Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hel: W połowie marca urodzą się młode foki [ZDJĘCIA USG]

Ksenia Pisera, Tamina
WWF/materiały prasowe
Estońskie nastolatki na co dzień mieszkające w Helu, Ewa i Ania, oraz ich rówieśniczka - Unda Marina ze Szwecji - są w ciąży. Te trzy młode mamy, foki będące pod opieką Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, mają już za sobą badania USG. Foczęta mają się urodzić najpóźniej w połowie marca przyszłego roku.

Foki poddano badaniu USG dzięki prowadzonemu treningowi medycznemu. Jest jednak jeszcze za wcześnie, by określić płeć maluchów, ale młode mamy dobrze znoszą ciąże.

- Spodziewamy się trójki focząt - mówią pracownicy fokarium. - Być może w ciąży jest jeszcze Agata, czwarta foka, ale nie dała się jeszcze dokładnie zbadać.

Po narodzinach zwierzęta będą uczone życia w naturze. Następnie, jeżeli wszystko pójdzie dobrze, zostaną wypuszczone do Bałtyku.

Zdjęcia z USG, prezentowane w galerii, należą do Ewy, która nosi w sobie foczego malca. Nie znana jest jeszcze jego płeć. Wiadomo, że otrzyma imię zaczynające się na literę "Ł". Będzie to już kolejny potomek Ewy i Bubasa, samca, który jest ojcem fok urodzonych w fokarium.

Foki szare w Bałtyku rodzą się w lutym i w marcu. Ich niemowlęce futro (lanugo), które gubią po pierwszych trzech tygodniach życia, jest kremowo-białe. W tym czasie focze szczenię karmione jest przez matkę bardzo tłustym mlekiem, gromadząc zapasy na pierwsze samodzielne tygodnia życia. Po okresie karmienia matka opuszcza młode.

Pamiętajmy, że każdy z nas może chronić foki - przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. - Jeżeli zaobserwujemy to zwierzę, nie podchodźmy do niego. Foka wychodzi na ląd, żeby odpocząć. Niezwłocznie skontaktujmy się też z Błękitnym Patrolem WWF dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009. Błękitni wolontariusze WWF udzielą pierwszych wskazówek, jak należy zachowywać się w takiej sytuacji, a na miejsce zostanie wysłany Patrol.

Zakup sprzętu USG i działalność Błękitnego Patrolu WWF są realizowane w ramach projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie") i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki