Menu Region

Kampania "Razem o łupkach" w trzech województwach Polski...

Kampania "Razem o łupkach" w trzech województwach Polski północnej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Kampania "Razem o łupkach" w trzech województwach Polski północnej Kampania "Razem o łupkach" w trzech województwach Polski północnej

(© Tomasz Bołt)

"Razem o łupkach" - to tytuł kampanii dialogowo-informacyjnej dotyczącej gazu z łupków, która będzie przez dwa lata prowadzona na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego. Kampania ma ruszyć na początku przyszłego roku.
Marszałek województwa Mieczysław Struk powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Gdańsku, że intencją samorządu jest, aby dzięki kampanii "w sposób bardzo profesjonalny, przy wykorzystaniu naukowców, dojść do lokalnych społeczności i prowadzić z nimi dialog".

Zaznaczył, że mieszkańcy zgłaszają różne problemy dotyczące poszukiwań i eksploatacji gazu, np.
mają obawy związane z ew. ubytkiem wody pitnej wskutek eksploatacji gazu, odpadów, ciężkiego transportu oraz kwestii własnościowych. Struk zapewnił, że w kampanii będzie uwzględniany lokalny charakter zgłaszanych problemów.

Dialog z lokalnymi wspólnotami ma dotyczyć całego procesu związanego z poszukiwaniem i eksploatacją gazu z łupków.

Współautor koncepcji kampanii społecznej, Damian Mucha z Fundacji Rozwiązań Eko-Energetycznych Free z Gdańska powiedział podczas konferencji prasowej, że na Pomorzu nie ma zdeklarowanych przeciwników samego gazu z łupków.

- Problemy dotyczą raczej braku informacji o korzyściach czy stratach i zagrożeniach związanych z wodą czy odpadami - tłumaczył.

Dodał, że "ludzie boją się często o utratę walorów krajobrazowych na Pomorzu". Obawy mieszkańców budzi też metoda szczelinowania oraz brak informacji nt. prowadzonych na ich terenie prac. Ocenił, że potrzebna jest informacja nt. korzyści wynikających z eksploatacji oraz przygotowanie mieszkańców do procesu poszukiwania i wydobycia.

Wyjaśnił, że opracowany został model współpracy w zakresie komunikacji społecznej wszystkich stron zainteresowanych sprawą gazu z łupków, m.in. koncesjonariuszy, samorządów, organizacji pozarządowych oraz lokalnych liderów i mieszkańców.

- Chcemy, żeby ludzie dowiadywali się jak najwięcej i mogli prezentować swoje poglądy na zewnątrz np. instytucjom decyzyjnym - tłumaczył.

- Do niczego nie będziemy przekonywać stron, nie będziemy wychodzić z żadną tezą, będziemy się starali poznać stanowisko, interesy i zaprezentować rzetelną wiedzę - wyjaśnił.

Powiedział, że na Pomorzu jest wyznaczonych kilkanaście miejsc, gdzie będzie prowadzony dialog z lokalną społecznością. Mają być m.in. organizowane debaty poświęcone konkretnemu problemowi zgłoszonemu przez lokalną społeczność.

Komunikację ma ułatwić też specjalna strona internetowa www.razemolupkach.org. i poradnik dla samorządów.

Kampanię ma sfinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Marszałek poinformował, że do tej pory w województwie pomorskim wykonano 20 odwiertów poszukiwawczych gazu z łupków. W przyszłym roku planowane jest wykonanie ok. 15 odwiertów.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano


1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Rzeczowa informacja-najlepsza walka z zabobonami

+46 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

d.t. (gość)  •

Bardzo dobry pomysł - nie ma nic lepszego niż rzeczowa informacja wyjaśniająca aspekty poszukiwań i wydobywania gazu z łupków.
Różnej maści pseudo-ekologowie już wystarczająco długo mieszali ludziom w głowach strasząc ich zabobonami i bzdurnymi filmami typu Gasland gdzie roi się od kłamstw dla (jak mówi sam autor) uzyskania odpowiedniego efektu.

odpowiedzi (0)

skomentuj