Menu Region

Na czym będzie można zarobić w 2013 roku? [PORADNIK]

Na czym będzie można zarobić w 2013 roku? [PORADNIK]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jacek Klein

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Jak co roku zastanawiamy się, co zrobić z oszczędnościami, jeśli je posiadamy. Jak je pomnożyć i nie stracić? Zanosi się na to, że ten rok nie będzie należał do depozytów bankowych i obligacji skarbowych.
Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, który będzie kontynuowany w przyszłym roku. Stopa referencyjna NBP, której wysokość ma wpływ na oprocentowanie złotowych lokat, może spaść z obecnych 4,25 proc. do poziomu 3,5 proc. w połowie przyszłego roku.

- A to będzie miało ogromny wpływ na rynek depozytów. Banki już zaczęły podążać śladem RPP i obniżać oprocentowanie.
W przyszłym roku będą dalej iść tą drogą i tak jak teraz w ofercie najbardziej aktywnych banków można jeszcze znaleźć lokaty z oprocentowaniem powyżej 6 procent, tak w przyszłym roku górną granicą stanie się poziom 5 procent. Lepsze stawki będą miały depozyty zakładane na ponad pół roku, i tu raczej trzeba będzie szukać wspomnianych 5 procent - uważa Michał Banach, ekspert z banku BGŻOptima.

Te na krótsze okresy oszczędzania przyniosą najwyżej 4,5 proc. odsetek w skali roku.

- Oczywiście, tak jak i ostatnio nie brakowało ofert z oprocentowaniem znacznie powyżej wspomnianych 6 procent, tak i w przyszłym roku mogą się pojawić takie ze stawkami powyżej 5 procent. Będą to jednak krótkotrwałe promocje czy oferty dotyczące wpłaty nowych środków lub spełniania warunków związanych z aktywnym używaniem innych produktów banku. Zresztą naszym zdaniem, liczba takich ofert w przyszłym roku może być mniejsza niż w tym roku, bo klienci wolą proste i przejrzyste produkty. Afera z Amber Gold nadwyrężyła ich zaufanie do instytucji finansowych - ocenia ekspert.

Z początkiem roku spadło także oprocentowanie obligacji skarbowych. Przy kolejnych cięciach, ogłoszonych przez RPP, emisje państwowych papierów także będą coraz niżej oprocentowane.

Z drugiej strony, spadać będzie inflacja, zatem pomimo niższych odsetek z depozytów wciąż się da realnie na nich zarobić.
Osoby dopuszczające większe ryzyko przy oszczędzaniu mogą się zwrócić ku giełdzie lub funduszom inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, by wszystkich oszczędności nie lokować w jeden papier czy instrument inwestycyjny, po to aby się uchronić przed ewentualną wysoką stratą.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Marzenia za pieniadze :)

+22 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dangerek:) (gość)  •

Witam chcecie uslyszec w radiu o czlowieku ktory zebral milion od ludzi dobrej woli:)? Wyslijcie kazdy grosz na to konto 29 1140 2004 0000 3002 6026 2578 w tytule wpisujac WOLNOSC:). Zapraszam i pozdrawiam tych ktorzy spelniaja swoje marzenia:*

odpowiedzi (0)

skomentuj

trudno

+59 / -105

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grzegorz (gość)  •

Niestety ostro skurczyły się możliwości bezpiecznego inwestowania. Najbezpieczniejsze są lokaty ale trudno obecnie znaleźć jakąś na dobry procent.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Idzie kryzys

+73 / -78

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bizneswomen (gość)  •

Zbuduj własny biznes, nie czekaj na innych. Zarabiaj na codziennych zakupach

http://www.familosklep.net

odpowiedzi (0)

skomentuj

zyski ???

+85 / -84

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Realista (gość)  •

"Z drugiej strony, spadać będzie inflacja, zatem pomimo niższych odsetek z depozytów wciąż się da realnie na nich zarobić. " - a podatek Belki? praktycznie zżera jakikolwiek zysk (zresztą po to został wprowadzony).

odpowiedzi (0)

skomentuj

To nie inwestycje tylko raczej sposoby zabezpieczenia posiadanego kapitału

+140 / -129

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gerwazy (gość)  •

Depozyty, obligacje, bony skarbowe itp. W najlepszym razie pokrywają inflację albo i nie. Ja bym kupił bony skarbowe albo mieszkanie pod wynajem byle w dobrym punkcie i nie za drogo.

skomentuj

deree

+118 / -118

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkanie na wynajem? (gość)  •

I jak myślisz ile rocznie zarobisz na wynajęciu mieszkania? Ceny mieszkań również ulegają wahaniom nie jedna osoba już straciła na mieszkaniu, albo ma problem z lokatorami, z wynajęciem mieszkania itp. Już nie mówię o bardzo niskiej płynności takiego rozwiązania..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tyle co na lokacie

+98 / -79

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gerwazy (gość)  •

Czyli grosze, wiem, ale przynajmniej pieniądze nie leżą w banku, z którego w każdej chwili mogą zostać ściągnięte do centrali zagranicą dla dokapitalizowania. Nie ma już polskich banków.

odpowiedzi (0)

skomentuj

silna...

+40 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Herbi (gość)  •

A czy trzeba odkładać w banku? A co z uniami kredytowymi czyli naszymi skokami? Odkładam w Skoku Chmielewskiego i nie narzekam, nasze polskie a nie zagraniczne. Dobrze że są bo to silna alternatywa dla banków.

odpowiedzi (0)

skomentuj