Graficy to nie tylko grafficiarze

  Graficy to nie tylko grafficiarze

  Przemysław Winter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wydział Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych powstał raptem rok temu, po rozwodzie - bez orzekania o winie - z Wydziałem Malarstwa i Grafiki. Po roku graficy postanowili pokazać, na co ich stać. W auli ASP jeszcze tylko do końca tego tygodnia oglądać można wystawę, na której spotkali się studenci wszystkich wydziałowych katedr oraz ich profesorowie.
  Wystawa po pierwsze pokazuje, jak wiele rzeczy składa się dzisiaj na to wszystko, co nazywamy grafiką. Są tu prace, które wynikają z tradycyjnego podziału na grafikę warsztatową i projektową, czyli - grubo to rysując - tych, których uprawiają sztukę dla sztuki, i tych, którzy nadają artystyczną formę przedmiotom o także nieartystycznych zastosowaniach.

  Mamy też jednak dzieła z katedry mediów, głownie zdjęcia, ale też grafikę komputerową, której nawet chciałoby się widzieć jeszcze więcej. Wystawa to przegląd tego, jak młodzi ludzie szukają sposobów wyrażenia siebie, sięgając i po te tradycyjne, i po najnowsze techniki. Kalendarz ich wyobraźni - posługując się tytułem jednej z pokazanych prac.


  Ekspozycja to także okazja do podglądania artystów przy pracy. Na ścianach auli wywieszono bowiem graficzne etiudy czy wprawki, powstające na zajęciach. Studia liternictwa na przykład albo wprawki fotograficzne . Na odwiedzeniu wystawy skorzystaliby uczniowie, którzy odkrywają w sobie artystyczne zacięcie i chętnie podpatrzyliby, jak to robią ich trochę starsi koledzy.

  Nie znaczy to, że wystawa nie zapewnia estetycznej satysfakcji. Trudniej może na niej o młodzieńczy bunt i rozwichrzenie, ale za to wiele prac jest zaskakująco dojrzałych. Warto na przykład przystanąć przy cyklach ilustracji do polskich dziewiętnastowiecznych bajek. Powstały one pod artystyczną opieką prof. Janusza Górskiego i znajdą się w przygotowywanym wydawnictwie książkowym.

  Wśród wystawionych plakatów można wypatrzeć wiele przykładów prostych i sugestywnych pomysłów skondensowanego, czytelnego przekazu. Prostota wydaje się zresztą znakiem rozpoznawczym gdańskiego plakatu. Te prace już znajdują uznanie na liczących się konkursach. Pawła Klinkowskiego ogłoszono zwycięzcą w tegorocznej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS pod hasłem "myśl rowerowo".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo