Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Rzadki jesiotr powraca do polskich rzek

  Rzadki jesiotr powraca do polskich rzek

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ichtiolodzy z firmy Aquamar z Miastka uczestniczą w programie przywrócenia do polskich rzek wymarłego ponad 100 lat temu jesiotra ostronosego. To ryba będąca pod ścisłą ochroną, która do dziś żyje w rzekach Ameryki Północnej. Do Aquamaru jesiotry są transportowane drogą lotniczą, hodowane i wpuszczane do zlewiska Odry i Wisły.
  Za kilkanaście lat te ryby będą miały nawet po kilkaset kilogramów wagi, więc staną się naprawdę godnym przeciwnikiem dla wędkarzy.
  - Przez wiele lat sądzono, że w naszych rzekach żył jesiotr zachodni, który nie jest dziś osiągalny. Po przebadaniu obiektów muzealnych okazało się, że w Polsce żył właśnie jesiotr ostronosy - tłumaczy Andrzej Marczyński, właściciel firmy Aquamar.

  Naukowcy wzięli pod lupę ponad 100-letnie wypchane jesiotry i wykopaliska znad Wisły.
  W obu przypadkach znaleziono jesiotry ostronose. Później pozyskano ikrę z rzeki św. Jana w Kanadzie, której wylęg trafia do kilku polskich i niemieckich hodowli. Narybek trafia do zlewni Odry i Wisły, by jesiotry zapamiętały smak rzecznej wody, bo migrują do morza, ale będą powracać do polskich rzek w okresie tarłowym.

  Powrót jesiotra ostronosego do polskich rzek pilotuje Instytut Rybactwa Śródlądowego i jego niemiecki odpowiednik z Brandenburgii. Jesiotr może żyć nawet ponad 100 lat, a więc w rzece będą mogły go spotkać nasze dzieci i wnuki. Powrót tych ryb przyniesie same korzyści, bo jesiotry idealnie oczyszczają osady zbiorników wodnych. Jeśli ich populacja wzrośnie, mogą się przyczynić również do oczyszczenia Bałtyku.

  - To ryba, która w Polsce żyła od kilkuset lat. W kronikach malborskich Krzyżaków były nawet zapisy, że nie będą karmić służby jesiotrami częściej niż raz w tygodniu - opowiada Marczyński.
  Jesiotry wyginęły prawdopodobnie z powodu wydobywania z rzek żwiru, gdzie tworzą swoje miejsca lęgowe.

  - Nie pierwszy raz przywracamy wymarły gatunek. Przy wsparciu Instytutu Rybactwa Śródlądowego i Instytutu Rybactwa Morskiego udało się nam przywrócić łososie - dodaje Marczyński. - Teraz przyszedł czas na jesiotry.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo