Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczna wystawa już w Gdańsku

Kazimierz Netka
Czarodziejska kula sprawia, że w ciągu kilku sekund poznajemy inny świat...
Czarodziejska kula sprawia, że w ciągu kilku sekund poznajemy inny świat... Materiały promocyjne
Spełniają się marzenia Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma. Przybliża się bowiem do nas wszechświat, a staje się to możliwe, dzięki Centrum Hewelianum - ośrodkowi promocji nauki, jaki otwarto na Grodzisku. Już teraz można tam podziwiać różne zjawiska z zakresu optyki, fizyki, astronomii, a od soboty - zobaczymy to, co dzieje się np. na Słońcu.

Taką szansę stworzy Magic Planet - jeden z najcenniejszych eksponatów na wystawie Energia Niebo Słońce, otwartej pod koniec listopada w Kaponierze Południowej - zabytkowym obiekcie fortyfikacyjnym.

- Magic Planet to niezwykły projektor, opatentowany przez amerykańską firmę Global Imagination, który za pomocą specjalnego układu soczewek umożliwia wykonanie trójwymiarowej projekcji na powierzchni kuli - wyjaśnia dr Krzysztof Ciesielski, specjalista ds. realizacji wystaw Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk". - Układ, który zostanie uruchomiony w Centrum Hewelianum, zostanie wyposażony w kulę o średnicy 61 cm, a jego podstawowym przeznaczeniem będzie projekcja powierzchni Słońca. Nasza gwiazda, obserwowana w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego, ujawnia różne szczegóły swojej aktywności.

Obrazy te, komentowane przez animatorów, będą źródłem wiedzy o zjawiskach zachodzących zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz gwiazdy. Zjawiska te są niezwykle ważne, nie tylko dlatego, że dzięki Słońcu istnieje życie na Ziemi. Wybuchy na Słońcu mogą być również powodem poważnych problemów na naszym globie. Gigantyczna awaria sieci energetycznej, która dotknęła w sierpniu 2003 roku Amerykę Północną (słynny "Northeast Blackout") prawdopodobnie miała właśnie taką przyczynę.

Magic Planet pozwala też na demonstrowanie zjawisk zachodzących na powierzchni Ziemi oraz innych planet Układu Słonecznego. Tego typu projekcje, ze względu na kulisty kształt planet i gwiazd, są najbardziej oczywistym zastosowaniem Magic Planet. Kula wywołuje duże zainteresowanie na całym świecie. Urządzenie to podziwiano między innymi podczas ostatnich igrzysk olimpijskich w Pekinie. Posiadają je różne ośrodki promocji nauki i wiedzy.

W Polsce na razie może się nią poszczycić tylko Gdańsk. Magic Planet trafiła na Grodzisko w ramach realizacji programu rewitalizacji tego fragmentu miasta, także dzięki unijnym dotacjom.
Pomysł utworzenia w Gdańsku, na terenach byłych fortyfikacji miejskich na Górze Gradowej, nowoczesnego centrum łączącego edukację i popularyzację nauk ścisłych, zrodził się pod koniec ubiegłego wieku. Wzorem do naśladowania były centra edukacyjno-rekreacyjne w krajach Europy Zachodniej.
Uznano, że zespół fortyfikacji znajdujących się na Górze Gradowej doskonale nadaje się do budowy takiego centrum i połączenia historii z nowoczesnością. Centrum Hewelianum jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Europie i jednym z nielicznych w świecie.

W ramach realizacji projektu zrewitalizowano fragment miasta liczący 8 hektarów. Prace konserwatorskie objęły 18 historycznych obiektów ceglanych. Odrestaurowano schrony, laboratoria oraz kaponierę. Zrekonstruowano fortyfikacje ziemne, korzystając z oryginalnej, XIX- wiecznej dokumentacji. Jest to największa, od zakończenia drugiej wojny światowej, kompleksowa rewitalizacja fortyfikacji nowożytnych w Polsce i w Europie.

Program Hewelianum zostanie zakończony w 2011 r. na obchody 400-lecia urodzin Jana Heweliusza. Koszt całości wyniesie ok. 100 mln zł.

Inne atrakcje

Magic Planet na gdańskim Grodzisku, w Centrum Hewelianum, jest jednym z ponad pół setki eksponatów na wystawie Energia Niebo Słońce, znajdującej się w Kaponierze Południowej. Można tam nie tylko poznawać wszechświat, ale też wywołać falę tsunami w specjalnym akwarium i zobaczyć, jakie jest jej niszczycielskie oddziaływanie. W zabytkowym kominku, poruszający się żółw, dźwiga na swej skorupie Ziemię - pokazując dawne wyobrażenia ludzi na temat wszechświata. Przez peryskopy można oglądać niszczycielską siłę kataklizmów: wody, ognia i huraganów. Można też posiedzieć sobie z Janem Heweliuszem...

Cuda te można oglądać w godzinach 9-16 (z wyjątkiem poniedziałków). Wstęp: 7 złotych; bilet ulgowy kosztuje 5 złotych, a dla 4-osobowej rodziny - 15 złotych.
Dojście od ul. 3 Maja (obok Powiatowego Urzędu Pracy, przez parking) i od ul. Nowe Ogrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki