potrzebę reorganizacji powoływał się na wielkie oszczędności. Teraz czytamy: "reorganizacja ma przede wszystkim na celu usprawnienie pracy sędziów". Temat oszczędności prysł. Ale co tu się dziwić, jak Ministerstwo zaopatrzyło się w 4 tys. smartfonów.
Brnie przy tym ze swoją reorganizacją nie bacząc na istniejące przepisy prawa. Wiemy już gdzie ma literę prawa ale i gdzie ma ją mieć jak się na tym kompletnie nie zna. Potrafi przy tym przeprowadzać wykłady z prawa (sic!). Ale co to ma do rzeczy. Jest prawo czy nie ma prawa? Jak jest to dlaczego Minister Sprawiedliwości ma być z niego zwolniony?
MS szczyci się statystykami. Coraz większy brak zaufania do wymiaru sprawiedliwości i coraz większe zaufanie do Ministra, przy czym to jest robota samego Ministra (propaganda sukcesu).
Minister zrzuca winę na wymiar sprawiedliwości, zarzuca niewydolność odcinając siebie i resort Sprawiedliwości od winy. A kto jak nie Ministerstwo Sprawiedliwości kształtuje wymiar sprawiedliwości.
To jakby za przeproszeniem srać we własne gniazdo i twierdzić, że samo się stało.
Nie dajcie się zwieść! Porozmawiajcie z kimś kto pracuje w sądzie. Z MS przychodzą takie gruszki na wierzbie, że nie wiadomo jak się za to zabrać. Kompletne oderwanie od rzeczywistości. W sądzie w tym tygodniu nic nie załatwicie, bo Sądy (a raczej Wydziały Sądów) stoją. MS nagle dziwnie zamilkło...
Przeprowadzając reorganizację tak namodził w przepisach, że nie którzy twierdzą (np. mój poprzednik MacLawyer, że obecnie nie ma Sądów)
Polecam stronę : http://emeswatch.blogspot.com/
Prawie wszystkie posty z 2012 roku poświęcone są tematowi likwidacji i działania Ministra.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sądy zostay zlikwidowane

J.G. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 64 / 45

Warunkiem koniecznym utworzenia wydziałów zamiejscowych jest zlikwidowanie Sądu. Brak jest logiki w istnieniu tych dwóch tworów jednocześnie. Do zlikwidowania Sądu potrzebne było Rozporządzenie...rozwiń całość

Warunkiem koniecznym utworzenia wydziałów zamiejscowych jest zlikwidowanie Sądu. Brak jest logiki w istnieniu tych dwóch tworów jednocześnie. Do zlikwidowania Sądu potrzebne było Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, do zlikwidowania wydziału zamiejscowego wystarczy co najwyżej zarządzenie prezesa Sądu. Oczywiście o wszystkim decyduje Minister z PO z Warszawy. Decyduje o tym, kto zostanie prezesem, kto zostanie sędzią, jaki sąd zostanie zlikwidowany, kto zostanie dyrektorem w sądzie. To premier z PO i jego Minister decydować będą o likwidacji prokuratur w małych miastach powiatowych, o likwidacji posterunków policji, Wszyscy dobierani są z klucza partyjnego. Takich przykładów możnaby mnożyć w nieskończoność. W mojej ocenie obserwujemy powrót do PRL u. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zniesione zostały wszystkie sądy w Polsce

MacLawyer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 46 / 39

Niechlujstwo legislacyjne Min. Jarosława Gowina spowodowało, że od 1 stycznia 2013 r. nie istnieją w Polsce żadne sądy. Utraciło bowiem moc rozporządzenie z października 2002 r. w sprawie sądów...rozwiń całość

Niechlujstwo legislacyjne Min. Jarosława Gowina spowodowało, że od 1 stycznia 2013 r. nie istnieją w Polsce żadne sądy. Utraciło bowiem moc rozporządzenie z października 2002 r. w sprawie sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. http://maclawyer.pl/2013/01/od-1-stycznia-2013-r-w-polsce-nie-istnieja-sady/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Reforma Gowina ma sens.

szlipol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 45 / 45

Reforma Gowina ma sens. Polskie Sądy są niewydolne i wymagają reformy. Wyrażam wielkie uznanie dla M inistra Jarosława Gowina za jego odwagę. Według mnie jest on najlepszym ministrem w obecnym...rozwiń całość

Reforma Gowina ma sens. Polskie Sądy są niewydolne i wymagają reformy. Wyrażam wielkie uznanie dla M inistra Jarosława Gowina za jego odwagę. Według mnie jest on najlepszym ministrem w obecnym rządzie. Myślę, że po tej reformie coś zmieni się na lepsze w pracy sądów. Następnym krokiem reformy powinno być wprowadzenie indywidualnej, osobistej odpowiedzialnosci za błędne wyroki sądowe, za orzekanie na podstawie zeznania jedynie świadka koronnego (z mediów dowiadujemy się, że takie wyroki zapadają), za lekkomyślne wsadzanie do więzienia niewinnych. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bardzo mądra decyzja Ministra

Muminek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 44 / 59

Bo Sądy pozostają, a likwidacji ulega rozbudowana aministacja . Nie bęzie tam aroganckich (zwykle) prezesów et consortes, a sędziowie zajmą się rzetelną pracą co może choć trochę skróci ślamazarne...rozwiń całość

Bo Sądy pozostają, a likwidacji ulega rozbudowana aministacja . Nie bęzie tam aroganckich (zwykle) prezesów et consortes, a sędziowie zajmą się rzetelną pracą co może choć trochę skróci ślamazarne procedurty - najdłuższe w Europpie. Obserewuję to całe lata jako biegły sądowy. Dobrze, ze ocałł Sąd
w Sopocie z Jedyną Kulturalną i Rzetelną Panią Prezes.Nie wiem czy tym tekstem tej Pani nie zaszkodziłem? zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo