Uśmiechnij się do Gdańska!

  Uśmiechnij się do Gdańska!

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Do końca roku będziemy pławić się "W blasku Gdańska" - bo taki jest oficjalny tytuł imprezy, którą zorganizowano pod hasłem Festiwal Światła. O co chodzi? O smakowanie miasta. O przeżywanie świąt.
  I o światło, które towarzyszyć ma wszystkim imprezom składającym się na to wydarzenie, światło metaforyczne, dotyczące sfery sacrum i to jak najbardziej realne, pod postacią zimnych ogni czy lampek choinkowych.

  Zaczynamy od... uśmiechu. A dokładniej od plenerowej wystawy fotografii autorstwa Elżbiety Dzikowskiej zatytułowanej "Uśmiech świata".
  Skąd pomysł na taką ekspozycję? "Uśmiech - to najpiękniejsza, nie znająca granic mowa świata.
  Posługiwałam się nią na wszystkich kontynentach i zawsze byłam zrozumiana. Nawet gdy nie znałam słowa w języku rozmówcy udawało mi się nawiązać z nim dobry, przyjazny kontakt. I odpowiadano mi także uśmiechem" - opowiada autorka wystawy.

  Znana podróżniczka w czasie wędrówek po całym globie szukała wśród napotykanych osób różnych narodowości tych samych cech - życzliwości, pogody ducha. W ten sposób powstała ta roześmiana i pełna pozytywnej energii kolekcja zdjęć, której celem jest zapewne rozświetlenie ciemnych, zimowych dni. Wystawę już można oglądać na Targu Drzewnym, pozostanie tam do końca roku. W sobotę o g. 16.00 odbędzie się wernisaż.

  Druga festiwalowa propozycja to organizowana przez klub Plama Gdańska Wigilia, o której piszemy obok. A we wtorek o g. 17.30 w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów we Wrzeszczu odbędzie się spotkanie z okazji żydowskiego święta Chanuka. Najpierw odbędzie się uroczyste zapalenie chanukowej świecy przez rabina Shaloma Stamblera. Będzie okazja skosztować chanukowych potraw. Wystąpi synagogalny chór z gminy żydowskiej z Kaliningradu, odbędzie się recital fortepianowy Lee Sloana.

  A na koniec czeka nas koncert Chałka Kwintet w doborowym składzie. Zagrają: Mikołaj Trzaska - klarnet, saksofon; Wacław Zimpel - klarnet; Raphael Rogiński - gitara; Olo Walicki - kontrabas i Tomek Sowiński - perkusja.
  Wesołego świętowania!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo