Nie bić masełka w kółko

  Nie bić masełka w kółko

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Ich anioły straszą, a diabełki mają biało-czerwone sukienki. Te nietypowe dzieła sztuki zarabiają na niepełnosprawnych artystów - pisze Irena Łaszyn
  Anioły najszybciej suszą się w piekarniku. A przed świętami Bożego Narodzenia, gdy masowo trafiają pod strzechy i choinki, pośpiech jest wskazany. Ewa Kubiak i Mariusz Grotta z grupy technik różnych szykują więc kolejną partię. Mieszają gips z wodą, wylewają maź do aniołopodobnych foremek, przytwierdzają uchwyty ze złotego sznurka. Gdy figurki wyschną, koledzy pomogą oszlifować plecy, a całość pomalować złotą akrylową farbą. Potem tylko naklejka z napisem WTZ "Żagiel" i - można pakować w folię.

  W Warsztacie Terapii Zajęciowej na gdańskiej Morenie, należącym do Fundacji "Sprawni Inaczej", powstaje 50 aniołów dziennie.
  - Ksiądz z miejscowej parafii zamówił 400 sztuk - cieszy się Małgorzata Zięba, instruktor terapii zajęciowej.

  Anioły dla księdza pomaga produkować Iris Bauer z Niemiec, wolontariuszka z Centrum Współpracy Młodzieży, która trafiła tu 11 miesięcy temu w ramach wymiany.
  - W wolnych chwilach uczę niepełnosprawnych angielskiego - uściśla nienaganną polszczyzną. - Oni są cudowni. To nie praca, to superczas.

  Oprócz aniołów powstają tu wianki z szyszek, suszonych owoców, farbowanej fasoli i kolorowych sznurków. A także pudełka na biżuterię metodą serwetkową. Te szkatułki trzeba najpierw pomalować farbą akrylową, pociągnąć specjalnym preparatem "do spękań", jeszcze raz pomalować, żeby pęknięcia wyszły na wierzch, a potem już można naklejać fragmenty papierowych serwetek ze świątecznymi motywami i lakierować.

  Sztuka czerpana  Piętro niżej grupa prac użytecznych podobną metodą przygotowuje 1300 kartek świątecznych dla gdańskiego magistratu. Na czerpanym papierze. Jak się czerpie papier - demonstruje Andrzej Jefmański. Opowiada o pulpie z wody i makulatury, którą miesza w wanience, a następnie wkłada na specjalne sito i gdy woda ścieknie, wyciska na szmatkę. Jego kolega Zbyszek zanosi to pod prasę, suszy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo