Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Igły", które mogą być rakotwórcze. W ponad 40 tys. obiektach na Pomorzu jest azbest

Kazimierz Netka
Azbest jeszcze kilka lat temu był znakiem rozpoznawczym województwa pomorskiego. Zwłaszcza dla korzystających z portu lotniczego. Przed dworcem pasażerskim stała opuszczona chałupa, z dziurawym dachem eternitowym. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że rakotwórcze włókna z tego dachu unoszą się w powietrzu nad lotniskiem i dostają się do płuc ludzi...

Chaty z azbestowym dachem już przed lotniskiem nie ma. Nie znaczy, że gdzie indziej też zniknęły. W całym pomorskim jest ponad 40 tysięcy takich obiektów!. Dopóki się azbestu nie rusza, jest on bezpieczny. Ale, gdy zostanie choć przełamany, znaczną się wydostawać zeń mikroskopijnej wielkości włókienka, które mogą być rakotwórcze, gdy dostaną się do naszych dróg oddechowych.

Czy to całe, czy kruszone, azbestowe wyroby muszą z naszego środowiska zniknąć. Do 2032 oku. Nie tyko w Polsce, ale też w całej Europie. Demontaż azbestu nie jest zadaniem łatwym, ani małym.

Kampanię informacyjno - edukacyjną na rzecz usuwania azbestu i wyrobów azbestowych prowadzi m.in. Federacja Zielonych "Gaja". Jej zdaniem, Pomorskie na te całej Polski przedstawia się nie najgorzej. Na 123 gminy aż 103 posiada programy usuwania azbestu. Wszystkie przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest, to znaczy dokonała spisu obiektów, przedmiotów, urządzeń, zawierających tę substancję.

Według danych, zebranych przez Gaję, w Pomorskiem jest 118 000 ton wyrobów zawierających azbest, powierzchnia tych wyrobów wynosi 2 140 000 metrów kwadratowych. mamy też w Pomorskiem 132 kilometry rur z azbestem. W całym Pomorskiem, według Gai, jest 42 500 gospodarstw posiadających wyrobu azbestowe. Od 2002 roku w Pomorskiem unieszkodliwiono 6 350 ton wyrobów z azbestem.których powierzchnia liczyła 523 700 metrów kwadratowych. Chodzi tu głównie o dachy wykonane z eternitu. Azbest jest też w ścianach obiektów, Kilka hotelowców zdemontowano w 2005 roku w Gdańsku Rudnikach. gdzie było kilka obiektów hotelowych, nigdy nie przekazanych do użytku. Podobnie postąpiono z hotelowcami w Brzeźnie. Eternit zdjęto też z dachu gmachu Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego.

Na usuwanie azbestu, eternitu można z uzyskać dofinansowanie. Kilkadziesiąt gmin występowało z wnioskami do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dofinansowanie przekroczyło 5 mln złotych, a skorzystało z tego wsparcia WFOŚiGW 1500 beneficjentów - informuje Federacja Zielonych Gaja.

Można jeszcze liczyć na pomoc. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosi wkrótce kolejny konkurs na usuwanie azbestu - wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska - Jednaszewska, rzecznik prasowy tego Funduszu. Stosowny komunikat ukaże się niebawem na stronie www.wfosigw-gda.pl, w dziale: "Usuwanie azbestu".

Warto zajrzeć także na stronę stworzoną przez Federację Zielnych "Gaja" : www.gajanet.pl/azbest lub www.bezazbestu.com.pl

Dokładnie nie wiadomo, ile azbestu jeszcze mamy. Według informacji zawartych w Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 - 2032, opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki, w latach 2002 - 2008 usunięto około 1 mln ton wyrobów azbestowych. W 2009 roku pozostawało w użytkowaniu około 14,5 mln ton tych wyrobów. W Pomorskiem mamy średnio 0,15 - 0,29 kg wyrobów azbestowych na osobę.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki