Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego trwa...

  Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego trwa nadal

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Widzi pani te wszystkie międzynarodowe konferencje, spotkania, wystawy, koncerty, a nawet spektakle, które można tu zorganizować - zachwyca się hallem w nowym budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii prof. Andrzej Ceynowa, były rektor Uniwersytetu Gdańskiego, a obecnie dziekan Wydziału Filologicznego tej uczelni.
  Istotnie, wysoki na cztery kondygnacje, zwieńczony szklanym dachem hall robi wrażenie szczególnie na studentach przyzwyczajonych do niewielkich sal i wąskich korytarzy. Do tej pory Wydział Nauk Społecznych - w ostatnich latach najbardziej oblegany przez kandydatów na studia na UG - musiał borykać się z trudnymi warunkami lokalowymi, funkcjonując w różnych budynkach, rozrzuconych na przestrzeni piętnastu kilometrów.


  Ale nowy, przystosowany dla osób niepełnosprawnych, budynek UG o powierzchni ponad 31 tys. m kw. to nie tylko powierzchnia konferencyjna. Znajduje się tu siedem wyposażonych w multimedia auli, pracownie socjologiczne, obserwacyjne (np. z lustrami weneckimi), terapeutyczne, plastyczne, muzyczne i fotograficzne, studia - radiowe i telewizyjne.

  - W obu brakuje jeszcze wyposażenia - uprzedza prof. Beata Pastwa-Wojciechowska, dziekan WNS. - Wyposażenie studia telewizyjnego jest kilkakrotnie droższe i na możliwość korzystania z niego trzeba będzie poczekać dłużej. W przypadku studia radiowego, prace są bardzo zaawansowane.

  Nawet niewyposażone, wysokie na dwie kondygnacje studio tv z reżyserką wygląda imponująco.
  - Mamy nadzieję, że w przyszłości tak tylko będzie się w Gdańsku studiowało dziennikarstwo - podkreśla Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG.

  Z nowym gmachem wiążą się też motywacje władz UG, by stać się największym centrum konferencyjnym Pomorza.

  - Teraz jesteśmy w stanie organizować konferencje na światowym poziomie - podkreśla prof. Bernard Lammek, rektor UG.

  I to nawet do 3 tys. osób - 1,5 tys. w nowym gmachu, 800 osób w Bibliotece Głównej i 350-400 na prawie. - Wszystkie spotkania odbywałyby się w miejscach oddalonych od siebie w ramach "walking distance", czyli kilkuminutowego spaceru - dodaje rektor Lammek.

  Pierwsza wielka międzynarodowa konferencja - "Kobieta w kulturze", na którą przyjadą specjaliści z całego świata, planowana jest na 4-6 marca 2009 roku. Na początku roku do budynku w Oliwie przeprowadzą się tu pierwsi studenci pedagogiki i socjologii .

  Docelowo będzie tu studiować około 5 tys. studentów z czterech instytutów WNS - Psychologii, Filozofii, Socjologii oraz Dziennikarstwa, Pedagogiki i Politologii, a także Instytutu Geografii. Działać tu będzie także dziekanat.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo