Kosmiczna wystawa już w Gdańsku

  Kosmiczna wystawa już w Gdańsku

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Spełniają się marzenia Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma. Przybliża się bowiem do nas wszechświat, a staje się to możliwe, dzięki Centrum Hewelianum - ośrodkowi promocji nauki, jaki otwarto na Grodzisku. Już teraz można tam podziwiać różne zjawiska z zakresu optyki, fizyki, astronomii, a od soboty - zobaczymy to, co dzieje się np. na Słońcu.
  Taką szansę stworzy Magic Planet - jeden z najcenniejszych eksponatów na wystawie Energia Niebo Słońce, otwartej pod koniec listopada w Kaponierze Południowej - zabytkowym obiekcie fortyfikacyjnym.

  - Magic Planet to niezwykły projektor, opatentowany przez amerykańską firmę Global Imagination, który za pomocą specjalnego układu soczewek umożliwia wykonanie trójwymiarowej projekcji na powierzchni kuli - wyjaśnia dr Krzysztof Ciesielski, specjalista ds. realizacji wystaw Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk". - Układ, który zostanie uruchomiony w Centrum Hewelianum, zostanie wyposażony w kulę o średnicy 61 cm, a jego podstawowym przeznaczeniem będzie projekcja powierzchni Słońca. Nasza gwiazda, obserwowana w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego, ujawnia różne szczegóły swojej aktywności.

  Obrazy te, komentowane przez animatorów, będą źródłem wiedzy o zjawiskach zachodzących zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz gwiazdy. Zjawiska te są niezwykle ważne, nie tylko dlatego, że dzięki Słońcu istnieje życie na Ziemi. Wybuchy na Słońcu mogą być również powodem poważnych problemów na naszym globie. Gigantyczna awaria sieci energetycznej, która dotknęła w sierpniu 2003 roku Amerykę Północną (słynny "Northeast Blackout") prawdopodobnie miała właśnie taką przyczynę.

  Magic Planet pozwala też na demonstrowanie zjawisk zachodzących na powierzchni Ziemi oraz innych planet Układu Słonecznego. Tego typu projekcje, ze względu na kulisty kształt planet i gwiazd, są najbardziej oczywistym zastosowaniem Magic Planet. Kula wywołuje duże zainteresowanie na całym świecie. Urządzenie to podziwiano między innymi podczas ostatnich igrzysk olimpijskich w Pekinie. Posiadają je różne ośrodki promocji nauki i wiedzy.

  W Polsce na razie może się nią poszczycić tylko Gdańsk. Magic Planet trafiła na Grodzisko w ramach realizacji programu rewitalizacji tego fragmentu miasta, także dzięki unijnym dotacjom.
  Pomysł utworzenia w Gdańsku, na terenach byłych fortyfikacji miejskich na Górze Gradowej, nowoczesnego centrum łączącego edukację i popularyzację nauk ścisłych, zrodził się pod koniec ubiegłego wieku. Wzorem do naśladowania były centra edukacyjno-rekreacyjne w krajach Europy Zachodniej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo