Pomorze: Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia i...

Pomorze: Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra 2012/2013?

Kazimierz Netka

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Ostatnie dwie zimy były ostre; to były prawdziwe zimy - można powiedzieć. Mimo że coraz więcej mówi się o zmianach na plus, czyli o ocieplaniu się klimatu na Ziemi, natura robi nam takie niespodzianki. Czy w tym roku i następnym śnieg na narciarskich stokach Pomorza utrzyma się jakiś czas, czy zniknie jeszcze przed świętami?
Pomorze: Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra 2012/2013?

©fot. Tomasz Bołt

Barbara po lodzie, Boże Narodzenie - po wodzie. To przysłowie jednak nie daje dokładnej wiedzy, o tym, w jakiej atmosferze pójdziemy na pasterkę. Natomiast nie tylko prorocy, ale nawet meteorolodzy nie wiedzą, czy łatwo dotrzemy na zabawę sylwestrową, albo co ważniejsze - jak będzie się nam z niej wracać.

Jaka będzie zima 2012/2013? Rozmowa z meteorologiem

Astronomiczna zima zacznie się w piątek. Zapowiada się znowu mroźna. Temperatura będzie spadać z dnia na dzień. Śnieg tylko lekko poprószy. Wiatr się będzie wzmagał - wynika z informacji które otrzymaliśmy od synoptyków.


Teraz napływa do Polski, w tym na Pomorze, powietrze kontynentalne, z Rosji. Temperatura spada.

Nocami, w głębi naszego województwa, może obniżyć się nawet do minus 14 stopni Celsjusza - dowiadujemy się od Rafała Szewczyka, dyżurnego synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Biuro Prognoz Morskich w Gdyni. - Będzie coraz chłodniej, aż do Wigilii. W dzień temperatura wyniesie około minus 5 - 8 stopni Celsjusza. Słabo może sypać śnieg. W Wigilię zaczną się zmiany. Od zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze. Będzie więcej opadów śniegu, a potem deszczu. Pierwszego dnia świąt, 25 grudnia, będzie już prawie wszędzie w naszym województwie temperatura powyżej zera. 26 grudnia w dzień będzie powyżej zera, ale nocą przyjdzie mróz. Zrobi się ślisko na drogach.

Jaka będzie pogoda w Sylwestra? Tego nie można przewidzieć. Bardzo możliwe, że utrzyma się napływ cieplejszego powietrza polarno - morskiego, znad Atlantyku. Jeżeli tak będzie, niewykluczone, że wystąpią dość obfite opady śniegu. Codziennie musimy się liczyć z tym, że w dzień będzie odwilż, a nocą mróz zetnie wodę i na szosach zapanuje gołoledź.

Co ważne, na razie mrozy są zbyt słabe, by utworzyły grubą, bezpieczną pokrywę lodową na zbiornikach. Nie wchodźmy na te tafle, nawet, gdy nam się wydaje, że są wytrzymałe. Nie uniosą ciężaru nawet dziecka...

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo