Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór do policji 2013 na Pomorzu. Kilkaset kandydatów walczy o etaty w mundurówce ZDJĘCIA

Szymon Zięba
Przemek Świderski/Dziennik Bałtycki
Rozpoczął się nabór do policji na Pomorzu. I choć w tym roku pod Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku nie było wielkich kolejek, liczba chętnych do włożenia munduru idzie w setki. Zainteresowani pracą w policji czekali ... od godziny 13 poprzedniego dnia, koczując pod drzwiami placówki całą noc.

czwartek, 3 stycznia, godz. 11:00

Z tego powodu - zamiast o godzinie ósmej - rejestracja rozpoczęła się dwie godziny wcześniej. Jak się jednak okazało, cała procedura odbyła się nad wyraz sprawnie. Pierwsza pięćdziesiątka kandydatów została zarejestrowana po kilkudziesięciu minutach od oficjalnego rozpoczęcia wpisów. Następne osoby otrzymywały numerki na kolejne dni rejestracji, z rozpisanymi terminami oraz godzinami składania dokumentów.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie powtórzy się sytuacja z ostatniego naboru, kiedy pod gdańską KWP długi "sznurek" kandydatów ciągnął się daleko wzdłuż budynku komendy. Wiadomo już, że dalsza rejestracja, mająca na celu wyznaczenie kolejnych terminów składania dokumentów odbędzie się drogą elektroniczną. Według informacji płynących z KWP, specjalna platforma będzie dostępna dla zainteresowanych już od przyszłego tygodnia.


środa, 2 stycznia

Gdańska Komenda Wojewódzka Policji szykuje się do oblężenia. W czwartek, 3 stycznia, otwarty zostanie nabór kandydatów na mundurowych. W całej Polsce do służby ma zostać przyjętych 5 tys. rekrutów. Na Pomorzu policyjny mundur włożą prawdopodobnie 344 osoby. Taki bowiem limit przyjęć został ustalony przez Komendę Główną Policji w Warszawie.

Przedstawiciele gdańskiej placówki zgodnie przyznają, że - podobnie jak w zeszłym roku - liczą się z tym, że zainteresowanych pracą w policji będzie wielu. Jak podkreślają, choć miejsc jest kilkaset, liczba zainteresowanych pracą w policji, prawdopodobnie pójdzie w tysiące.

W 2012 roku tylko na samym Pomorzu wpłynęło ponad 3 tys. aplikacji. Z tych, do dalszego etapu zakwalifikowano ponad 2,5 tys. Ostatecznie, tylko co dziesiąta osoba, spośród kandydujących, trafiła w policyjne szeregi. Zanim jednak udało się w ogóle przystąpić do procedur rekrutacyjnych, trzeba było zapanować... nad tłumem chętnych, który od samego rana oblegał drzwi gdańskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Rzesze kandydatów na kadetów, zablokowały chodnik, a kolejka ciągnęła się wzdłuż budynku komendy. W tym roku, aby uniknąć problemów organizacyjnych, proces weryfikacji aplikacji postanowiono rozciągnąć w czasie, nawet na okres 6 miesięcy. Z tego powodu wymagane dokumenty będzie można składać w Komendzie Wojewódzkiej przez dwa dni w tygodniu. Został też określony limit dziennych przyjęć.

- Aplikacje będą przyjmowane we wtorki i czwartki - zapowiada podkom. Maciej Stęplewski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - i jak dodaje - każdego dnia będziemy pobierać dokumenty od 50 kandydatów.

W ostatnich latach zainteresowanie pracą w służbach mundurowych rośnie. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku będzie podobnie. Potencjalnych kandydatów nie odstraszają nawet nowe przepisy, które zmieniają zasady przyznawania i obliczania emerytur dla służb mundurowych. A te - jak jak przyznają przedstawiciele policyjnych związków zawodowych - z punktu widzenia mundurowych są niekorzystne. Świeżo upieczeni policjanci, którzy do służby zostali wcieleni już po 1 stycznia 2013 roku, prawa do emerytury nabędą bowiem dopiero po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy (co najmniej 25 lat służby) i po ukończeniu 55 roku życia. Nowością w zmienionych przepisach, oprócz podniesienia o 10 lat wymaganego okresu służby, jest druga przesłanka. Przed zmianami bowiem, prawo do nabycia minimalnej emerytury, mundurowi uzyskiwali po odsłużeniu 15 lat - niezależnie od wieku.

Co zatem stanowi magnes dla rzeszy chętnych do pracy w policji? Jak przyznają kandydaci na mundurowych - przede wszystkim stabilizacja zawodowa w niepewnych czasach. Słowa te potwierdza Józef Partyka, szef związku zawodowego policjantów na Pomorzu: - Wzrost zainteresowania pracą w policji wynika z kryzysu i panującego bezrobocia - mówi Partyka. I jak dodaje, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, chętnych do "założenia munduru" było dużo mniej. Teraz ta tendencja się odwróciła.

Nabór do policji w 2012: Tysiące chętnych do policji na Pomorzu (ZDJĘCIA,WIDEO)

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki