Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego trwa nadal

Agata Cymanowska
W nowym budynku UG będzie można organizować kongresy na światowym poziomie
W nowym budynku UG będzie można organizować kongresy na światowym poziomie Grzegorz Mehring
- Widzi pani te wszystkie międzynarodowe konferencje, spotkania, wystawy, koncerty, a nawet spektakle, które można tu zorganizować - zachwyca się hallem w nowym budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii prof. Andrzej Ceynowa, były rektor Uniwersytetu Gdańskiego, a obecnie dziekan Wydziału Filologicznego tej uczelni.

Istotnie, wysoki na cztery kondygnacje, zwieńczony szklanym dachem hall robi wrażenie szczególnie na studentach przyzwyczajonych do niewielkich sal i wąskich korytarzy. Do tej pory Wydział Nauk Społecznych - w ostatnich latach najbardziej oblegany przez kandydatów na studia na UG - musiał borykać się z trudnymi warunkami lokalowymi, funkcjonując w różnych budynkach, rozrzuconych na przestrzeni piętnastu kilometrów.

Ale nowy, przystosowany dla osób niepełnosprawnych, budynek UG o powierzchni ponad 31 tys. m kw. to nie tylko powierzchnia konferencyjna. Znajduje się tu siedem wyposażonych w multimedia auli, pracownie socjologiczne, obserwacyjne (np. z lustrami weneckimi), terapeutyczne, plastyczne, muzyczne i fotograficzne, studia - radiowe i telewizyjne.

- W obu brakuje jeszcze wyposażenia - uprzedza prof. Beata Pastwa-Wojciechowska, dziekan WNS. - Wyposażenie studia telewizyjnego jest kilkakrotnie droższe i na możliwość korzystania z niego trzeba będzie poczekać dłużej. W przypadku studia radiowego, prace są bardzo zaawansowane.

Nawet niewyposażone, wysokie na dwie kondygnacje studio tv z reżyserką wygląda imponująco.
- Mamy nadzieję, że w przyszłości tak tylko będzie się w Gdańsku studiowało dziennikarstwo - podkreśla Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG.

Z nowym gmachem wiążą się też motywacje władz UG, by stać się największym centrum konferencyjnym Pomorza.

- Teraz jesteśmy w stanie organizować konferencje na światowym poziomie - podkreśla prof. Bernard Lammek, rektor UG.

I to nawet do 3 tys. osób - 1,5 tys. w nowym gmachu, 800 osób w Bibliotece Głównej i 350-400 na prawie. - Wszystkie spotkania odbywałyby się w miejscach oddalonych od siebie w ramach "walking distance", czyli kilkuminutowego spaceru - dodaje rektor Lammek.

Pierwsza wielka międzynarodowa konferencja - "Kobieta w kulturze", na którą przyjadą specjaliści z całego świata, planowana jest na 4-6 marca 2009 roku. Na początku roku do budynku w Oliwie przeprowadzą się tu pierwsi studenci pedagogiki i socjologii .

Docelowo będzie tu studiować około 5 tys. studentów z czterech instytutów WNS - Psychologii, Filozofii, Socjologii oraz Dziennikarstwa, Pedagogiki i Politologii, a także Instytutu Geografii. Działać tu będzie także dziekanat.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii, połączone z koncertem w wykonaniu solistów Opery Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, rozpocznie się dzisiaj, o godz. 16 (budynek w sąsiedztwie Wydziału Prawa i Administracji przy ul. Bażyńskiego w Gdańsku).

Rozbudowa kampusu UG to najważniejsza inwestycja, realizowana przez największą pomorską uczelnię.

Realizację projektu budowy budynku WNS i IG podzielono na dwa etapy. Zakończył się pierwszy etap - część centralna o charakterze ogólnowydziałowym z siedmioma aulami oraz studiem radiowym i telewizyjnym, garażem podziemnym i sześcioma windami oraz siedziby dla studentów pedagogiki.

Gmach ma docelowo składać się z pięciu połączonych ze sobą budynków - otwieranego dzisiaj 4-kondygnacyjnego centralnego oraz czterech instytutów w 4-kondygnacyjnych skrzydłach. Kolejne etapy inwestycji mają zakończyć się w 2009 r. Kamień węgielny pod budowę gmachu wbudowano w grudniu 2006 r.

Inwestycja powstaje w ramach środków własnych UG - część z nich uzyskano ze sprzedaży budynku Instytutu Pedagogiki przy ul. Krzywoustego. Koszt pierwszego etapu budowy to 82 mln 300 tys. zł, z czego 20 mln pochodzi z dotacji z Ministerstwa Nauki.

W ramach Budowy Bałtyckiego Kampusu UG w latach 2007-13 są jeszcze w planach budowa nowego budynku informatyki, w którym będzie działało Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Wydziałów Chemii i Biologii - ta część projektu znalazła się na liście indywidualnych projektów kluczowych do Programu Infrastruktura i Środowisko w Priorytecie 13. Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego (na lata 2008-13).

Chodzi o budowę dwóch budynków dla Wydziału Chemii - chemia oraz ochrona środowiska i zdrowia człowieka oraz budynku Wydziału Biologii. Szacowany koszt tej budowy wynosi 65,70 mln euro (dofinansowanie unijne wyniesie 55,85 mln euro). Reszta będzie pochodzić z budżetu państwa. W planach jest też budowa gmachu neofilologii, Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji.

W nowym budynku UG będzie można organizować kongresy na światowym poziomie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki