Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedają stare telewizory. Nie są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego

Szymon Zięba
Archiwum PP
Nowy telewizor nie działa? Jak się okazuje, problemowi temu mogą być winni nie do końca uczciwi sprzedawcy odbiorników. Po kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gdańsku wyszło na jaw, że nie wszyscy przedsiębiorcy przestrzegają przepisów o tzw. wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Rewolucja nadawania sygnału, polegająca na zmianie dotychczasowego, analogowego na cyfrowy, do mieszkań pomorskich telewidzów trafiła 28 listopada bieżącego roku.

Zmiany szczególnie odczuli właściciele starszych telewizorów. Ci bowiem, aby korzystać z tych samych odbiorników, zmuszeni byli do inwestycji w specjalne dekodery lub anteny. Innym wyjściem był zakup nowego telewizora z wbudowaną możliwością obsługi sygnału cyfrowego. Jak donoszą specjaliści, z tej możliwości skorzystało wielu Pomorzan. I choć mogłoby się wydawać, że sprzęt prosto ze sklepu będzie dostosowany do najnowszych standardów, inspektorzy apelują: nie każdy telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Według informacji płynących z gdańskiego inspektoratu, za dezinformację klientów, którzy zakupują nieprzystosowane do nowego sygnału odbiorniki, często odpowiedzialni są sprzedawcy. - Cyfryzacja telewizji wiąże się z obowiązkiem informacyjnym nałożonym na przedsiębiorców prowadzących sprzedaż telewizorów - wyjaśnia Dariusz Klugmann, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

Mimo istnienia odpowiednich procedur okazuje się, że aż w trzech skontrolowanych na Pomorzu placówkach nie upubliczniono wymaganych prawem komunikatów informujących, że nie wszystkie telewizory są przystosowane do odbioru cyfrowego sygnału telewizji naziemnej. Tym samym wprowadzano nieświadomych klientów w błąd.

Nie było to jedyne przewinienie wypunktowane przez kontrolerów. Według danych płynących z inspektoratu, od 31 lipca 2011 roku do 31 lipca 2014 roku przy zakupie odbiornika telewizyjnego klient, najpóźniej w chwili zawarcia umowy, powinien być poinformowany na piśmie o tym, że odbiornik nie spełnia wymagań potrzebnych do odbioru cyfrowego sygnału. Podczas kontroli jednej z pomorskich placówek wykazano, że przedsiębiorca nie mógł okazać pisemnych potwierdzeń, które świadczyłyby o poinformowaniu klientów.

- Stwierdzono sprzedaż 38 sztuk telewizorów nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Dariusz Klugmann. Za podobne nadużycia na przedsiębiorców nakładane są kary finansowe. Zlekceważenie prawa może kosztować handlarzy nawet 50 tys. zł.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki