Menu Region

Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia...

Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia na 1 stycznia 2013 [PEŁNA LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

a.

23Komentarze Prześlij Drukuj
Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia na 1 stycznia 2013 [PEŁNA LISTA] Lista leków refundowanych 2013: Projekt Ministerstwa Zdrowia na 1 stycznia 2013 [PEŁNA LISTA]

(© Archiwum)

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało projekt wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 roku.

*Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 (plik .pdf)
* Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 (plik .xls)Na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.
Minister Zdrowia podkreśla, że nowa lista umożliwi ponadto inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie.
Jak mówił Bartosz Arłukowicz, ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową. Przypomniał, że na padaczkę choruje ok. 400 tys. osób. Minister poinformował, że na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny lek na stwardnienie rozsiane, na które choruje ok. 35 tys. osób w Polsce.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne.Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno komórkowego. Arłukowicz zaznaczył, że zmiany te uproszczą pacjentom dostęp do terapii.

Arłukowicz wyjaśnił, że w sumie na nowej liście znajdą się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). Dodał, że zgodnie z nową listą, w ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

Ministerstwo zdrowia w komunikacie prasowym na temat projektu listy refundacyjnej po raz kolejny przypomniało, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza.

- Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej - zapewnia resort.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia 2012 roku leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Zobacz także:
*podstawa limitu
*zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta
*Zmiany urzędowych cen zbytu, nowe produkty (kody EAN) umieszczone w wykazie oraz produkty dla których dodano wskazanie refundacyjne, OFF LABEL


Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano


23

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Minister Zdrowia

+21 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Cała służba zdrowia w polsce jest mocno chora, a najbardziej pan minister zdrowia. Jeżeli ten człowiek i w taki sposób nadal resort zdrowia prowadził będzie to...., nie wiem jak to się skończy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Raz dwa trzy w tym roku nie dostaniesz TY !

+68 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kubeba (gość)  •

Tym razem kogo Arłukowicz postawi pod ścianą ?.....dla kogo zabraknie -dla niemowlaków czy chorych na raka ?. Kogo się poświęci aby Rostowski miał się czym podzielić z Goldmanem i Rososzem ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Protest przeciwko "walce" NFZ z lekarzami i pacjentami

+61 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rozsyłajcie znajomym (gość)  •


http://www.mp.pl/premierzepomoz/

Powyższy link, to link do filmu, w którym pokazano jak w Polsce poprzez zastraszanie lekarzy pozbawiono pacjentów dostępu do leków refundowanych. Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie płatnikowi w postaci Narodowego Funduszu Zdrowia udało się doprowadzić do sytuacji, w której lekarze obawiają się wypisywać pacjentom recepty na leki. Represyjne przepisy dały już w tym roku 2 mld złotych oszczędności w kasie NFZ, jednocześnie doprowadzając do tego, że pacjenci przestali realizować recepty pisane na 100%. Lekarze coraz częściej otrzymują kary w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Lekarz wypisujący średnio 20 recept dziennie, w przypadku popełnienia nawet najdrobniejszego błędu tylko na jednej z recept, po 5 latach okresu kontrolnego otrzyma karę w wysokości 250 tysięcy złotych. Za pojedynczy błąd na jednej recepcie lekarz otrzymuje karę umowną w wysokości 200 zł Jeśli możesz roześlij tego maila do wszystkich znajomych. Czas rozpocząć walkę z nieetycznym prawem i graniem zdrowiem i życiem pacjentów. Polityka zastraszania powoduje, że Polacy pozbawiani są dostępu do leków, a efekty tego coraz częściej widzimy na co dzień. Starzy ludzie, matki z chorymi dziećmi odchodzące od aptecznego okienka, bo nie stać ich na leki… Czas rozpocząć walkę z represyjną polityką stosowaną wobec lekarzy i pacjentów. Czas na stanowczy protest, apele do parlamentarzystów o zmiany niespotykanych nigdzie na świecie nieuczciwych przepisów, a jeśli to nie pomoże, to nagłośnienie bezprawnego prawa nawet na arenie międzynarodowej. Zadaniem lekarza jest leczenie pacjentów, a nie decydowanie o wysokości refundacji. A pacjent opłacający składkę zdrowotną ma prawo do leków refundowanych. Jeśli wierzysz w sprawiedliwość i uczciwość, to walcz z patologią bezprawia w Polsce, poprzyj protest, prześlij maila dalej.

skomentuj

Na płacę dla lekarzy

+38 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy (gość)  •

2 mld oszczędności przeznaczy się na płacę dla lekarzy .Lekarze zaczynają protestować i żądają wynagrodzenia 11 tysięcy miesięcznie bo zaoszczędzili na lekach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ZAMIAST lekow

+95 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cep (gość)  •

Arlukowicz refunduje trumny

odpowiedzi (0)

skomentuj

cd.leki refundowane

+89 / -70

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adamiewa (gość)  •

Wyobraźcie sobie, że schorowany dziadeczek, albo schorowana babcia w sanatorium (za nasze pieniądze) nagle odzyskują siły witalne. A to wieczorek zapoznawczy, a to dyskoteki. Nie chcę płacić z moich pieniędzy. Chcecie jechać-ja też, ale nie z naszej kasy. Coś się komu należy? Chyba z przyrodzenia.

skomentuj

pieprzenie

+50 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GOŚĆ (gość)  •

Dziadeczek i babcia zapewne płacili składkę przez 50 lat. Jak nie płacisz i chcesz jechać, to pełnopłatnych wczasów jest pełno. Proponuje Druskienniki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

znieczulica

+55 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

grzechu (gość)  •

Twoim zdaniem starsza osoba nie ma prawa do rozrywki skoro jest chora w takim razie idac tokiem twojego rozumowania jak zlapiesz katarek mysl odrazu o pogrzebie. Starsi ludzie powinni miec prawo do leczenia ,do rozrywki do umiechu bo wiedza co to usmiech i wzajemna pomoc nie to co mlodzi powykrzywiane geby aby tylko sie nie usmiechnac do przechodzacego obok bo by im korona z glowy spadla. Koniec swiata to nadchodzacy globalny zanik wszelkich zasad moralnych to nieszanowanie swoich rodzin, matek , siostr, zon znajomych i nieznajomych. Niestety co nie ktorzy musza stanac w obliczu smierci aby pojac co to sens zycia. A moze bys sie tak czepil ze politycy baluja za nasze pieniadze a nie tego co wybiera miedzy jedzeniem a lekami i raz w roku pojedzie do sanatorium i chce zapomniec ze jest tak zle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

cd.leki refundowane

+103 / -74

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adamiewa (gość)  •

Wyobraźcie sobie, że schorowany dziadeczek, albo schorowana babcia w sanatorium (za nasze pieniądze) nagle odzyskują siły witalne. A to wieczorek zapoznawczy, a to dyskoteki. Nie chcę płacić z moich pieniędzy. Chcecie jechać-ja też, ale nie z naszej kasy. Coś się komu należy? Chyba z przyrodzenia.

skomentuj

cd.leki refundowane

+32 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy (gość)  •

Ograniczone myślenie lub nieświadomość

odpowiedzi (0)

skomentuj

@adamiewa

+119 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nairam (gość)  •

Człowieczku puściutko masz w przestrzeni miedzy uszami. Każdy pracujący płaci składkę na ubezpieczenie zdrowotne a jak jest na emeryturze, to składka ta jest "zdejmowana" z jego emerytury. Nic tu nie jest za darmo i to powinieneś wiedzieć, nie pleść głupstw na temat "jeżdżenia z Twojej kasy". Pomyśl z - jeżeli jesteś do tego zdolny - zanim coś powiesz a tym bardziej napiszesz!

odpowiedzi (0)

skomentuj

leki refundowane

+108 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adamiewa (gość)  •

Recepty na leki refundowane, to są czeki na pieniądze. Jeżeli czek jest źle wypisany-to czy bank go zrealizuje? Niedługo tomografy znajdą się w każdej remizie. W Polsce mamy najniższe składki w Europie, ale każdy wymaga. Bo mu się należy. Pacjenci przychodzą do lekarzy z gotowymi kartkami żeby im wypisać leki (dla cioci,wuja i siostrzeńca). Jak lekarz nie chce-to jest g*****. Rozmowa babć w przychodni-"a czy pani zrobili tomografię?-nie?to powinna pani zażądać.Ale jaja.Uczone.Każdemu się wszystko należy? Dobrze, ale nie za nasze pieniądze. Płacić.Jak by było 5 zł za wizytę to by nie było kolejek. Ludzie zapisuję się np. do trzech neurologów.A potem wybierają który to lepszy w/g nich. Nie będę płacił za palantów. Nie podoba się?Wyjechać do Anglii-tam śniadolicy nauczą was szacunku do lekarzy i pielęgniarek.Wyleczą wam anginę zimną colą.Albo was zoperują tak że na poprawki wrócicie do Polski.Wiem to z doświadczenia.A w ogóle to powinni zlikwidować sanatoria-które generują wielkie koszty. 3 tygodnie za kilkaset złotych?-to tylko w Polsce. Starczy kasy dla wszystkich przy tak małych składkach.Pozdro.

skomentuj

@adamiewa

+30 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pavulon (gość)  •

Życzę na szybką przyszłosć,szybszą jak Ci się wydaje,laseczki oczywiscie do podpierania,bo tych którzy moglibyCi pomóc może zabraknąć.Życzę Ci także wszelkich schorzeń jakie życie człowiekowi przynosi.Życzę nie ze zółośliwosci ale z przestrogi. Pustogłowiem i bezmyślnymi wypisami niczego nie wskurasz i tak cie dopadną wszelkie schorzenia starości.Jeśli chcesz to jedż do Anglii lub innego kraju lecz się Coca-colą,ale starośc cie nie ominie a może być okrutna.Na głupotę młodości nie ma lekarstwa, chyba narkotyk lub dopalacz po których nie ceni się życia i ludzi starszych.Good luck.

odpowiedzi (0)

skomentuj

@ "adamiakowa"

+71 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AJB (gość)  •

"Wyleczą wam anginę zimną colą.Albo was zoperują tak że na poprawki wrócicie do Polski.Wiem to z doświadczenia."
Pstryk cytatem i ... wszystko jasne! Adamiakowa, lobotomię płata czołowego mózgu ci w tym United Kingdom "śniadolicy" spartolili? I nawet zimnej coli pożałowali? Wróciłeś do łojczyzny do POprawki, i teraz próbujesz tę traumę i frustrację w postaci rewanżu na emerytach, (z twoich w pocie czoła na zmywaku zarobionych funciaków korzystających?) balujących sobie za twoje na Bahamach i innych Kanarach, łagodzić? Muszę cię zmartwić, oszukały cię konowały, wcale ci rozumku w Polsce nie POprawili nasi białolicy, niebieskoocy-czysty Aryjczyk, typ nordycki?- lekarze . Te ubytki w szarej substancji są już, jak widać z twoich pracowitych wypocin, nieodwracalne. Teraz "palanty" będą musiały płacić na ciebie, bo bez ubezwłasnowolnienia i przydzielenia opiekuna się nie obejdzie. No i jakiś gustowny kaftanik z baaaardzo długimi rękawkami do wiązania na pleckach, pryczę z pasami, oraz śliniaczki na buźkę trzeba ci będzie na koszt tychże rozbestwionych emerytów i rencistów zafundować. Obawiam się że British Queen, Elisabeth Two ci takich luksusów nie będzie chciała zapewnić. A kuku! A poza tym w domciu wszyscy zdrowi? ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

@adamiewa

+66 / -47

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krytyk (gość)  •

Rozumiem, ze jesteś wynajęty do siania propagandy, że mamy za dobra służbę zdrowia, że trzeba to i owo ukrócić, bo jest nam za dobrze. Wciskasz kit na temat, że to pacjent a nie lekarz decyduje o tym czy ma być tomokomputer czy też rezonans itd. Oczywiście pacjent może prosić ale tylko tyle i aż tyle! Decuduje lekarz! Takie bzdury tylko najemny agitator może opowiadać, podobnie jak o rejestracji do 3 neurologów. Rozumiem, że Tuskowi taniej wychodzi wynajęcie takich propagandystów niż prawdziwa reforma służby zdrowia w Polsce, której potrzebę ponad 5 lat temu widział
chyba trochę lepiej wykształcony od ciebie śp. Prof. Religa. A propos tej oklepanej analogii recepty na lek refundowany do czeku. Nie przypominam sobie przepisu bankowego, który zobowiązywał do odnotowania na czeku, że 100 dolarów ma być obowiązkowo wypłacone 10-cio dolarówkami, jeśli tego nie napisano, to czek jest nie ważny! To jest ta paranoja , której uosobieniem jest NFZ włażące z butami w relację lekarz - pacjent, no chyba, że się nie ma żdżbła zaufanie do jednego i drugiego - np. choroba jest symulowana a leki wydane w targu po pełnej cenie sprzedawane! No tak, też można Panie "adamiewa" leczony zimną colą z widocznymi powikłaniami poanginowymi!

odpowiedzi (0)

skomentuj

. "Arłukowicz zaznaczył, że zmiany te uproszczą pacjentom dostęp do terapii."

+108 / -65

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krytyk (gość)  •

Arłukowicz ciągle coś nam obiecuje, coś polepsza i upraszcza. Na razie jest tak:
Od lat leczę jaskrę.Trzy miesiące czekałem na kolejną wizytę u okulisty - zresztą sympatycznego. Po standardowym badaniu wypisał mi receptę
na leki które biorę od lat: Azopt i Metazydyna, po 3 opakowania każdego.
Przez nieuwagę przy Azopt'cie nie wskazał dawkowania, które niezmiennie wynosi 2 X dziennie o tym była mowa w trakcie wizyty. Mimo moich zaklęć dot. tej częstotliwości Apteka odmówiła mi wydania 3 opakowań Azoptu ( lek refundowany ) ale nie wiadomo dlaczego w ogóle wydała mi 2 opakowania tego leku, uzasadnienie NFZ nie zaakceptuje tego i będą złe konsekwencje dla apteki. To nie pojęte dlaczego urzędnik NFZ ma być mądrzejszy od doświadczonego lekarza, ma ukarać aptekarza ... za nieprawidłowość jaką byłaby realizacja mojej recepty!
Konsekwencje tego "wielkiego błędu" lekarza będą takie: po dwóch miesiącach
muszę się jakoś dostać na wizytę do wspomnianego lekarza po co, po receptę na to trzecie opakowanie Azoptu zaś po upływie kolejnego miesiąca na rutynową kontrolną wizytę co trzy miesięczną. Ta ponadplanowa wizyta - poza moją udręką - coś NFZ będzie kosztowała. Ale kto w NFZ myśli? Z tego wynika jak NFZ a nie szpitale i lekarze generują udrękę dla chorych i niepotrzebne wydatki. Myślenie u nas ciągle ma przyszłość! Dlatego szczerze życzę temuż NFZ-owi aby już nie przetrwał do końca nadchodzącego roku 2013 - przynajmniej w obecnej formie.
PS. Wiem, że inni chorzy mają gorzej niż ja, oni częstokroć nie są w stanie
mówić a co tu myśleć o pisaniu w internecie. Szczerze im współczuję i życzę
rychłego powrotu do zdrowia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

. "Arłukowicz zaznaczył, że zmiany te uproszczą pacjentom dostęp do terapii."

+102 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krytyk (gość)  •

Arłukowicz ciągle coś nam obiecuje, coś polepsza i upraszcza. Na razie jest tak:
Od lat leczę jaskrę.Trzy miesiące czekałem na kolejną wizytę u okulisty - zresztą sympatycznego. Po standardowym badaniu wypisał mi receptę
na leki które biorę od lat: Azopt i Metazydyna, po 3 opakowania każdego.
Przez nieuwagę przy Azopt'cie nie wskazał dawkowania, które niezmiennie wynosi 2 X dziennie o tym była mowa w trakcie wizyty. Mimo moich zaklęć dot. tej częstotliwości Apteka odmówiła mi wydania 3 opakowań Azoptu ( lek refundowany ) ale nie wiadomo dlaczego w ogóle wydała mi 2 opakowania tego leku, uzasadnienie NFZ nie zaakceptuje tego i będą złe konsekwencje dla apteki. To nie pojęte dlaczego urzędnik NFZ ma być mądrzejszy od doświadczonego lekarza, ma ukarać aptekarza ... za nieprawidłowość jaką byłaby realizacja mojej recepty!
Konsekwencje tego "wielkiego błędu" lekarza będą takie: po dwóch miesiącach
muszę się jakoś dostać na wizytę do wspomnianego lekarza po co, po receptę na to trzecie opakowanie Azoptu zaś po upływie kolejnego miesiąca na rutynową kontrolną wizytę co trzy miesięczną. Ta ponadplanowa wizyta - poza moją udręką - coś NFZ będzie kosztowała. Ale kto w NFZ myśli? Z tego wynika jak NFZ a nie szpitale i lekarze generują udrękę dla chorych i niepotrzebne wydatki. Myślenie u nas ciągle ma przyszłość! Dlatego szczerze życzę temuż NFZ-owi aby już nie przetrwał do końca nadchodzącego roku 2013 - przynajmniej w obecnej formie.
PS. Wiem, że inni chorzy mają gorzej niż ja, oni częstokroć nie są w stanie
mówić a co tu myśleć o pisaniu w internecie. Szczerze im współczuję i życzę
rychłego powrotu do zdrowia.

skomentuj

do Krytyk

+40 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

leone (gość)  •

apteka wydała 2 opakowania , bo bez dawkowania może wydać 2 najmniejsze opakowania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Osobiście dla mnie mogą podwyższać ceny leków, dlatego, że nie mam pieniędzy na ich wykup.

+120 / -71

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Emerytka. (gość)  •

Coraz szybciej na tamten Świat...

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »