Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na czym będzie można zarobić w 2013 roku? [PORADNIK]

Jacek Klein
Jak co roku zastanawiamy się, co zrobić z oszczędnościami, jeśli je posiadamy. Jak je pomnożyć i nie stracić? Zanosi się na to, że ten rok nie będzie należał do depozytów bankowych i obligacji skarbowych.

Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, który będzie kontynuowany w przyszłym roku. Stopa referencyjna NBP, której wysokość ma wpływ na oprocentowanie złotowych lokat, może spaść z obecnych 4,25 proc. do poziomu 3,5 proc. w połowie przyszłego roku.

- A to będzie miało ogromny wpływ na rynek depozytów. Banki już zaczęły podążać śladem RPP i obniżać oprocentowanie. W przyszłym roku będą dalej iść tą drogą i tak jak teraz w ofercie najbardziej aktywnych banków można jeszcze znaleźć lokaty z oprocentowaniem powyżej 6 procent, tak w przyszłym roku górną granicą stanie się poziom 5 procent. Lepsze stawki będą miały depozyty zakładane na ponad pół roku, i tu raczej trzeba będzie szukać wspomnianych 5 procent - uważa Michał Banach, ekspert z banku BGŻOptima.

Te na krótsze okresy oszczędzania przyniosą najwyżej 4,5 proc. odsetek w skali roku.

- Oczywiście, tak jak i ostatnio nie brakowało ofert z oprocentowaniem znacznie powyżej wspomnianych 6 procent, tak i w przyszłym roku mogą się pojawić takie ze stawkami powyżej 5 procent. Będą to jednak krótkotrwałe promocje czy oferty dotyczące wpłaty nowych środków lub spełniania warunków związanych z aktywnym używaniem innych produktów banku. Zresztą naszym zdaniem, liczba takich ofert w przyszłym roku może być mniejsza niż w tym roku, bo klienci wolą proste i przejrzyste produkty. Afera z Amber Gold nadwyrężyła ich zaufanie do instytucji finansowych - ocenia ekspert.

Z początkiem roku spadło także oprocentowanie obligacji skarbowych. Przy kolejnych cięciach, ogłoszonych przez RPP, emisje państwowych papierów także będą coraz niżej oprocentowane.

Z drugiej strony, spadać będzie inflacja, zatem pomimo niższych odsetek z depozytów wciąż się da realnie na nich zarobić.
Osoby dopuszczające większe ryzyko przy oszczędzaniu mogą się zwrócić ku giełdzie lub funduszom inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, by wszystkich oszczędności nie lokować w jeden papier czy instrument inwestycyjny, po to aby się uchronić przed ewentualną wysoką stratą.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na czym będzie można zarobić w 2013 roku? [PORADNIK] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki