Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia...

Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia na 1 stycznia 2013 [PEŁNA LISTA]

a.

PAP

Aktualizacja:

PAP

Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia na 1 stycznia 2013 [PEŁNA LISTA]
Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia na 1 stycznia 2013 [PEŁNA LISTA]

©Archiwum

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało projekt wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 roku.

*Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 (plik .pdf)
* Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 (plik .xls)Na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.
Minister Zdrowia podkreśla, że nowa lista umożliwi ponadto inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie.
Jak mówił Bartosz Arłukowicz, ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową. Przypomniał, że na padaczkę choruje ok. 400 tys. osób. Minister poinformował, że na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny lek na stwardnienie rozsiane, na które choruje ok. 35 tys. osób w Polsce.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne.Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno komórkowego. Arłukowicz zaznaczył, że zmiany te uproszczą pacjentom dostęp do terapii.

Arłukowicz wyjaśnił, że w sumie na nowej liście znajdą się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). Dodał, że zgodnie z nową listą, w ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

Ministerstwo zdrowia w komunikacie prasowym na temat projektu listy refundacyjnej po raz kolejny przypomniało, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza.

- Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej - zapewnia resort.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia 2012 roku leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Zobacz także:
*podstawa limitu
*zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta
*Zmiany urzędowych cen zbytu, nowe produkty (kody EAN) umieszczone w wykazie oraz produkty dla których dodano wskazanie refundacyjne, OFF LABEL


Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (5)

W związku z ciszą referendalną komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo