Posty internetowe nie są artykułami

  Posty internetowe nie są artykułami

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sąd Rejonowy w Słupsku uniewinnił we wtorek w powtórnym procesie Leszka Szymczaka, wydawcę internetowej Gazety Bytowskiej GBY.PL. Sąd uznał, że posty internautów, umieszczane pod publikacjami w internecie, nie mogą być uznawane za materiał prasowy.
  Szymczak był oskarżony przez bytowską prokuraturę o to, że złamał prawo prasowe nie rejestrując swojego portalu i dopuszczając do publikacji postów, w których internauci mieli grozić bytowskiemu komornikowi Wojciechowi D. Tak samo w ubiegłym roku uznał słupski Sąd Rejonowy, ale postępowanie w tej sprawie umorzył z powodu małej szkodliwości społecznej czynu. Szymczak nie zgodził się jednak z umorzeniem sprawy i wniósł o apelację, twierdząc, że jest niewinny, bo jak uzasadniał, sąd nie znalazł żadnego artykułu, który by nakazywał usuwanie postów spod publikacji w internecie.

  Sąd Okręgowy w Słupsku na posiedzeniu apelacyjnym utrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Słupsku w części mówiącej o obowiązku rejestracji portalu jako pełnoprawnej gazety. Jednocześnie uchylił drugą część wyroku z marca ubiegłego roku, dotyczącą dopuszczenia do opublikowania na stronach portalu postów, mogących nawoływać do popełnienia przestępstwa i skierował tę część do ponownego rozpatrzenia.

  We wtorek sąd stwierdził, że nie znalazł podstaw do obciążenia wpisami na forum internetowym właściciela portalu. - Prawo prasowe nie nadąża nad rozwojem techniki i niewątpliwie też zapisy prawa prasowego nie przystają do dzisiejszych realiów - uzasadniał sędzia Krzysztof Obst.

  - Ustawodawca nie przewidział, że część informacji będzie opublikowana choćby na forach internetowych. Taka forma komunikowania się i prezentowania swoich sądów nie może być według sądu działalnością stricte dziennikarską, do której stosowane jest prawo prasowe. Dopóki opinie pod artykułem nie staną się jego integralną częścią , brak jest podstaw do stwierdzenia, że mamy do czynienia z materiałem prasowym, który został opublikowany przez prowadzącego portal.
  Wyrok nie jest prawomocny.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo