Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Czy dziecko powinno wspierać

  Czy dziecko powinno wspierać swoich rodziców

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria AdwokackaTomasza Posadzkiego
  Mój siedemnastoletni syn podjął niedawno pracę. Mieszka cały czas wraz ze mną w swoim domu rodzinnym. Niestety, muszę przyznać ze smutkiem, iż moje z nim kontakty od pewnego czasu zaczęły się pogarszać. Ja straciłam pracę. Syn tymczasem nie chce dawać pieniędzy ani na jedzenie, ani na utrzymanie rodziny. Mam w związku z tym pytanie - czy zarabiające własne pieniądze dziecko ma prawny obowiązek dokładania się do utrzymania swojej rodziny?
  Czytelniczka

  Według ogólnej zasady zawartej w przepisie artykułu 87 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice i dzieci obowiązani są wspierać się wzajemnie.
  W doktrynie ustalono, że wsparcie przyjąć może postać zarówno pomocy materialnej, jak i intelektualnej czy fizycznej, czy też psychicznego i moralnego wsparcia w trudnych życiowo sytuacjach.


  Rodzice oraz dzieci są jednocześnie uprawnione i zobowiązane do wsparcia. Przyjmuje się również, że brak wsparcia z jednej strony nie zwalnia drugiej z opisywanego obowiązku.
  Zgodnie z przepisem artykułu 91 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko, które ma dochody z własnej pracy, powinno się przyczyniać do pokrywania kosztów utrzymania rodziny.
  Według wyżej wymienionego uregulowania, powinność ta istnieje jedynie wówczas, gdy dziecko mieszka u rodziców.

  Należy jednak zaznaczyć, że obowiązek przyczyniania się do pokrywania kosztów rodziny istnieje również wtedy, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem oraz również gdy dziecko nie jest już małoletnie.
  Jeżeli dziecko mieszka jedynie z jednym rodzicem, przedmiotowy obowiązek nie dotyczy rodzica, z którym dziecko nie mieszka.

  Rodzinę, w rozumieniu przepisu artykułu 91 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, stanowią zarówno rodzice mieszkający wraz z dzieckiem, jak i inne osoby zamieszkałe z nimi oraz prowadzące wspólne gospodarstwo domowe. Mogą więc to być także np. dziadkowie.
  Zakres obowiązku przyczyniania się dziecka do pokrywania kosztów utrzymania rodziny wyznaczają osiągane przez nie dochody z jego pracy, nie natomiast jego możliwości zarobkowe.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo